Zielonogórski Ośrodek Kultury skończył pół wieku!

20 Marzec 2024
Winobranie, Lato Muz Wszelakich, Fuma, świąteczne jarmarki, sylwestrowe noce przebojów, rozliczne koncerty, warsztaty, konkursy dla dzieci, młodzieży i nie tylko, grupy artystyczne jak choćby Erato… – za organizacją tych i wielu innych wydarzeń kulturalnych miasta stoi ZOK. Sprawia, że życie miasta mieni się kolorami, a jego puls bije mocno i wyraźnie.

Zielonogórski Ośrodek Kultury skończył pół wieku. Instytucja powstała w 1974 roku, dokładnie 14 marca. Narodził się z powstałego pięć lat wcześniej Miejskiego Ośrodka Kultury i Poradni Kulturalno-Oświatowej. Jego siedzibą jest budynek amfiteatru przy ul. Festiwalowej 3 w parku Piastowskim. Główną siedzibą, bo w ostatnich latach ośrodek powiększył się o filie. W 2015 r. powstało Centrum Nauki Keplera z dwoma ważnymi i cenionymi przez mieszkańców instytucjami, Centrum Przyrody i Planetarium Wenus, rozpoczynając w ten sposób przygodę ZOK-u z nauką, a w 2018 r. filia w zabytkowym pałacu w Starym Kisielinie.

Dokładnie w dniu, kiedy powstał ZOK urodził się Tomasz Matysik. Rówieśnik instytucji w miniony czwartek zasiadł na widowni Planetarium Wenus i świętował jubileusz. Sala wypełniła się po brzegi przyjaciółmi ZOKu, byłymi i obecnymi pracownikami i ludźmi kultury. - Cieszę się, że was mam - mówiła do osób z którymi od lat organizuje wydarzenia kulturalne w mieście Agata Miedzińska, dyrektor ośrodka.

Złoto i srebro dla kultury

- Świat bez kultury byłby smutny i nudny - skwitował prezydent Janusz Kubicki. - Potraficie bawić i wzruszać. Za to wam serdecznie dziękuję.

Włodarz docenił wkład pracowników ZOK w kulturalne życie miasta. Złote Medale Prezydenta Miasta otrzymali: Wiesława Błochowiak, Wanda Rudkowska, Jerzy Markiewicz, Agata Miedzińska, Barbara Krawczyk, Teresa Czarnecka, Mirosław Musioł, Krzysztof Mroziński i Małgorzata Paszkier-Wojcieszonek. Srebrnymi Medalami zostali odznaczeni Irena Hyża i Tomasz Korniluk.

Na scenie pojawiła się Patrycja Kosiarkiewicz, Jarosław Wasik i Natalia Iwaniec. Dali popis swoich umiejętności wokalnych, wspominając w jaki sposób ich losy splotły się z ośrodkiem kultury. Muzyczną wiązankę zaserwował również zespół wokalny Studio Atut, który w ZOK trenuje pod okiem Nataszy Smirnowej.

Będą niespodzianki

Za sprawą złotych godów instytucji już w styczniu światło ujrzało nowe logo ZOK + 50 lat.

Ponadto każdego 14. dnia miesiąca ośrodek chce zaskakiwać mieszkańców. - Zdradzę tylko, że na 14 grudnia br. przygotowujemy opowieść o ZOK, rodzaj spektaklu teatralno-komediowego. To ma być takie „grand finale” naszych obchodów - rąbka tajemnicy uchyla A. Miedzińska.

(el, ah)