W Lechii zacznie się od trzęsienia ziemi

13 Styczeń 2023
W ostatni poniedziałek Lechia wznowiła treningi po świąteczno-noworocznej przerwie. Zielonogórski klub czeka gorąca wiosna i nie trzeba nikogo przekonywać, jak ważne są zimowe przygotowania.

Z Lechią w tym sezonie jest jak z filmami Alfreda Hitchcocka - najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie narasta. Wystarczy spojrzeć na kalendarz rozgrywek. Zielonogórzanie oficjalnie otworzą rok 2023 ćwierćfinałowym meczem Pucharu Polski z najsłynniejszym polskim zespołem, warszawską Legią. Ten mecz odbędzie się najprawdopodobniej w środę, 1 marca. Dopiero trzy dni później, 4 marca pojedynkiem z Rekordem w Bielsku-Białej nasi piłkarze wznowią rozgrywki w trzeciej lidze.

Ilu widzów?

O Legii mówi się w Zielonej Górze praktycznie od momentu losowania. Mimo że Lechia już raz w sezonie 1986/87 walczyła o półfinał Pucharu Polski, to z tak znakomitą ekipą jeszcze nie grała. Legia to 16-krotny mistrz kraju, 19-krotny zdobywca Pucharu Polski, wcześniej półfinalista Pucharu Europy (poprzedniczki Ligi Mistrzów) oraz dwukrotny uczestnik fazy grupowej Ligi Mistrzów. Dla zielonogórzan konfrontacja z takim klubem, nie mówiąc już o ewentualnym awansie, który byłby ogromną sensacją, to wielka okazja, by na oczach całej piłkarskiej Polski pokazać się z jak najlepszej strony.

Fajna postawa w meczu z takim tuzem jak Legia to jedno, a organizacja meczu to drugie. Dwa jesienne spotkania pucharowe z Jagiellonią Białystok i Radomiakiem Radom odbyły się przy tysięcznej widowni, ale chętnych do obejrzenia pojedynku z najsłynniejszym polskim zespołem jest oczywiście znacznie więcej. Stąd pomysł, żeby to spotkanie można było uznać za imprezę masową, po to by obejrzało je przynajmniej pięć tysięcy widzów.

I tu zaczyna się problem, bo zielonogórski obiekt w obecnym stanie nie nadaje się na imprezę masową. Uwagi ma przede wszystkim policja. Temat jest złożony, bo z jednej strony potrzebne są szybkie inwestycje (kołowrotki, monitoring każdego z sektorów, ogrodzenia itd.), z drugiej - wymogi bezpieczeństwa. Władze miasta, klub i policja współpracują w tej sprawie i miejmy nadzieję, że starania zakończą się sukcesem.

Siła i wytrzymałość

- Zaczęliśmy przygotowania planowo - mówi trener Lechii Andrzej Sawicki. Już bez Sebastiana Górskiego, który odszedł do zespołu pierwszoligowego. Wiosną, niestety, nie zagra też Brazylijczyk Gabriel Estigarribia e Silva - filar Lechii w defensywie przez ostanie pół roku. - Mamy zajęcia przez sześć dni w tygodniu. W styczniu pracujemy głównie nad siłą i wytrzymałością. W lutym będą już inne obciążenia i całość podporządkujemy meczowi z Legią. Wszyscy są zdrowi i chętni do pracy. Oczywiście myślimy o uzupełnieniu składu, ale jeszcze za wcześnie, by o tym mówić w szczegółach - dodaje trener. Tak więc czekając na to wielkie wydarzenie, można będzie podejrzeć, jak zespół spisuje się w sparingach. Oto ich plan: 21 stycznia z Lechią II, 24 stycznia z Chrobrym Głogów, 28 stycznia z Polonią Warszawa, 4 lutego z Cariną Gubin, 11 lutego z ZAP Syreną Zbąszynek, 18 lutego z Flotą Świnoujście, 25 lutego z Chrobrym II Głogów.

(af)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki