Laguna może jużcumować w Krępie

10 Listopad 2016
Wreszcie! Przy przystani rzecznej w Lesie Odrzańskim koło Krępy może już zacumować statek wycieczkowy o długości do 25 m. Przed wojną też przybijały tu stateczki.

Las Odrzański, czyli przedwojenny Oderwald, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Zielonej Górze. Turyści płynący Odrą dzięki przystani będą mogli odwiedzić to miejsce. Podobne przystanie powstają w 10 innych nadodrzańskich gminach (cała inwestycja ma kosztować ponad 4,2 mln zł). Pływające dzisiaj po Odrze statki: Laguna i Zefir będą mogły przy nich cumować.

- Nie wierzyłam, że coś tutaj powstanie. Wbili słupy w wodę i… sobie poszli – pani Anna przyjechała do Oderwaldu na spacer. Z pomostu obserwuje barkę „Piżmak”, która przycumowała przy brzegu. Z komina idzie dym, widać przewieszone pranie. Jest niedziela. Nikt nie pracuje, ale na barce jest dźwig i elementy budowlane. To sprzęt należący do firmy Narviga-Stal, która wraz z Eko-Wod, buduje przystanie. A właściwie skończyła ją już budować.

Projekt jest opóźniony, bo poprzedni wykonawca zdążył zaledwie wbić w dno rzeki stalowe słupy, tzw. dalby i… zbankrutował.

Nowosolski urząd miasta, lider projektu, musiał ogłosić kolejny przetarg. Nową umowę podpisano 12 lipca.

- Obie firmy legitymują się dużym doświadczeniem zdobytym przy realizacji różnych inwestycji w rzecznym węźle wrocławskim. Ale u nas miały duże problemy techniczne z powodu suchego lata i niskiego stanu Odry, tak przynajmniej uzasadniły swój wniosek o przedłużenie terminu oddania całej inwestycji do 22 grudnia br. – informuje Andrzej Drozdek, naczelnik wydziału inwestycji nowosolskiego urzędu miasta.

Wniosek o przedłużenie inwestycji nie dotyczy przystani w Krępie. Tu wszystkie prace zostały wykonane. Z technicznego punktu widzenia – już teraz mogą tu cumować rzeczne statki o długości do 25 metrów. Przystań oferuje ponadto sześć stanowisk cumowniczych dla mniejszych jednostek, np. jachtów czy kajaków.

Przystań jest, ale w deszczową pogodę trudno się do niej dostać suchą stopą. Część turystów zostawia samochody na parkingu i przychodzi tutaj spacerkiem, inni dojeżdżają nad samą Odrę. Teren wymaga uporządkowania.

- W tej chwili pracujemy nad koncepcją zagospodarowania terenu przylegającego do nabrzeża. Bo to zadanie własne naszego miasta. Prawdopodobnie zadanie zrealizujemy z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Szczegóły poznamy w połowie grudnia – zapewnia Łukasz Tajsner z zielonogórskiego departamentu inwestycji miejskich.

(pm, tc)

 

Tu zawiniemy jachtem lub kajakiem:

* Przystań Siedlisko

* Przystań Stara Wieś (gm. Nowa Sól)

* Przystań Bobrowniki (gm. Otyń)

* Przystań Krępa (m. Zielona Góra)

* Przystań Pomorsko (gm. Sulechów)

* Przystań Nietków (gm. Czerwieńsk)

* Przystań Gostchorze (gm.Krosno Odrz.)

* Przystań Urad (gm. Cybinka)

* Przystań Górzyca (gm. Górzyca)

* Przystań Kostrzyn nad Odrą (m. Kostrzyn nad Odrą)