Pięknisie zlecą na wystawę

29 Grudzień 2017
Dumny chabo, dostojna czubatka, frywolny loczek, stylowa mewka, perukarz jak po wizycie u fryzjera i stawak, jakby się ubrał we frak – prawdziwy ptasi konkurs piękności. Zajrzyj na wystawę gołębi rasowych i drobiu ozdobnego.

Zielonogórska organizacja hodowców gołębi i drobiu ozdobnego istnieje od około 50 lat. Najbliższa wystawa będzie już czwartą polsko-niemiecką wystawą organizowaną razem z partnerem z Cottbus.

- Nasza wystawa odbędzie się 6 i7 stycznia w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Hodowcy już zgłosili ok. 70 ras gołębi, w Polsce jest ich około 100! Będą więc najmniejsze polskie maściuchy, mewki polskie, pawiki, lotki i inne, aż do masywnych, ważących około 1 kg olbrzymów rzymskich. Zgłoszono też 20 ras kur, od najmniejszych 20-centymetrowych karzełków łapciatych po 60-centymetrowe brahmy. Choć lista nie jest zamknięta, już mamy mały kłopot z klatkami! – mówi Ignacy Bazan, prezes zielonogórskiego stowarzyszenia. Należy do niego prawie 60 hodowców nie tylko z Zielonej Góry (w samym mieście jest ich tylko pięciu), również z Krosna Odrz., Żar, Żagania, Gubina i innych miejscowości południowej części województwa. W styczniowej wystawie udział wezmą też hodowcy z okolic Poznania i Wrocławia, przyjedzie ponad 20 hodowców z Niemiec.

- Sędziowie dokonają wyboru najpiękniejszych ptaków, przyznając im punkty ujemne liczone od 100 najwyższych. Liczy się ogólny wygląd, postawa, upierzenie, oczy, dzióbek… Ptaki porównywane będą do wzorca opracowanego dla każdej z ras - wyjaśnia prezes.

Ostatnią skrzydlatą wystawę w Drzonkowie (dwa lata temu) odwiedziło ok. 2 tys. osób. Hodowcy mają nadzieję, że zainteresowanie styczniową wystawą będzie równie duże.

- Chcielibyśmy zaintrygować szczególnie dzieci, bo wśród naszych hodowców jest coraz mniej młodych osób – mówi I. Bazan. I uspokaja mamy. Hodowlane gołębie niewiele mają wspólnego z miejskimi. I nie chodzi tyko o ich urodę. Żyją w wolierach, są dobrze karmione, zadbane, regularnie szczepione i izolowane od braci „mieszczuchów”.

- Od dziecka je lubiłem - wspomina pan Ignacy. - Mieszkaliśmy na wsi, w ówczesnym bydgoskim Żarczynie. Mamę denerwowało gołębie gruchanie, mnie bardzo się podobało.

(el)

Wystawa w Drzonkowie, hala tenisowa WOSiR-u: 6 stycznia (sobota), w godz. 8.00-17.00 oraz 7 stycznia (niedziela), w godz. 8.00-15.00. Wstęp wolny.

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki