Znów kręcimy kółka dla Zielonej Góry!

31 Marzec 2023
Zielona Góra po raz drugi powalczy o zaszczytny tytuł Rowerowej Stolicy Polski, ambasadorami akcji zostali Zbigniew Spruch i Andrzej Huszcza. Trenujemy do 21 maja i szykujemy się do ostrej rywalizacji w czerwcu.

Zasady uczestnictwa są bardzo proste. Rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną na potrzeby rywalizacji darmową aplikację Aktywne Miasta, która rejestruje trasy i ich długości. Z jej pomocą gromadzone są punkty dla miast i drużyn. A co najważniejsze, cała akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. I to bez względu na to, w jakim miejscu na świecie się znajdujemy. Puchar „Rowerowej Stolicy Polski” wygrywa miasto, które uzyska najlepszy wynik według klasyfikacji ogólnej - suma wszystkich kilometrów uczestników rywalizacji lokalnej dzielona jest przez liczbę mieszkańców miasta.

- W zeszłym roku nasze miasto zajęło wysokie, siódme miejsce - mówi Robert Górski, szef Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. - Chcemy ten wynik poprawić i zachęcić jak najwięcej mieszkańców i sympatyków Zielonej Góry, żeby włączyli się do treningu i rywalizacji. Liczymy zarówno na zawodowców, którzy pokonują dziennie kilkaset kilometrów, ale i na amatorów, dojeżdżających do pracy i szkoły.

Legendarni ambasadorzy

Prezydent Janusz Kubicki nie obawia się o wynik. - Mamy w ekipie Andrzeja Huszczę, który tak dużo jeździ na rowerze, że sam jeden zdobędzie dla nas tytuł rowerowej stolicy - żartował prezydent i dodał już poważnie: - Nadchodzi czas dobrej pogody, wykorzystajmy ją i dołączmy do rywalizacji. Zachęcam, wsiadajmy na dwa kółka! Ścieżek u nas nie brakuje.

Do treningów zachęcali też ambasadorzy inicjatywy. - Rower to samo zdrowie, co potwierdzi kilku medyków, którzy jeżdżą z nami - przekonywał A. Huszcza, legenda żużlowego Falubazu.

- Zachęcam do ściągnięcie rowerowej aplikacji i kręcenia kilometrów dla Zielonej Góry, także w imieniu moich przyjaciół rowerzystów. Spróbujemy osiągnąć lepszy wynik niż w zeszłym roku - wtórował mu Zbigniew Spruch, legenda polskiego kolarstwa.

Stwórzmy grupy rowerowe

Trening do Rowerowej Stolicy Polski już się zaczął, potrwa do 21 maja. Pamiętajmy, to na razie tylko rozgrzewka. Kilometry wykręcone podczas treningów nie wliczają się do czerwcowego współzawodnictwa. Zabawę zaplanowano od 1 do 30 czerwca. Szczegóły wydarzenia znajdziemy na stronie: https://www.aktywne.miasta.pl. Warto odwiedzić też miejski profil FB Rowerowa Stolica Polski - Zielona Góra www.facebook.com/RSPZielonaGora

Zapraszamy do zabawy poprzez tworzenie grup rowerowych (szkół, firm, stowarzyszeń, urzędów, klubów itp.) i zgłaszanie ich w aplikacji lub na maila koordynatorów projektu: Anna Szatkowska: a.szatkowska@um.zielona-gora.pl lub Piotr Dubicki: p.dubicki@um.zielona-gora.pl . Jeśli ktoś już jest w innej grupie, a chciałby się przepisać, wystarczy wejść w aplikacji w „rywalizacje”, „trening RSP 2023”, zakładkę „informacje” i tam znaleźć opcję „przenieś się”. Uwaga, można być tylko w jednej grupie!

To był udany debiut

Tradycyjnie organizatorem akcji jest Bydgoszcz. W tegorocznej, piątej już edycji zmienia się formuła wydarzenia, do współpracy zaproszono wszystkie polskie gminy. A to oznacza, że w czerwcu odbędą się równolegle dwie rywalizacje rowerowe: dla miast i dla gmin.

Przypomnijmy, że rok temu Zielona Góra udanie zadebiutowała i znalazła się w rowerowej czołówce. Łącznie cykliści przejechali dla miasta prawie 450 tysięcy kilometrów. W aplikacji „Aktywne Miasta” zarejestrowało się około trzy tysiące osób, które jeździły dla Zielonej Góry. O nasz dobry wynik starało się też 69 grup. W całej Polsce w zabawie wzięło udział 56 miast. W zeszłym roku triumfowała Biała Podlaska przed Puławami i Gnieznem.

(rk)