Wielkimi krokami zbliża się radosne święto żaków

19 Maj 2023
Dni Kultury Studenckiej Bachanalia odbędą się już po raz 51. Podczas imprezy, która potrwa od 22 do 27 maja na studentów i mieszkańców będzie czekać mnóstwo atrakcji. Koncerty dadzą Tede, Kuban i Nocny Kochanek.

Za organizację wydarzenia odpowiada parlament studencki UZ oraz Stowarzyszenie Studentów i Absolwentów „UZeciak”. Przygotowania w tym roku nie były łatwe.

- Wszystko przez opóźnienia, które wynikały z wyboru nowego parlamentu. Zapewniam jednak, że wspólnie z „UZeciakiem” włożyliśmy wiele pracy, aby Bachanalia przyniosły wiele dobrej zabawy - przekonuje Paulina Muszyńska, rzeczniczka parlamentu.

Budżet wydarzenia to ok. 500 tys. zł. - Dziękujemy władzom uniwersytetu za znaczne wsparcie w tej kwestii, ale też za pomoc urzędu miasta oraz prywatnych firm i sponsorów - wylicza P. Muszyńska. - Oficjalnie współpracujemy również z czterema klubami. WySPa wspiera nas m.in. logistycznie i sprzętowo, Gęba organizuje karaoke, One Love oraz Hades zapraszają na wieczorne afterparty. Bachanalia to nasz wspólny wysiłek.

Wybrane z programu

Zgodnie z tradycją, tygodniowy festiwal rozpocznie się symbolicznym przekazaniem studentom klucza do bram miasta przez władze Zielonej Góry - nastąpi to w poniedziałek, 22 maja.

- Pierwszy dzień to klimat piknikowy. Zapraszamy na Wielkie Grillowanie, które odbędzie się na polanie kampusu B przy al. Wojska Polskiego 69. Poza dużą dawką dobrej muzyki od One Love oraz pysznym jedzeniem, będzie można wziąć udział w konkurencjach sportowych przygotowanych we współpracy z AZS UZ - zachęca P. Muszyńska.

W kolejnych dniach na uczestników będzie czekał m.in. turniej tenisa stołowego, kino pod chmurką, podczas którego wyświetlone zostaną produkcje zaproponowane przez organizatorów Festiwalu Filmowego „Solanin”, turniej Lasertag, rajd rowerowy, Bachanaliowa Noc Planszówek. Jako impreza towarzysząca zaplanowany jest debiutancki Speed Friending, czyli realizacja idei integracji poprzez poznawanie nowych ludzi.

Gwiazdy na scenie

Czym byłyby Bachanalia bez dobrej muzyki? Organizatorzy zadbali o ten aspekt wydarzenia. Koncerty odbędą się w piątek i sobotę.

- W październiku przeprowadziliśmy ankiety wśród studentów, jakich artystów chcieliby zaprosić na imprezę. Oczywiście ze względu na finanse i harmonogramy muzyków nie mogliśmy spełnić wszystkich życzeń. Ale zauważyliśmy, że popularny jest hip-hop oraz rap. Właśnie dlatego na Bachanaliach wystąpią Tede, Kuban czy też Słoń & Paluch. Nie zabraknie też mocniejszego brzmienia w wykonaniu Nocnego Kochanka i Dr Misio. Całość dopełni Roadhouse, DJ Soina oraz Sweet Monday, czyli utalentowana grupa studentów UZ tworzących w gatunku rocka alternatywnego - wylicza rzeczniczka.

W środę w auli UZ przy ul. Podgórnej 50 odbędzie się z kolei bachanaliowy stand-up „Powiedz głośno, wszyscy się pośmiejemy”. Wydarzenie poprowadzi Alex Niebrzegowski. W programie oprócz pojedynków artystów zaplanowany jest występ gościa specjalnego - Maćka Brudzewskiego.

- Bachanalia są tworzone z myślą o studentach, ale do zabawy zapraszamy mieszkańców Zielonej Góry. Obiecujemy, że nikt nikomu legitymacji sprawdzać nie będzie - śmieje się P. Muszyńska.

Wstęp na koncerty oraz stand-up jest płatny, bilety można kupić na abilet.pl. Szczegółowy program imprezy na stronie Bachanalia.pl.

(md)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki