Walka o rekord. Rozmigajmy się w Zielonej Górze!

16 Wrzesień 2022
To zaledwie trzy proste gesty, a zależy od nich bardzo dużo. Jeśli mieszkańcy nauczą się zdania „Zielona Góra wita” w języku migowym, mogą pobić rekord Polski!

- To pierwsza taka próba bicia rekordu w kraju - zapowiada dr Katarzyna Kochan z Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Zielona Góra troszczy się o całą społeczność, również o osoby z niepełnosprawnościami.

Organizatorzy namawiają mieszkańców, by dali wyraz swojej otwartości. Dostęp do nauki języka migowego mamy od 2005 roku. Na uczelni poznają go m. in. przyszli pedagodzy, ratownicy medyczni, lekarze, pielęgniarze, nauczyciele wczesnoszkolni. - Zależy nam na jeszcze szerszym rozpropagowaniu języka migowego - tłumaczy dr Grzegorz Hryniewicz, współorganizator przedsięwzięcia, również pracownik Katedry.

W piątek, 23 września, o 11.00 spotykamy się w amfiteatrze przed Filharmonią Zielonogórską. Trwa rejestracja. Grupy i uczestnicy indywidualni mogą zapisywać się przez formularz na stronie internetowej zielonogórskiego oddziału Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli: www.odn.zgora.pl, który również bierze udział w organizacji przedsięwzięcia. Migamy nie wszyscy naraz, a sztafetowo, czyli każdy po kolei. Organizatorzy mają pomysł, by po każdej setce mignięć wybrzmiały fanfary Zielonej Góry, stworzone specjalnie na jubileusz 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

Cichą ambicją pomysłodawców wydarzenia jest to, by w miganiu wzięło udział 800 zielonogórzan. Do pobicia rekordu Polski wystarczy 101 chętnych, więc szansa jest spora. Wszystko zależy od nas. Mistrzem w miganiu być nie trzeba. Organizatorzy wszystkiego będą uczyć na placu przed filharmonią. W obiegu jest też film instruktarzowy. Znajdziemy go na platformie youtube po wpisaniu „Bijemy rekord - rozMIGAJ się w Zielonej Górze”.

Wydarzenie jest organizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego, stanowi efekt wieloletniej współpracy UZ i miasta w popularyzowaniu nauki języka migowego wśród uczniów, nauczycieli, studentów oraz mieszkańców Zielonej Góry. To jednocześnie możliwość integracji ze środowiskiem głuchych i niesłyszących.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem przez prezydenta miasta, Janusza Kubickiego oraz rektora UZ, prof. dra hab. Wojciecha Strzyżewskiego.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki