Tydzień Bibliotek. Promują czytanie w całym mieście

8 Maj 2024
Spotkanie z Katarzyną Groniec, kiermasz książek, warsztaty dla dzieci, wykłady i wystawy. Tydzień Bibliotek organizowany przez Bibliotekę Norwida jest naszpikowany wydarzeniami. Gmach główny i filie zapraszają aż do 18 maja.

To tydzień ze sporym hakiem, ale jak świętować to na całego. Dla zielonogórzan Tydzień Bibliotek to również czas zakupów, bo tradycyjnie będzie mu towarzyszyć kiermasz książek. - Do sprzedania mamy 3,5 tys. tytułów, codziennie będziemy wystawiać nowe - zachęca Przemysław Bartkowiak, zastępca dyrektora WiMBP im. C.K. Norwida. - Książki będą kosztować od złotówki do 10 zł. Oprócz nich można kupić też płyty CD.

Kiermasz potrwa od 9 do 15 maja. Stoiska staną przed gmachem głównym biblioteki Norwida. Będą czynne codziennie, oprócz niedzieli, w godz. 10.00-17.00, w sobotę w godz. 10.00-14.00.

Maj to również okazja do uaktualnienia swoich zbiorów. 11 maja w godz. 11.00-14.00 w mediatece Góra Mediów odbędzie się akcja wymiany filmów gier i płyt. Wystawcy powinni zgłosić swoją gotowość mailowo:goramediow@biblioteka.zgora.pl lub telefonicznie: 68 45 32 615.

Bibliofile ruszą w miasto

Organizatorzy Tygodnia Bibliotek ruszą w tym roku w miejską przestrzeń, np. do Focus Mall. - To miejsce odwiedzane przez młodzież, a do nich też chcemy dotrzeć - mówi P. Bartkowiak. 10 maja od południa na poziomie 0 Focusa pojawią się roboty edukacyjne, odbędą się zajęcia plastyczne i konkursy. Do wygrania m.in. wejściówki do kina. Na poziomie 1 będą miały miejsce spotkania z udziałem lubuskich pisarzy. W organizację Tygodnia Bibliotek włączają się również filie Norwida. Ta w budynku szkoły na os. Pomorskim 9 maja urządza festyn. - W godz. 14.00-18.00 na kocyku przed jej siedzibą poczytamy i zagramy w planszówki, a dzieci skorzystają z malowania twarzy czy wezmą udział w zajęciach plastycznych - zdradza Marzena Wańtuch-Elińska, kierowniczka działu udostępniania WiMBP. W Bibliotece Pana Kleksa przy al. Wojska Polskiego 9 pogramy w gry fabularne, Dixit, czy przeprowadzimy śledztwo w escape room. Atrakcje, jakie w ramach Tygodnia Bibliotek przygotowały inne punkty w mieście warto śledzić na internetowej stronie Norwida: biblioteka.zgora.pl.

Na koniec projektowanie mody

Norwid wychodzi nie tylko do tych rządnych zabawy czytelników. Tydzień Bibliotek zaczął 7 maja od poważnego akcentu. W gmachu głównym odbył się wernisaż wystawy „Historia biblii i rozwoju piśmiennictwa”. Goście mogli podziwiać repliki, manuskrypty, kamienne tablice, skrawki papirusów, zapisane zwoje oraz pierwsze drukowane egzemplarze - informuje Maria Radziszewska, kierowniczka działu zbiorów specjalnych.

Na koniec, 18 maja - bardziej rozrywkowy akcent - Noc Muzeów i warsztaty. Kto z dzieciństwa kojarzy ilustracje Marcina Szancera, nie powinien być zawiedziony. Można je było poznać w „Akademii Pana Kleksa”, „Lokomotywie”, „Rzepce”, czy choćby pisemku „Świerszczyk”. Tej kreski się nie zapomina. Wspomnienia będzie można odświeżyć w godzinach wieczornych (19.00-22.00) w Muzeum Ilustracji Książkowej w gmachu głównym Norwida. Ilustracje są inspiracją do stworzenia wystawy i organizacji warsztatów projektowania mody. Będą również zagadki, zadania i konkursy. To wieczór dla dzieci z opiekunami.

(ah)