Srebrne gody gminnej władzy

23 Listopad 2012
Na zdjęciu ich trzech. Dostojnych urzędem, w łańcuchach. I ona między nimi. Z bukietem kwiatów. Drobniutka blondyneczka. Pięknie się uśmiecha… I widać, że jest szczęśliwa. Kto to?

Zagadka wkrótce zostaje rozwikłana. Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej Urzędu Miasta. Dokumentuje niedawne uroczyste obchody jubileuszów par małżeńskich z miasta i gminy. Rzut oka na podpis pod fotką. Tak, dyrektor USC Tomasz Brzózka, wójt Mariusz Zalewski i prezydent Janusz Kubicki. A pani to… Dorota Zalewska, żona wójta. Nie występuje tu bynajmniej służbowo. Ale świętuje wraz z mężem w tym dniu srebrne gody. 25 lat małżeństwa! Dla mnie, która powoli zbliża się do pierwszej dziesiątki stażu małżeńskiego, wydaje się to niemal kosmiczną odległością. Z taką też refleksją dzwonię do pani Doroty. I gratuluję pięknego jubileuszu.

- Kiedy byłam młodziutką, świeżo upieczoną żoną, to myślałam o parach świętujących 25-lecie małżeństwa „jacy oni już starzy, jak mi jest do tego daleko”. A dziś, proszę, obchodzimy z mężem srebrne gody. I wprost nie mogę uwierzyć, jak ten czas szybko zleciał – przyznaje Dorota Zalewska. – A najlepsze w tym wszystkim jest to, że myśmy się prawie nie zmienili, ani nasze uczucie. Ono jak wykiełkowało, tak ciągle rozkwita, oczywiście przybiera z upływem lat inne formy. Ale kocham męża mocniej z każdym dniem. I każdego dnia utwierdzam się w przekonaniu, że to ta moja połówka.

Pani Zalewska zdradza mi po cichutku, że są z mężem doskonałym przykładem na prawdziwość teorii, że to podobieństwa się przyciągają. Ona i on humaniści, związani przez większość życia ze szkołą. – I to szkoła nas połączyła, uczyliśmy wtedy w zielonogórskiej „siedemnastce” –wspomina pani Dorota.

Wspólne pasje też są dobrą karmą dla udanego związku. Państwo Zalewscy uwielbiają teatr. I chętnie chodzą na spektakle. – Mąż ujął mnie tą miłością do teatru, wskazał, co w tej materii jest ważne, teatrologia to nie na darmo jego specjalizacja – dodaje pani Dorota. – Ostatnio byliśmy na „Sztuce kochania”. Uśmialiśmy się do łez.

Dziś pani Dorota nadal związana jest ze szkołą, tyle że w Drzonkowie. Pan Mariusz też tu pracował, kierował placówką. Dopóki nie został wójtem. – Ale ja nigdy nie zostałam wójtową – zastrzega z uśmiechem pani Zalewska. – Po prostu nie podoba mi się to określenie. I zawsze proszę, żeby mnie w ten sposób nie przezywać, tak to określam. Jestem za to żoną wójta, tego się nie wypieram.

A jak to jest być tą żoną wójta? – Praca mojego męża jest służbą, często nie ma go w domu. To na mnie spada obowiązek zadbania, żeby w tym domu wszystko grało – przyznaje pani Dorota. – Bywa też, że towarzyszę wójtowi, czego niejednokrotnie oczekują mieszkańcy. A czy jestem rozpoznawalna? W Drzonkowie na pewno, może też w Raculi. Ale nie jako żona wójta, tylko nauczycielka ze szkoły. Dorota Zalewska.

Daria Śliwińska-Pawlak


17 listopada w Filharmonii Zielonogórskiej odbyła się uroczystość uhonorowania par za długoletni staż małżeński. Żelazne gody (65 lat związku) świętowały cztery pary: Helena i Czesław Baranowscy, Krystyna i Wacław Kępińscy, Janina i Zenon Myślińscy oraz Marianna i Michał Szeligowie. Medale za długoletnie pożycie otrzymały też osoby celebrujące gody: diamentowe – 60 lat (6 par), szmaragdowe – 55 (1), złote - 50 (29), rubinowe – 40 (61) oraz srebrne - 25 (38). (ed)


 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki