Rowerowa Góra. Bierzmy z nich przykład!

12 Czerwiec 2024
Uczniowie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego wybrali się na rajd rowerowy do parku w Zatoniu. Młodzi kręcili w poniedziałek kółka dla Zielonej Góry, która rywalizuje o tytuł Rowerowej Stolicy Polski.

Zatonia poprowadził ich Krzysztof Fechner, zielonogórski ultrakolarz i kierowca MZK, który jest ambasadorem Rowerowej Stolicy Polski. Przez cały czerwiec jeździ po miastach i gminach w Polsce biorących udział w zabawie. Planuje pobić rekord w przejechanych jednośladem kilometrach w ciągu miesiąca. Ambitny cel to 10 tysięcy km. Dziennie ma na liczniku 340 km, dla porównania miejski autobus pokonuje ich… 300.

- W zeszłym roku nasze szkoły nie poszalały w walce o rowerowe punkty dla miasta, dlatego teraz postanowiłem je zachęcić do działania - powiedział K. Fechner. - Jestem dumny, bo tak się zaangażowały, że już wyprzedziły aktywne grupy jak Yolobike, MTB Kaczmarek czy MZK. Pierwsze miejsce zajmują uczniowie SP nr 11, przejechali już ponad 16 tys. km, SP nr 2 uzbierała 11 tys. a Szkoła Olimpijczyków z Drzonkowa - 10 tys. Do zabawy włączają się całe rodziny. W zeszłym roku dla szkoły kręciło po 10 osób, teraz po 150. Jest moc! Nasze szkoły stały się krajowymi liderami.

Grzegorz Lepka przed wycieczką do Zatonia był w bojowym nastroju, choć na co dzień rzadko jeździ na rowerze. - W zeszłym roku nie uczestniczyłem w akcji. Zainstalowałem już aplikację Aktywne Miasta i na pewno coś od siebie dołożę - zapowiadał ambitnie uczeń.

- Kręcimy kilometry dla Zielonej Góry i naszej szkoły. Świetnie się bawimy - mówiła nauczycielka Dorota Monczak. - Byliśmy dobrze przygotowani na tę wyprawę, mieliśmy kaski i karty rowerowe. Poruszaliśmy się tylko ścieżkami dla cyklistów.

Wtórowała jej Beata Joksz-Skibińska, dyrektorka Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego: - Co roku bierzemy udział w zabawie, bo przecież uczniowie szkoły sportowej powinni w niej uczestniczyć. To dla nich dodatkowa aktywność fizyczna. I ja nie będę się migać, bo chcę dołożyć swoją cegiełkę do sukcesu Zielonej Góry.

- W ostatnich tygodniach wspólnie z Krzysztofem Fechnerem zawitaliśmy do kilku szkół w ramach promocji projektu Aktywne Miasta - poinformowała Anna Szatkowska, lokalna koordynatorka Rowerowej Stolicy Polski. - Efektem spotkania był rajd Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego do Zatonia. Szkoła ochoczo podjęła wyzwanie i przyłączyła się do kręcenia kilometrów dla Zielonej Góry. Na mecie uczestnicy mogli liczyć na słodkości i relaks na pałacowych błoniach oraz wspólny czas z wiceprezydentem Markiem Kamińskim.

(rk)