Rzut oka na wspaniałą okolicę

24 Marzec 2023
W Cigacicach powstał punkt widokowy wyposażony w lunetę obserwacyjną. - Widok z niej jest przepiękny, również na Zieloną Górę - zachwala Barbara Pilarz.

Kto już nie tęskni za wiosennymi spacerami i wypadami za miasto? Może więc - dla przykładu - wyremontowanym prawie stuletnim mostem przejechać się do Cigacic? Tu, w najwyższym punkcie wioski, nieopodal szkoły, powstał punkt widokowy z lunetą obserwacyjną.

- Gdy niebo jest czyste i świeci słońce, przez lunetę widać prawie całą Zieloną Górę i okolice, widok jest przepiękny, w pochmurną pogodę dostrzec można zielonogórskie wieżowce - mówi Barbara Pilarz, prezeska Stowarzyszenia Regionu Cigacic SeRCe, które było inicjatorem powstania nowej atrakcji turystycznej. - Pomysł od dawna chodził nam po głowach, ale szukaliśmy wsparcia finansowego. Otrzymaliśmy je z urzędu marszałkowskiego, który pomógł nam w zakupie lunety.

Resztę, czyli przygotowanie terenu pod otoczoną barierkami platformę, mieszkańcy zawdzięczają skutecznej zachęcie sołtysa, swojej pracy i dużej pomocy strażaków z OSP Cigacice.

- Przede wszystkim chodziło o nasze dzieci, by ucząc się geografii, oglądały też okolice i rozpoznawały kierunki. Ale, o dziwo, zagląda tu mnóstwo ludzi… Nie spodziewaliśmy się takiego odzewu! Korzystanie z platformy widokowej z lunetą jest bezpłatne. Postawiliśmy tu również stół z ławkami, przy którym można odpocząć, na przykład grając w szachy czy warcaby. Serdecznie więc zapraszamy do Cigacic, nawet na cały dzień, bo jest tu co oglądać. Mamy stare poniemieckie bunkry, lotnisko modelarzy, jest port rzeczny nad Odrą, są galary, nieopodal winnice, a teraz również punkt widokowy - zachęca pani prezes.

- Całkiem fajne miejsce, które warto odwiedzić, będąc w okolicy - napisał w minionym tygodniu na fanpage’u sołectwa pewien rowerzysta, po tym jak zerknął na Winny Gród z dystansu, przez okular lunety.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki