Hurra! W sobotę otwieramy park w Kiełpinie!

15 Czerwiec 2018
Jeszcze rok temu były tu głównie chaszcze. Teraz, odnowione miejsce przyciąga gości jak magnes. Po rewitalizacji jest otwarte dla wszystkich. – Przyjeżdżajcie zobaczyć nasz piękny, dziewiętnastowieczny park! Zapraszam w sobotę na uroczyste otwarcie i piknik –zachęca sołtyska Kiełpina, Aneta Walczak.

Co roku w Kiełpinie jest organizowany piknik. W tym roku będzie on jednak wyjątkowy. – Postanowiliśmy połączyć nasz piknik z uroczystym otwarciem parku. W końcu mamy się czym pochwalić – uśmiecha się Aneta Walczak, z którą spotkaliśmy się w parku we wtorek. Trwają ostatnie przygotowania do festynu.

- Tutaj, wzdłuż drzew, rozłożymy scenę i stoły biesiadne. Chcemy, żeby stały w cieniu lub ustawimy namioty. W te upały ludzie nie mogą długo przebywać na słońcu – planuje pani Aneta. Na szczęście park w naturalny sposób dzieli się na dwie części: pierwszą, przy wejściu, która jest mocno nasłonecznioną łąką i drugą, w głębi parku, gdzie rosną wielowiekowe dęby i lipy – tam cienia nie brakuje.

Odnowiony park zyskał stałe miejsca do wypoczynku. Wzdłuż alejek są ławeczki, jest gdzie usiąść. Do tego dochodzą dwie wiaty oraz specjalne, zabezpieczone miejsce na rozpalenie ogniska.

- Wcześniej tutaj nikt nie przychodził, bo miejsce było zaniedbane, zarośnięte i brudne. Mało kto wiedział, że mamy w Kiełpinie park – opowiada pani Aneta. – Teraz zyskaliśmy miejsce, gdzie można pójść na spacer, zamiast tylko kręcić się wokół domu. Moje dzieci przychodzą tutaj pojeździć na rowerach, syn Szymon miał klasowy piknik. Ludzie pytają mnie, czy można zorganizować tutaj mały piknik, wycieczkę na koniec roku? Pewnie że można. Jest tu odpowiednie miejsce. Zapraszam.

Jeszcze na początku zeszłego roku mało kto wiedział o tym parku. Odnowa była możliwa dzięki unijnym pieniądzom w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

- Praktycznie z parkami nic nie robiono przez 70 lat. Teraz jest okazja, by te zaległości nadrobić, bo wreszcie mamy pieniądze na ten cel – mówił zadowolony prezydent Janusz Kubicki, podczas podpisywania umowy z firmą Park-M Poland ze Starego Sącza. – To jeden z wielu terenów zielonych, które zrewitalizujemy za unijne pieniądze. Zyskamy piękne miejsce.

- Warto pamiętać, że zaprojektował go Peter Lenne, ceniony w swojej epoce architekt ogrodów. Ten sam, który projektował również bardziej znany i większy park w pobliskim Zatoniu. Bardzo cenne są tutejsze dęby, których wiele jest zarejestrowanych jako pomniki przyrody. Kiedyś był tu wspaniały układ wodny, składający się z dwóch stawów i łączącego je strumienia. To ma być odnowione. Dzisiejszy park nie wygląda dobrze, ale to jest do nadrobienia - mówiła wtedy mieszkająca w Kiełpinie Agata Kusznierewicz-Sikora, specjalistka od zakładania i utrzymywania ogrodów.

- Zgadza się, na końcu parku mamy teraz dwa oczka wodne – pokazuje nam pani sołtys. – Nawet jest tutaj mostek.

Na gości czeka mnóstwo atrakcji (program w ramce obok). Będzie coś do jedzenia i picia a dzieci będzie zabawiał klaun Bodzio. Będzie malowanie twarzy, plecenie warkoczy, wata cukrowa i dmuchane zjeżdżalnie oraz loteria fantowa.

- Bardzo dziękuję mieszkańcom i sponsorom za pomoc przy organizacji zabawy. Sporo pomógł nam również radny Wiesław Kuchta, a prezydent wsparł imprezę finansowo – dziękuje pani sołtys. – Mamy też wsparcie radnych Mariusza Rosika i Marka Budniaka. Dziękuję.

(tc)

GDZIE ZAPARKOWAĆ?

Nad bezpieczeństwem gości pikniku czuwać będą strażacy z OSP Ochla. To oni będą kierować ruchem i wskazywać, gdzie można zaparkować. Na ten cel przeznaczono plac z boku parku, gdzie bez problemu postawimy swój pojazd i po przejściu kilkunastu-kilkudziesięciu metrów znajdziemy się przy wejściu do parku. Jadąc od strony Ochli, miejsce pikniku zobaczymy z daleka, po lewej stronie drogi. Jadąc od strony Drzonkowa, na skrzyżowaniu w Kiełpinie musimy skręcić w prawo. 100 metrów dalej strażacy pokażą nam gdzie można stanąć.

 

OTWARCIE PARKU I FESTYN EKOLOGICZNY

Program:

* 16.00 - przywitanie gości i uroczyste otwarcie parku

* 16.15 - występ chóru Piccolo z Zespołu Edukacyjnego nr 5 w Zielonej Górze-Ochli

* 16.40 - grupa taneczna Latino przy stowarzyszeniu Zawsze Aktywni w Raculi

* 17.00 - pokaz Karate Kyokushin z Zielonej Góry-Ochli

* 17.30 - pokaz grupy tanecznej Mega Dance

* 18.00 - Akademia Murawskiego i pokaz tenisa stołowego

* 18.30 - Kinga Walczak

* 19.00 - występ zespołu Nasza Łężyca

Atrakcje:

* animacje dla dzieci

* Bardzo Fajny Klaun

* fotobudka

* Strefa Falubaziaka

* pokazy straży pożarnej

* loteria fantowa

* ping-pong

* Volcvagen

* Dj Sigma

* dmuchańce