Wielki koncert wojska na wielki jubileusz

13 Styczeń 2023
Lepszy początek tegorocznych obchodów 700-lecia uzyskania praw miejskich trudno sobie wymarzyć. 21 stycznia w hali CRS wystąpi Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego.

- Nie pamiętam, czy kiedykolwiek był w Zielonej Górze - przyznaje Tomek Czyżniewski, nasz redakcyjny kolega, który o historii miasta wie prawie wszystko.

- Jestem w Zielonej Górze od 20 lat i też sobie nie przypominam… być może ten występ to niepowtarzalna okazja, bo następne „lecie” uzyskania praw miejskich dopiero za sto lat - mówi Agata Miedzińska, dyrektorka Zielonogórskiego Ośrodka Kultury.

- Byłem na ich koncertach w Kołobrzegu i dwa razy w Warszawie. Pamiętam wielki szyk, podniosłość i to, że program był bardzo spójny… To widowiska, na występy zespołu składają się różne formy: muzyka, taniec i śpiew - wspomina prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry. I wyjaśnia: - Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwołuje się do wojskowych tradycji II Rzeczypospolitej, przekazuje treści patriotyczne i narodowe. Koncert w Zielonej Górze wymyślili sami mieszkańcy i swoją propozycję w 2021 r. zgłosili do jubileuszowego Banku Dobrych Pomysłów.

Wejściówki bezpłatne

I dobrze, że nie później. Kuluary przedsięwzięcia odsłania A. Miedzińska.

- Nie pamiętam dokładnie, kiedy poczyniliśmy pierwsze próby nawiązania kontaktu z zespołem, to był 2021 r., ale dodzwonienie się do RZAWP wspominam jak „jazdę bez trzymanki” - opowiada. - A gdy w końcu się udało, najpierw musieliśmy wypełnić i przesłać druk: wyjaśnić w nim okoliczności planowanego przez nas przedsięwzięcia, wskazać miejsce, w którym miałoby się odbyć i określić jego możliwości techniczne. Rzecz w tym, że zespół nie koncertuje wszędzie i nie z każdej okazji. Jak zaznacza w swoim credo, realizuje życzenie marszałka Józefa Piłsudskiego „o utworzeniu sceny żołnierskiej”. 18 stycznia 2022 r. poinformowano nas, że „RZAWP wstępnie włączył do planów działalności artystycznej koncert w Centrum Rekreacyjnym 21.01.23 r.”

Miasto za koncert, który 21 stycznia o godz. 17.00 odbędzie się pod dachem CRS, nie zapłaci żadnego honorarium. To zasada zespołu – gra za darmo i nie wolno na jego koncertach zarabiać. Wejściówki dostępne na abilet.pl są więc darmowe. I co ważne, wciąż dostępne.

Stu wykonawców

- W hali będzie około 3 tysiące miejsc, tak by zachować komfort odbioru - zaznacza dyrektorka ZOK.

Wiadomo też, że w Zielonej Górze wystąpi orkiestra symfoniczna, zespół estradowy, chór i balet RZAWP - łącznie 100 wykonawców. Które z ponad 1200 kostiumów scenicznych (w większości stanowiących kopie autentycznego umundurowania historycznego z różnych epok) i rekwizytów zespołu zobaczymy w Zielonej Górze - nie wiadomo. Tyle samo, czyli niewiele, wiemy o programie.

- Usłyszymy piosenki patriotyczne - mówi prof. Osękowski. Ale które? Zespół w repertuarze ma ich kilkaset.

- Rzeczywiście, programu nie znamy, ale wiemy, że jest specjalnie układany na nasz jubileusz - wyjaśnia A. Miedzińska. - A ponieważ zespół repertuar ma bardzo szeroki, to nie wiedzieć czemu pomyślałam, że zaczną od „Bogurodzicy” (RZAWP ma też repertuar sakralny - dop. el) i zaprezentują utwory z kolejnych stuleci…

Czy tak będzie, dowiemy się już 21 stycznia. I na pewno żaden z widzów nie będzie zawiedziony.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki