Akrobacje pięknych śmigłowców

12 Czerwiec 2024
Gratka dla miłośników lotnictwa! W sobotę,15 czerwca, w godz. 13.00-19.00 na lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie odbędzie II Światowy Zlot Śmigłowców i Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Lotnicze HELISPORT. Wstęp będzie wolny. Lotnisko zostanie jednak zamknięte dla samochodów, dotrzemy tam pieszo lub rowerem. MZK w trasę puści też darmowe autobusy. Linia L1 odjedzie z Centrum Przesiadkowego, a L2 z przystanku przy CRS.

II Światowy Zlot Śmigłowców rozpocznie się o 13.00 „Mazurkiem Dąbrowskiego” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej z Żagania. W godz. 14.00-17.00 zaplanowano zawody śmigłowcowe (konkurencje Heli Races), a od 16.00 do 16.30 pokazy neutralizacji dronów. Kolejne punkty programu to: 17.30-18.00 - ogłoszenie wyników, 18.00-19.00 - pożegnanie z lotniskiem transfery/odloty. Lotnisko zostanie zamknięte o 19.00.

Zawody będzie można obserwować na żywo oraz na telebimach. Zobaczymy jednak nie tylko pokazy umiejętności lotniczych, ale i wystawę statyczną śmigłowców wojskowych i cywilnych, w tym tak wyjątkowych maszyn jak: Mi-2, Mi-24, W-3PL, SW-4, AW-101, SH-2G, Mi-14, AW-149, Mi- 8, Mi-17, W-3/WA, Mi-17. Będzie można też podziwiać sprzęt wojskowy (Kraby, Rosomaki, Leopardy) i skorzystać z symulatora skoków spadochronowych. W wydzielonej strefie organizatorzy zapewnią gastronomię i rozrywkę.

Hasłem przewodnim wydarzenia jest „Śmigłowiec w służbie państwa”. Historia sportu śmigłowcowego sięga 1965 r. i wywodzi się z wojska, z akcji poszukiwawczo-ratowniczych. Organizatorom zależy nie tylko na sportowej rywalizacji, ale i edukowaniu mieszkańców, podkreśleniu roli śmigłowców w obronności państwa, ratownictwie, patrolowaniu, transporcie oraz ochronie zdrowia i życia.

Patronat nad zawodami objęły ministerstwa: obrony narodowej, sportu i turystyki oraz infrastruktury oraz Aeroklub Ziemi Lubuskiej i Międzynarodowa Federacja Lotnicza (FAI).

Partnerami wydarzenia są m.in. województwo lubuskie i lotnisko Zielona Góra-Babimost.

(rk)