Spotkanie wigilijne dla zagranicznych studentów

13 Styczeń 2023
Czy tradycyjny barszcz z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, czy krokiety smakują zagranicznym gościom tak jak nam? Studenci przebywający na Uniwersytecie Zielonogórskim w ramach programu Erasmus+ wzięli udział w uroczystym wigilijnym spotkaniu.

Uczestnicy wymiany międzynarodowej mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z dotychczasowego pobytu w Zielonej Górze. Była to również okazja do rozmów na temat polskich świątecznych tradycji i bożonarodzeniowych zwyczajów z różnych stron świata.

Emocje przy zupie z buraka

W spotkaniu uczestniczyły osoby nie tylko różnych narodowości, ale też różnego wyznania, dlatego nie było tradycyjnego dzielenia się opłatkiem. Organizatorom zależało, aby studenci spróbowali polskich potraw wigilijnych. - Wielu z nich próbowało ich po raz pierwszy w życiu. Barszcz wzbudził różne emocje. Jednym nie za bardzo smakował, bo nie są przyzwyczajeni do smaku zupy z buraka, natomiast drudzy mówili, że barszcz jest dobry, tylko zbyt mało wyrazisty. Dla części osób pierogi z kapustą i grzybami były najlepszymi pierogami jakie do tej pory jedli. Zagraniczni studenci nie byli przekonani do śledzi, ale po ich spróbowaniu pozytywnie zaskoczyli się ich smakiem. Bardzo chętnie sięgali za to po rybę po grecku. Reszta przygotowanych potraw m.in. krokiety i sałatka jarzynowa bardzo im smakowały. Erasmusowcy chętnie dzielili się opowieściami o tym, jak spędza się święta w ich krajach i jakie potrawy goszczą na ich stołach w tym czasie - relacjonował po spotkaniu Kornel Piwowarczyk z Działu Współpracy z Zagranicą Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Oni do nas, my do nich

Dzięki programowi Erasmus+ na UZ przebywa obecnie ponad 50 studentów oraz praktykantów z Turcji, Hiszpanii, Niemiec, Włoch, Grecji, Bośni i Hercegowiny, Francji, Portugalii. Część z nich zostaje od razu na kolejny semestr, bo są zadowoleni z pobytu i nauki na naszej uczelni.

Program Erasmus+ umożliwia nie tylko zagranicznym studentom przyjazd na naszą uczelnię, ale również studentom Uniwersytetu Zielonogórskiego wyjazd do uczelni partnerskich. UZ ma podpisane 307 umów erasmusowych w 36 krajach UE oraz w takich krajach jak: Wietnam, Uzbekistan, Turcja, Ukraina, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Macedonia, Gruzja, Czarnogóra, Chiny i Albania. Obecnie 18 studentów przebywa na uczelniach w Portugalii, we Włoszech, w Niemczech, Czechach, Łotwie i Hiszpanii.

Dobre stopnie i znajomość języka

Erasmus+ to najważniejszy program UE w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Od 35 lat wspiera uczniów, studentów i wykładowców w prowadzeniu międzynarodowych projektów, umożliwiając również wyjazdy na studia lub praktyki zagraniczne. Wyjazd na studia na uczelni partnerskiej w ramach programu Erasmus+ może trwać od trzech do 12 miesięcy. Może się o niego ubiegać student kierunku prowadzącego do otrzymania dyplomu licencjata/inżyniera, magistra lub doktora, który w momencie wyjazdu będzie uczył się co najmniej na drugim roku studiów pierwszego stopnia.

W przypadku studiów II stopnia i studiów doktoranckich wyjazd może odbyć się już na pierwszym roku. Z mobilności mogą skorzystać zarówno osoby ze studiów stacjonarnych jak i niestacjonarnych. Student wyjeżdżający na wymianę w ramach programu powinien mieć dobre wyniki w nauce i znać język obcy zgodnie z wymogami językowymi uczelni przyjmującej. Student otrzymuje stypendium wyrównujące zwiększone koszty utrzymania za granicą.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe Uniwersytetu Zielonogórskiego

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki