Rowerowa Stolica Polski. Kręcimy dla Zielonej Góry

2 Czerwiec 2023
Start! Zaczęliśmy rywalizację o zaszczytny tytuł Rowerowej Stolicy Polski. - W zeszłym roku Zielona Góra zajęła siódme miejsce, mamy okazję poprawić wynik - zachęcają prezydent Janusz Kubicki, Andrzej Huszcza i Robert Górski. Najlepsi rowerzyści mogą liczyć na nagrody.

Trening do Rowerowej Stolicy Polski trwał dwa miesiące, zakończył się 21 maja. Zielonogórzanom poszło świetnie. W ogólnopolskiej zabawie zajęli drugie miejsce, przejechali łącznie 352 tys. 781,30 kilometrów. Najwięcej kilometrów w treningu zgromadzili organizatorzy - Bydgoszcz.

W naszym mieście najlepsze treningowe wyniki wykręcili: wśród kobiet Bogusława Mogielnicka (Grupa Ogólna) - 5 tys. 665,42 km; wśród mężczyzn Robert Woźniak (Grupa MZK) - 7 tys. 543,36 km; wśród grup Kaczmarek Electric MTB - 101 tys. 971,92 km.

Ale rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski wystartowała na dobre 1 czerwca, potrwa miesiąc. Zasady są proste - rowerzyści pobierają darmową aplikację Aktywne Miasta, która rejestruje trasy i ich długości. Za pomocą aplikacji gromadzone są punkty dla miast i drużyn, bez względu na to, w jakim miejscu świata się znajdujemy.

Nie tylko wygrana

- Zachęcam wszystkich do jazdy na rowerze, to samo zdrowie i przyjemność - mówi Andrzej Huszcza, zielonogórski ambasador akcji.

Prezydent Janusz Kubicki na rower wsiada praktycznie codziennie. - To sama przyjemność i jednocześnie obowiązek. W końcu walczymy o rowerowy puchar. Zachęcam wszystkich do kręcenia kółeczek dla miasta - dodaje J. Kubicki.

- Zasady rywalizacji są takie same jak rok temu - wyjaśnia Robert Górski, szef Stowarzyszenia „Rowerem do Przodu”. - Wystarczy ściągnąć na smartfona aplikację Aktywne Miasta, wybrać Zieloną Górę i potem podgrupę, dla której chcemy kręcić kilometry. Trzeba tylko pamiętać, żeby przed każdą przejażdżką wcisnąć Start, a po zakończeniu Stop. W 2022 r. zajęliśmy siódme miejsce. Mam nadzieję, że teraz zajmiemy pierwsze. Nie walczymy tylko o wygraną, ale też o to, by zielonogórzanie przesiedli się na rowery. To świetny środek transportu, którym dojedziemy do pracy, szkoły, na zakupy i spotkania ze znajomymi.

Podarunki dla najlepszych

Trzech najlepszych rowerzystów i trzy najlepsze rowerzystki otrzymają puchary, gadżety i karty podarunkowe do Focus Mall o wartości 1200 zł (pierwsze miejsce), 1000 zł (drugie) i 700 zł (trzecie). Na nagrody mogą też liczyć szkoły i przedszkola, dostaną sprzęt sportowy o wartości 10 tys. zł (pierwsze miejsce), 5 tys. (drugie) i 3 tys. zł (trzecie).

Grupa z największą liczbą przejechanych kilometrów otrzyma wejściówkę na mecz żużlowy Enea Falubaz Zielona Góra (stadion W69) w lipcu lub sierpniu w sezonie 2023 i puchar prezydenta miasta. Puchar Rowerowej Stolicy Polski wygra miasto, które uzyska najlepszy wynik w klasyfikacji ogólnej (suma kilometrów uczestników rywalizacji lokalnej dzielona przez liczbę mieszkańców miasta). A to nie lada wyzwanie!

W sprawach merytorycznych oraz technicznych można się kontaktować z koordynatorami lokalnymi: Anną Szatkowską i Piotrem Dubickim tel. 68 45 61 04, e-mail: a.szatkowska@um.zielona-gora.pl lub p.dubicki@um.zielona-gora.pl.

Masa Krytyczna

Przed nami pierwsze wydarzenie rowerowe, które pozwoli nabić kilometry w rywalizacji. W sobotę, 3 czerwca, o 12.00 z Placu Bohaterów w kierunku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej wyruszy Wiosenna Masa Krytyczna, której organizatorem jest Stowarzyszenie „Rowerem do Przodu”. Wydarzenie odbędzie się w ramach „Magicznego Pikniku” w Przylepie, o którym piszemy na str. 1 „Łącznika”. - Na lotnisku zapraszamy do stanowiska Rowerowej Stolicy Polski. Pomożemy wgrać aplikację Aktywne Miasta, rozwiejemy wątpliwości dotyczące rywalizacji - mówią A. Szatkowska i P. Dubicki.

(rk)