W Krępie będzie wodociąg

16 Listopad 2017
Żegnajcie studnie, witaj wodociągu – tak będą mogli powiedzieć mieszkańcy Krępy. Za dwa lata, bo tyle potrwa inwestycja warta 5,6 mln zł.

To już kolejna inwestycja w ramach V etapu projektu skanalizowania aglomeracji zielonogórskiej. Cały wart jest 57 mln zł, z czego 36 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

- Krępa będzie ostatnim sołectwem, w którym powstanie wodociąg – mówił Krzysztof Witkowski, prezes Zielonogórskich Wodociągów i Kanalizacji. W poniedziałek podpisał umowę na budowę nowej sieci, która powstanie wzdłuż ulic Kożuchowskiej i Szkolnej w Zawadzie oraz w całej Krępie. 8 km wodociągu położy firma Eko-Wod ze Świdnicy.

- Już pracowaliśmy dla zielonogórskich wodociągów i wszyscy byli zadowoleni. Mam nadzieję, że teraz współpraca również będzie się układać bardzo dobrze. Zielona Góra może być wzorem dla innych gmin, jak wdrażać unijne prawo – opowiadał Mariusz Sośniak, szef świdnickiej firmy. Jego firma nie miała łatwego zadania, bo dwa lata temu kończyła budowę kanalizacji w Raculi i Drzonkowie. Wcześniej z placu budowy wyrzucono poprzedniego wykonawcę.

Zadowolony był również prezydent Janusz Kubicki. Inwestycje idą po jego myśli. – Mamy już umowę na skanalizowanie Zatonia. Wkrótce przystąpimy do prac w Ochli. Obiecałem to podczas rozmów o połączeniu miasta z gminą i te obietnice zostaną spełnione – wyliczał. I dodał, że przed miastem następne wielkie wyzwanie – jak poradzić sobie z deszczówką, która nie powinna trafiać do kanalizacji sanitarnej. Latem widzieliśmy, jakie problemy powstają podczas gwałtownych opadów.

- Dlatego przystąpimy do projektów unijnych pozwalających wybudować sieć kanalizacji deszczowej – zapowiedział prezydent.

Siedząca obok niego Beata Jilek, była prezes wodociągów, tylko kiwała głową. To ona ma koordynować te projekty i doprowadzić do ich realizacji. Nikt nie ma wątpliwości, że w tej dziedzinie jest specjalistą pierwszej klasy.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki