Pająków i radości po wsiach przybywa!

4 Grudzień 2013
Sama widziałam! I mogę zaświadczyć, że pająki w gminie się mnożą! Ale nie po to, by straszyć ludzi... Przybywa ich ku uciesze najmłodszych. Kolorowe konstrukcje wyrastają na nowych placach zabaw.

Zaledwie dwa tygodnie temu pisałam o takiej atrakcji w Drzonkowie. – Pająk jest najlepszy! – przekonywali mnie Gracek i Damian. A Karolek i Maja, budując zamek z piasku, spoglądali tęsknie w kierunku kolorowej piramidy, „oblepionej” przez starszych kolegów i koleżanki. Gigantyczna pajęczyna, to chyba najpopularniejsze urządzenie na nowym placu zabaw, który wspólnymi siłami miasta i gminy powstał, pod koniec listopada, w Drzonkowie.

W ciągu minionego tygodnia dzieciom w gminie przybyły jeszcze... cztery miejsca do zabawy! Radości w tych dniach było wiele!

Najpierw cieszyli się uczniowie Szkoły Podstawowej w Ochli. Na tartanowej, mięciutkiej nawierzchni stanęły kolorowe sprzęty. Wśród nich, oczywiście, pająk! Może nie tak duży, jak ten w Drzonkowie, ale i tak z miejsca zaskarbił sobie serca małych użytkowników. Cały plac powstał w ramach rządowego programu „Radosna szkoła”, kosztował ok. 200 tys. zł, z czego połowę wyłożyła gmina. - Z wnioskiem o dofinansowanie budowy wystąpiliśmy przed rokiem. Teraz otwieramy piękny plac zabaw –cieszyła się w piątek dyrektorka szkoły, Edyta Kosowska-Pallasch.

We wtorek, nie tylko dzieci, ale ja też, przyznaję, szeroko otworzyłam buzię na widok nowych zabawek w Janach. Takiego pająka nie ma chyba żaden plac z gminie! – A nie ma! Ten jest największy – przyznał z uśmiechem wójt Mariusz Zalewski. A radna Sylwia Brońska po cichu namawiała mnie:- To co, wypróbujemy?

Bardzo chętnie, jeśli tylko uda się znaleźć kawałek wolnej linki! Uczniowie z Jan, Stożnego i Zawady zawojowali pajęczynę. Co ja mówię, uczniowie? Uczennice! Bo tak się akurat złożyło, że z góry na dół kursowały po kolorowych linach same dziewczynki. Patrycja i Nikola stwierdziły, że łatwiej jest na tego pająka wejść niż z niego zejść, co zresztą natychmiast potwierdziły, wspinając się na wierzchołek zwinnie niczym małpki. Chłopcy zajęli się testowaniem pobliskich drabinek. Patryk, Matusz i Szymon pokonywali przeszkodę zwisając na rękach. To ci siłacze!

- Marzenia się spełniają. Plac jest po prostu wspaniały! – sołtyska Monika Turzańska nie kryła radości. A na ucho szeptała: – Wiem, co mówię, bo moje dzieci już go przetestowały w sobotę. Kto by wytrzymał do przecięcia wstęgi, skoro zabawki już stoją...

Oprócz pająka w Janach są huśtawki, wieża ze zjeżdżalnią i ścianą do wspinania, konik, sprężynki, drabinki, piaskownica... Plac kosztował ok. 200 tys. zł, grubo ponad połowę sfinansowano z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, resztę wyłożyła gmina.

Za to za nowiutki plac zabaw, przy ul. Sosnowej w Nowym Kisielinie, gmina zapłaciła w całości z własnej kieszeni – ok. 70 tys. zł. Nie ma tu, co prawda, pająka, ale jest wielka piaskownica, zjeżdżalnia, drabinki, karuzela, huśtawki i co najważniejsze - dwa poziomy, po których można z góry na dół hasać! I piękne otoczenie majestatycznych drzew, które latem dadzą przyjemny cień. – Na naszym osiedlu mieszka dużo młodych rodzin z malutkimi dziećmi. Ten plac bardzo nam się przyda – Katarzyna Rosińska próbowała utrzymać w miejscu dwuletniego synka Jakuba, który aż rwał się do zabawek. Ale najpierw wszyscy wysłuchali pięknego występu, przygotowanego przez malców z miejscowego oddziału przedszkola.

Czteroletni Kamilek Majewski zameldował się jako pierwszy na nowym placu w Jeleniowie, na tyłach budynku kościółka i biblioteki. Pod czujnym okiem babci Bożeny Chocianowskiej, pokręcił się na karuzeli, pohuśtał na koniku. Piaskownicę ominął. – Bo skałki są najlepsze! – stwierdził i ruszył zdobywać ściankę wspinaczkową przy zjeżdżalni. – On już tu był wcześniej na testach – śmiała się babcia.

Plac kosztował ok. 60 tys. zł, 25 tys. zł pochodziło z PROW-u.
- To 25 plac w naszej gminie – mówił z dumą wójt Zalewski. – I nie ostatni. W przyszłym roku chcemy sprawić radość dzieciom z Barcikowic, Kiełpina i Jarogniewic. Mamy już umowy na dofinansowanie tych inwestycji.

Daria Śliwińska-Pawlak

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki