Pojazdy i medale dla strażaków

1 Październik 2018
Wiadomo, w wozie strażackim jest miejsce na sprzęt gaśniczy i do ratowania życia czy też wydobywania rannych z rozbitych samochodów. Jednak strażacy z OSP w Jarogniewicach maja nowiutki wóz z.. klatkami dla psów. Czworonogi też są strażakami.

Strażacy to jedna z najbardziej cenionych formacji mundurowych w Polsce. Skutecznie pomagają ludziom w różnych nieszczęściach. Dlatego są oczkiem w głowie samorządowców. Podobnie jest w Zielonej Górze – gdzie do OSP wciąż trafia nowy sprzęt.

W zeszłą sobotę w Przylepie odbyła się uroczystość przekazania niezbędnego sprzętu dla Ochotniczej i Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze.

W galowych mundurach i z uśmiechem na twarzach ustawili się w szeregu, by odebrać medale i odznaczenia. Wzorowych strażaków z zasługami dla pożarnictwa oraz tych, których osiągnięcia miały szczególne znaczenie dla miasta Zielona Góra, było kilkunastu, a każdy z nich, w zależności od stopnia zaangażowania i długości służby otrzymał brązowy, srebrny lub złoty medal.

To był również szczególny dzień dla trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które otrzymały specjalistyczne pojazdy. Samochody zostały zakupione przez miasto dzięki programowi „Zakup elementów infrastruktury krytycznej w celu realizacji zadań z zakresu zarządzania kryzysowego”.

Co trafiło do jednostek?

OSP Przylep - lekki samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu IVECO Daily 70C18. Pomieści w sobie 1000 l wody oraz 100 l środka pianotwórczego. Jego koszt to blisko 680 tys. zł.

Do OSP Stary Kisielin i OSP Jarogniewice -  samochody ford transit do przewozu osób i grup ratowniczych. Każdy z nich kosztował około 310 tys. zł.

Dodatkowo w pojeździe dla OSP Jarogniewice są zamontowane trzy klatki do przewozu psów poszukiwawczo-ratowniczych. Dodatkowo jednostka otrzymała kamerę wizyjną z 30-krotnym zoomem do drona, który także wykorzystywany jest do poszukiwania osób zaginionych.

- Możemy być wysyłani do akcji poszukiwawczo-ratowniczych na terenie całego województwa, dlatego musimy mieć bezpieczny samochód, w którym możemy przewieźć dziewięciu ratowników oraz trzy psy. To dla nas ogromne ułatwienie – opowiadał przy nowym fordzie Grzegorz Buda, prezes OSP Jarogniewice. -  Natomiast kamera da nam przejrzysty obraz w terenie i zastąpi podstawową kamerę wizyjną. Wykorzystamy ją z pewnością nie tylko podczas poszukiwań, ale także dzięki niej będziemy mogli ocenić, jakie działania gaśnicze podjąć. Dziękuję za wsparcie prezydentowi Januszowi Kubickiemu i dyrektorowi Waldemarowi Michałowskiemu za wsparcie.

Podczas uroczystości przekazane zostało też umundurowanie bojowe dla strażaków PSP, które odebrał komendant miejski mł. bryg. Piotr Jankowiecki.

W zielonogórskiej komendzie Państwowej Straży Pożarnej służbę pełni około 140 osób. W powiecie jest około 800 strażaków ochotników, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo zielonogórzan.

(ap)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki