W Drzonkowie trwa przebudowa!

15 Czerwiec 2015
- Jesteśmy nie tylko dla sportowców, coraz bardziej otwieramy się na „zwykłych” ludzi – tłumaczy Bogusław Sułkowski dyrektor WOSiR-u. Nad kompleksem pływalni powstaje baza noclegowa, obiekty zyskały tablice naprowadzające dla niewidomych.

Część Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, w której znajdują się baseny kryte, ponad miesiąc jest zamknięta dla klientów. Powód widać gołym okiem. Trwa kolejna inwestycja budowlana. Powstanie 27 dwuosobowych pokoi z węzłami sanitarnymi, z czego cztery będą dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

- To kontynuacja projektu z LRPO, rozpoczętego w 2009 r. Zostało trochę pieniędzy, więc złożyliśmy wniosek do zarządu województwa o dokończenie inwestycji na basenach otwartych. Teraz to się właśnie dzieje – wyjaśnia Bogusław Sułkowski, dyrektor WOSir-u.- Modernizujemy pierwsze i nadbudowujemy drugie piętro. Ośrodek jest duży, a ma tylko 137miejsc noclegowych. Zyskamy teraz dodatkowe 54 miejsca. Z kolei przy niecce basenu powstanie brodzik dla dzieci, ze zjeżdżalniami. Do tej pory połowę basenu zajmowali rodzice z maluszkami na rękach, bo dla najmłodszych brakowało miejsca do zabawy.

Kompleks otworzy podwoje już 1 lipca. Wtedy prace budowlane przeniosą się do wnętrza budynku. Cała inwestycja ma się zakończyć 30 września. Koszt to ok. 6 mln zł.

Na tym jednak nie koniec nowości. Ośrodek nie chce być kojarzony tylko z bazą dla sportowców, ale z miejscem dla „zwykłych” ludzi. Niedawno zrobił w tym kierunku kolejne kroki, wprowadzając m.in. urządzenia dla niewidomych.

- Chcemy być otwarci dla wszystkich. Mamy świetną stronę internetową. Nasze obiekty są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, a ostatnio przyjechały do nas elektroniczne tablice naprowadzające dla niewidomych, mają ułatwić poruszanie się po ośrodku – tłumaczy dyrektor WOSiR-u. - W przyszłości uruchomimy aplikację na telefon, która pomoże doprowadzić niewidzących z przystanku lub parkingu do nowej, właśnie zamontowanej tablicy w punkcie obsługi klienta.

Tablica z elektroniczną mapą ośrodka jest duża, trudno ją przeoczyć. Obiekty mają przyporządkowane numerki, przy nich są guziki. Po ich wciśnięciu wyświetla się informacja i słyszymy komentarz lektora. Głos podaje także wskazówki jak trafić do poszczególnych obiektów. Są tu również napisy w języku Braille’a.

Tablica naprowadzająca znajduje się także w hotelu. W trzech większych budynkach ustawiono nieco mniejsze plany.

- Dzięki temu osoby, które wychodzą na zewnątrz i dobrze sobie radzą, będą umiały poruszać się po ośrodku. Niedawno zarejestrowaliśmy WOSiR jako miejsce turnusów rehabilitacyjnych, w Lubuskiem mamy cztery takie miejsca. Nasza oferta jest na tyle szeroka, że będzie można tu przyjeżdżać na turnusy o charakterze sportowym – uzupełnia B. Sułkowski.

W tym roku rozpocznie się kolejny remont, częściowo przygotowany pod kątem osób niepełnosprawnych. Powstaną porządne ścieżki, drogi, chodniki, parkingi, przybędzie lamp LED, stojaków na rowery, a nawet śmietników.

- Myślę, że to ważny, także wizerunkowo, projekt. Zdarzały się przypadki, kiedy zawodnik na wózku się wywrócił bo np. koło mu gdzieś wpadło. Projekt jest wart ponad 2 mln 300 tys. zł. Warto podkreślić, że 700 tys. zł ,jako wkład własny, wyłoży miasto – dodaje gospodarz ośrodka.

Prawdziwą kropkę nad „i” będzie można postawić w 2020 r., kiedy rozpocznie się siedem dużych inwestycji. Ma tu powstać zespół boisk ze sztuczną nawierzchnią, boisko pełnowymiarowe i wielofunkcyjne z siłownią plenerową. Plan zakłada też budowę centrum jeździeckiego o standardach europejskich.

(kg)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki