Bachus w gościnie w sołectwach

11 Wrzesień 2020
W tym roku Bachusa rzadziej można było spotkać w centrum miasta. Bóg wina dostosował się do pandemicznych warunków, jednak nie zrezygnował zupełnie ze spotkań z mieszkańcami. Razem ze swoją świtą odwiedził po raz pierwszy zielonogórskie sołectwa.

Jeśli nie możesz przyjść do Bachusa, Bachus przyjedzie do Ciebie! To zupełna nowość, wymuszona po części pandemią. Jednak pomysł tournée po sołectwach przypadł mieszkańcom do gustu. W minioną niedzielę Bachus odwiedził Ługowo oraz Kiełpin. - W Ługowie przyszli przywitać mnie wszyscy mieszkańcy, dzieci przygotowały transparent – opowiadał zadowolony Bachus.

Na każde spotkanie z mieszkańcami przyjeżdżał na specjalnej platformie. Słychać było krzyki, śmiechy, wszyscy tańczyli i śpiewali. Rozrywkowy tryb życia Bachus próbował przemycić do szarej rzeczywistości. Gdy tylko się pojawiał, od razu więcej radości można było zobaczyć w oczach mieszkańców. - Smakowało białe i czerwone wino? A dzieciom podobały się karuzele? - pytał Bachus w parku w Kiełpinie. Odpowiadało mu gromkie: „taaak”. Był też czas na pamiątkowe zdjęcia. Bez rzucania się na szyję i całusów, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Wizyty Bachusa to były nie tylko tańce i swawole. Podróżująca razem z nim ekipa z Akademii Tradycji opowiadała o tradycyjnym procesie powstawania wina. Dzieci z otwartymi z wrażenia buźkami usiadły przed platformą i oglądały przygotowaną dla nich prezentację. Kobiety i mężczyźni w ludowych strojach, beczki, kilogramy winogron, specjalny sprzęt – wszystko, co potrzebne, żeby stworzyć wyjątkowy, winobraniowy trunek. - Najpierw wrzucamy do beczki winogrona. Z nich powstanie sok. Ale jak to najlepiej zrobić? – pytał Michał, prowadzący prezentację. - Trzeba deptać! – odpowiedział  jeden z chłopców. I już chłopak podnosił dziewczynę, pomagał jej wejść do beczki, a ona podwijała spódnicę i obracała się w beczce, depcząc winogrona.

Spotkania z tradycją to stały element odwiedzin Bachusa w sołectwach. Kto chciałby zobaczyć proces powstawania wina i przy okazji porozmawiać z Bachusem i Bachantkami, ma jeszcze okazję. W sobotę, 12 września, platforma ze specjalnymi gośćmi zawita do Krępy. Na boisku (ul. Odrzańska) Bachus zabawi od 13.00 do 14.00.

(ap)