Sobota - na gminne dożynki do Drzonkowa

30 Sierpień 2013
Chcesz pobawić się przy muzyce, dobrze zjeść, wziąć udział w turniejach sportowych, a nawet spróbować swoich sił w konfrontacji z traktorem? Już w najbliższą sobotę gmina Zielona Góra zaprasza na dożynki. Start o 13.30.

- Dożynki a właściwie Święto Partnerskie Gminy Zielona Góra już w sobotę. Na jakim etapie są przygotowania?
- Od lat współpracujemy z gminą Neuhasen, Neuzelle i Peitz, dlatego wykorzystujemy formułę partnerstwa, by starać się o środki unijne wzbogacające nasze święto. Jednym z podstawowych elementów tego święta jest tradycja dożynkowa. Przecież solą tej ziemi są rolnicy, staramy się docenić ich pracę m.in. poprzez uhonorowanie rolników i konkurs wieńca dożynkowego. Warto podkreślić miejsce i czas tego święta, bo to ostatnie spotkanie dzieci i mieszkańców przed rokiem szkolnym. Ośrodek w Drzonkowie jest wyjątkowo dogodnym do organizacji sportowych uroczystości, np. turnieju tenisa stołowego z udziałem najlepszych tenisistów z naszych gmin partnerskich, w tym także z gminy Zbąszynek. Nagrodą jest mecz z Lucjanem Błaszczykiem.

- Ta nagroda z góry skazuje laureata na porażkę…
- Dla tenisistów-amatorów może to być szczególne wyróżnienie, jeśli mistrzowi zdołają „urwać” choć parę punktów.

- Jak mieszkańcy gminy traktują gminne dożynki, jako coś wyjątkowego?
- Jak obserwuję organizatorów i osoby pracujące przy dożynkach, to zauważam przede wszystkim duże zaangażowanie i radość. W trakcie tego święta staramy się zaproponować istotne wydarzenia. W tym roku będzie to przekazanie dwóch wozów strażackich dla jednostek OSP w Starym Kisielinie i Przylepie. Kupiliśmy te samochody z LRPO,  wzmacniając system bezpieczeństwa w powiecie.

- Strażakach są ważnym elementem nie tylko bezpieczeństwa, ale także gminnego kolorytu.
- Motyw strażacki pojawi w postaci pokazu strażackich umiejętności, a dokładniej - pokazu dzieci i młodzieży z dwóch jednostek OSP. Strażacy to tylko część naszego potencjału, który staramy się wykorzystać przy okazji dożynek.

- Rozumiem, że przechodzimy do głównych atrakcji tegorocznych dożynek?
- Trzeba jeszcze wspomnieć, że często korzystamy z naszych zespołów, sportowców, chętnie zapraszamy do udziału dzieci ze szkół i przedszkoli. Dlatego będą też występy naszych mieszkańców, np. Michała Lubojańskiego z Krępy, pokaz taneczny grupy Mega Dance, trenujących w Przylepie Ani Miedzielec i Jacka Tarczyło. Będą dziewczyny z Zespołu Bolero. Gwiazdą wieczoru będzie zespół The Postman – czyli propozycja dla starszego i młodszego pokolenia, bo muzyki Beatlesów słuchają wszyscy. Z obiektów ośrodka sportu będzie można skorzystać bezpłatnie, m.in. ze strzelnicy, hali do tenisowa stołowego, na których zaplanowano otwarte turnieje. Będzie też rolniczy turniej wsi oraz konkurencje wymyślone przez młodych rolników, np. przeciąganie ciągnika na czas.

- Czy pan osobiście weźmie udział w tych rozgrywkach?
- Wiem, że rada sołecka przygotowuje dla mnie niespodziankę. Jeśliby będzie chodziło o koszenie, to bez fałszywej skromności powiem, że potrafię posługiwać się kosą, chętnie poddam się takiej próbie.

- Będą także tradycyjne kulinaria?
- Proponujemy tradycyjną grochówkę, która zawsze cieszy się wielkim powodzeniem. Gorąco zapraszam wszystkich na Partnerskie Święto Gminy w Drzonkowie. Zaczynamy o 13.30.

- Dziękuję.

Krzysztof Grabowski

Artykuły powiązane: 

Konkurs na wieńce dożynkowe

- Gminne dożynki nie mogłyby się odbyć bez tradycyjnych wieńców. To symbole szczęśliwie zakończonej pracy na roli, ale także żywotności i płodności – mówi Wisława Glińska współautorka jednego z nich, członkini rady sołeckiej w Drzonkowie.