Piłka nożna. Dobry półmetek w A-klasie

11 Styczeń 2019
Drzonkowianka na czele w grupie I, Zorza przewodzi grupie III. Zielonogórskie zespoły nadają ton rywalizacji, ale w obu klubach szampany jeszcze nie strzelają. Droga do awansu bowiem daleka, a wiosną każdy będzie chciał pokonać lidera.

Punkt przewagi na drugą Zorzą Mostki ma Drzonkowianka Inspiracja-wnetrza.pl Racula, która w grupie I wygrała osiem spotkań, dwukrotnie remisując oraz dwukrotnie opuszczając murawę jako pokonana. – Przed rundą jesienną wzięlibyśmy te liczby w ciemno, ale idealnie nie jest, bo przecież straciliśmy 10 punktów – zaznacza Damian Sarnecki, trener zespołu, który swoje mecze rozgrywa w Nowym Kisielinie. U siebie Drzonkowianka nie zaznała porażki, ale na wyjazdach poległa z goniącą ją w tabeli Zorzą oraz Spartą Nietkowice. – W Mostkach powinniśmy zamknąć pierwszą połowę z wynikiem 5:0, a przegraliśmy 0:3 – dodaje opiekun Drzonkowianki, która już rozpoczęła przygotowania do rundy wiosennej. Drużyna niczym Cracovia hołduje tradycji odbywania noworocznego treningu, 1 stycznia. – Łączymy się z drużyną oldboyów i robimy gierkę wewnętrzną – przyznaje z dumą trener.

Pierwszym rywalem Drzonkowianki wiosną będzie najbliższy sąsiad. TKKF Chynowianka jest drugim zielonogórskim zespołem w grupie I A-klasy. Podopieczni Pawła Maliszewskiego plasują się w środku tabeli. Chynowianka to zespół z największą liczbą remisów w stawce. Sześciokrotnie dzieliła się punktami z rywalami, ponadto odniosła cztery zwycięstwa i zanotowała dwie porażki, czyli tyle, co lider. – Liczyliśmy jednak na coś więcej – podsumowuje jesień Filip Sąsiadek, wiceprezes klubu. Lepiej ma być wiosną, być może pojawią się też wzmocnienia, choć o nich na razie w Chynowiance nie chcą mówić. – Nigdy nie byliśmy zwolennikami robienia zamętu w składzie zimą. Nie ukrywamy jednak, że 2-3 zawodników najprawdopodobniej do nas dołączy – dodaje Sąsiadek.

W grupie III nie ma natomiast mocnych na Zorzę Ochla. Spadkowicz z klasy okręgowej nie przegrał jesienią, a punkty stracił tylko w derbach ze Spartą Łężyca, z którą zremisował na początku sezonu 2:2. – To niewątpliwie sukces – ocenił tamten rezultat Maciej Wysocki, trener Sparty, która na półmetku plasuje się na 6. miejscu. Zorza ma z kolei 5 „oczek” przewagi nad drugą Avią Siedlnica. – Deklarację mogę złożyć jedną. Zorza będzie walczyła o miano zespołu niepokonanego – zapowiada Michał Grzelczyk, trener ekipy z Ochli. Zarówno w Ochli, jak i w Łężycy stawiają na młodych graczy. – Zdajemy sobie sprawę, że wiosna będzie trudniejsza niż jesień. Wszyscy na dole będą starać się, by nie zajrzeć do przepaści, jaką jest B-klasa, a co za tym idzie tzw. lokalni bohaterowie w pogoni za jakąś złotóweczką będą szukali zatrudnienia na kilka spotkań – uważa Grzelczyk i zaznacza, że w Ochli nie grają dla pieniędzy. – Gramy dla zaspokojenia swoich ambicji, uśmiechu i satysfakcji. Tak funkcjonujemy od dawna.

Piłką bawią się też w Łężycy. Jesienią Sparta wygrała pięć meczów, pięć zremisowała i trzy przegrała. – Z młodymi zawodnikami bywa tak, że jeden mecz wyskoczy bardzo dobry, później jest nieco gorzej. Trzeba złapać rytm meczowy i nad tym będziemy zimą pracować – dodaje Wysocki, który nie spodziewa się transferowego szaleństwa. – Furtki Sparty są dla każdego otwarte, zbyt wiele nie możemy zaproponować, ale każdy może przyjść i się sprawdzić. Wielkich transferów się nie spodziewamy, bo fundusze na to nie pozwolą.

Najgorsze humory po rundzie jesiennej są w Zawadzie. Ikar zimę spędza na przedostatnim miejscu w grupie III, z bilansem dwóch zwycięstw, trzech remisów i aż ośmiu porażek. Zespół, który do końca nie widział czy w ogóle przystąpi do rozgrywek, wyprzedza tylko MKS Nowe Miasteczko. – Bez dwóch zdań grupa III jest jednak silniejsza od I – uważa trener Drzonkowianki, która jeszcze w ubiegłym sezonie występowała w grupie III. – Nie chcę jednak mówić, że ta nasza jest jakaś bardzo słaba, ale tutaj mniej zespołów prze na awans – dodaje Sarnecki.

Na przełomie stycznia i lutego zespoły rozpoczną serię gier kontrolnych. Chynowianka planuje także krótki obóz w górach. Start rundy wiosennej, o ile pogoda pozwoli, zaplanowany jest na 23 marca. Ostatnie mecze sezonu przewidziane są w trzeci weekend czerwca.

(mk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki