Laguna może jużcumować w Krępie

10 Listopad 2016
Wreszcie! Przy przystani rzecznej w Lesie Odrzańskim koło Krępy może już zacumować statek wycieczkowy o długości do 25 m. Przed wojną też przybijały tu stateczki.

Las Odrzański, czyli przedwojenny Oderwald, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Zielonej Górze. Turyści płynący Odrą dzięki przystani będą mogli odwiedzić to miejsce. Podobne przystanie powstają w 10 innych nadodrzańskich gminach (cała inwestycja ma kosztować ponad 4,2 mln zł). Pływające dzisiaj po Odrze statki: Laguna i Zefir będą mogły przy nich cumować.

- Nie wierzyłam, że coś tutaj powstanie. Wbili słupy w wodę i… sobie poszli – pani Anna przyjechała do Oderwaldu na spacer. Z pomostu obserwuje barkę „Piżmak”, która przycumowała przy brzegu. Z komina idzie dym, widać przewieszone pranie. Jest niedziela. Nikt nie pracuje, ale na barce jest dźwig i elementy budowlane. To sprzęt należący do firmy Narviga-Stal, która wraz z Eko-Wod, buduje przystanie. A właściwie skończyła ją już budować.

Projekt jest opóźniony, bo poprzedni wykonawca zdążył zaledwie wbić w dno rzeki stalowe słupy, tzw. dalby i… zbankrutował.

Nowosolski urząd miasta, lider projektu, musiał ogłosić kolejny przetarg. Nową umowę podpisano 12 lipca.

- Obie firmy legitymują się dużym doświadczeniem zdobytym przy realizacji różnych inwestycji w rzecznym węźle wrocławskim. Ale u nas miały duże problemy techniczne z powodu suchego lata i niskiego stanu Odry, tak przynajmniej uzasadniły swój wniosek o przedłużenie terminu oddania całej inwestycji do 22 grudnia br. – informuje Andrzej Drozdek, naczelnik wydziału inwestycji nowosolskiego urzędu miasta.

Wniosek o przedłużenie inwestycji nie dotyczy przystani w Krępie. Tu wszystkie prace zostały wykonane. Z technicznego punktu widzenia – już teraz mogą tu cumować rzeczne statki o długości do 25 metrów. Przystań oferuje ponadto sześć stanowisk cumowniczych dla mniejszych jednostek, np. jachtów czy kajaków.

Przystań jest, ale w deszczową pogodę trudno się do niej dostać suchą stopą. Część turystów zostawia samochody na parkingu i przychodzi tutaj spacerkiem, inni dojeżdżają nad samą Odrę. Teren wymaga uporządkowania.

- W tej chwili pracujemy nad koncepcją zagospodarowania terenu przylegającego do nabrzeża. Bo to zadanie własne naszego miasta. Prawdopodobnie zadanie zrealizujemy z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Szczegóły poznamy w połowie grudnia – zapewnia Łukasz Tajsner z zielonogórskiego departamentu inwestycji miejskich.

(pm, tc)

 

Tu zawiniemy jachtem lub kajakiem:

* Przystań Siedlisko

* Przystań Stara Wieś (gm. Nowa Sól)

* Przystań Bobrowniki (gm. Otyń)

* Przystań Krępa (m. Zielona Góra)

* Przystań Pomorsko (gm. Sulechów)

* Przystań Nietków (gm. Czerwieńsk)

* Przystań Gostchorze (gm.Krosno Odrz.)

* Przystań Urad (gm. Cybinka)

* Przystań Górzyca (gm. Górzyca)

* Przystań Kostrzyn nad Odrą (m. Kostrzyn nad Odrą)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki