Satyra przed ratuszem

6 Październik 2023
Do 26 października na deptaku możemy oglądać prace rysowników z całego świata. Przez cztery dekady w ramach konkursu satyrycznego obśmiewali instytucje, media, zjawiska i trendy.

- Pierwsze prace były wykonane piórkiem, teraz rządzi grafika komputerowa - o zmieniających się tendencjach mówi Maria Radziszewska, która wspólnie z Alicją Lipińską jest kuratorką wystawy. To efekt 25. edycji Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny.

26 grafik, niczym w soczewce, skupia prawie 40 lat historii rysunku satyrycznego. Pierwszy z nich to dzieło Henryka Cebuli z 1986 roku, który zdobył wtedy pierwszą nagrodę. Laureat pojawił się w minioną sobotę na wernisażu przed ratuszem. Był także zdobywca tegorocznej nagrody Grand Prix - Ilya Katz z Izraela, jego praca zamyka wystawę. - Podczas wszystkich edycji 13 razy główne trofeum zdobywali polscy rysownicy, dwukrotnie należało do Czech, Izraela, Rosji i Włoch. Po jednym razie zdobyli je satyrycy z Chorwacji, Iranu, Niemiec i Ukrainy - wspomina Andrzej Buck, dyrektor Biblioteki Norwida, która stoi za organizacją konkursu.

(ah)