W Drzonkowie trwa przebudowa!

15 Czerwiec 2015
- Jesteśmy nie tylko dla sportowców, coraz bardziej otwieramy się na „zwykłych” ludzi – tłumaczy Bogusław Sułkowski dyrektor WOSiR-u. Nad kompleksem pływalni powstaje baza noclegowa, obiekty zyskały tablice naprowadzające dla niewidomych.

Część Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie, w której znajdują się baseny kryte, ponad miesiąc jest zamknięta dla klientów. Powód widać gołym okiem. Trwa kolejna inwestycja budowlana. Powstanie 27 dwuosobowych pokoi z węzłami sanitarnymi, z czego cztery będą dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych.

- To kontynuacja projektu z LRPO, rozpoczętego w 2009 r. Zostało trochę pieniędzy, więc złożyliśmy wniosek do zarządu województwa o dokończenie inwestycji na basenach otwartych. Teraz to się właśnie dzieje – wyjaśnia Bogusław Sułkowski, dyrektor WOSir-u.- Modernizujemy pierwsze i nadbudowujemy drugie piętro. Ośrodek jest duży, a ma tylko 137miejsc noclegowych. Zyskamy teraz dodatkowe 54 miejsca. Z kolei przy niecce basenu powstanie brodzik dla dzieci, ze zjeżdżalniami. Do tej pory połowę basenu zajmowali rodzice z maluszkami na rękach, bo dla najmłodszych brakowało miejsca do zabawy.

Kompleks otworzy podwoje już 1 lipca. Wtedy prace budowlane przeniosą się do wnętrza budynku. Cała inwestycja ma się zakończyć 30 września. Koszt to ok. 6 mln zł.

Na tym jednak nie koniec nowości. Ośrodek nie chce być kojarzony tylko z bazą dla sportowców, ale z miejscem dla „zwykłych” ludzi. Niedawno zrobił w tym kierunku kolejne kroki, wprowadzając m.in. urządzenia dla niewidomych.

- Chcemy być otwarci dla wszystkich. Mamy świetną stronę internetową. Nasze obiekty są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych, a ostatnio przyjechały do nas elektroniczne tablice naprowadzające dla niewidomych, mają ułatwić poruszanie się po ośrodku – tłumaczy dyrektor WOSiR-u. - W przyszłości uruchomimy aplikację na telefon, która pomoże doprowadzić niewidzących z przystanku lub parkingu do nowej, właśnie zamontowanej tablicy w punkcie obsługi klienta.

Tablica z elektroniczną mapą ośrodka jest duża, trudno ją przeoczyć. Obiekty mają przyporządkowane numerki, przy nich są guziki. Po ich wciśnięciu wyświetla się informacja i słyszymy komentarz lektora. Głos podaje także wskazówki jak trafić do poszczególnych obiektów. Są tu również napisy w języku Braille’a.

Tablica naprowadzająca znajduje się także w hotelu. W trzech większych budynkach ustawiono nieco mniejsze plany.

- Dzięki temu osoby, które wychodzą na zewnątrz i dobrze sobie radzą, będą umiały poruszać się po ośrodku. Niedawno zarejestrowaliśmy WOSiR jako miejsce turnusów rehabilitacyjnych, w Lubuskiem mamy cztery takie miejsca. Nasza oferta jest na tyle szeroka, że będzie można tu przyjeżdżać na turnusy o charakterze sportowym – uzupełnia B. Sułkowski.

W tym roku rozpocznie się kolejny remont, częściowo przygotowany pod kątem osób niepełnosprawnych. Powstaną porządne ścieżki, drogi, chodniki, parkingi, przybędzie lamp LED, stojaków na rowery, a nawet śmietników.

- Myślę, że to ważny, także wizerunkowo, projekt. Zdarzały się przypadki, kiedy zawodnik na wózku się wywrócił bo np. koło mu gdzieś wpadło. Projekt jest wart ponad 2 mln 300 tys. zł. Warto podkreślić, że 700 tys. zł ,jako wkład własny, wyłoży miasto – dodaje gospodarz ośrodka.

Prawdziwą kropkę nad „i” będzie można postawić w 2020 r., kiedy rozpocznie się siedem dużych inwestycji. Ma tu powstać zespół boisk ze sztuczną nawierzchnią, boisko pełnowymiarowe i wielofunkcyjne z siłownią plenerową. Plan zakłada też budowę centrum jeździeckiego o standardach europejskich.

(kg)