W Krępie będzie wodociąg

16 Listopad 2017
Żegnajcie studnie, witaj wodociągu – tak będą mogli powiedzieć mieszkańcy Krępy. Za dwa lata, bo tyle potrwa inwestycja warta 5,6 mln zł.

To już kolejna inwestycja w ramach V etapu projektu skanalizowania aglomeracji zielonogórskiej. Cały wart jest 57 mln zł, z czego 36 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

- Krępa będzie ostatnim sołectwem, w którym powstanie wodociąg – mówił Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. W poniedziałek podpisał umowę na budowę nowej sieci, która powstanie wzdłuż ulic Kożuchowskiej i Szkolnej w Zawadzie oraz w całej Krępie. 8 km wodociągu położy firma Eko-Wod ze Świdnicy.

- Już pracowaliśmy dla zielonogórskich wodociągów i wszyscy byli zadowoleni. Mam nadzieję, że teraz współpraca również będzie się układać bardzo dobrze. Zielona Góra może być wzorem dla innych gmin, jak wdrażać unijne prawo – opowiadał Mariusz Sośniak, szef świdnickiej firmy. Jego firma nie miała łatwego zadania, bo dwa lata temu kończyła budowę kanalizacji w Raculi i Drzonkowie. Wcześniej z placu budowy wyrzucono poprzedniego wykonawcę.

Zadowolony był również prezydent Janusz Kubicki. Inwestycje idą po jego myśli. – Mamy już umowę na skanalizowanie Zatonia. Wkrótce przystąpimy do prac w Ochli. Obiecałem to podczas rozmów o połączeniu miasta z gminą i te obietnice zostaną spełnione – wyliczał. I dodał, że przed miastem następne wielkie wyzwanie – jak poradzić sobie z deszczówką, która nie powinna trafiać do kanalizacji sanitarnej. Latem widzieliśmy, jakie problemy powstają podczas gwałtownych opadów.

- Dlatego przystąpimy do projektów unijnych pozwalających wybudować sieć kanalizacji deszczowej – zapowiedział prezydent.

Siedząca obok niego Beata Jilek, była prezes wodociągów, tylko kiwała głową. To ona ma koordynować te projekty i doprowadzić do ich realizacji. Nikt nie ma wątpliwości, że w tej dziedzinie jest specjalistą pierwszej klasy.

(tc)