Przeszłość buduje naszą przyszłość

24 Styczeń 2024
Światło dzienne ujrzały dwie nowości Oficyny Wydawniczej UZ - „Dziedzictwo Ziemi Lubuskiej, dzieje i kultura” oraz „Honorowi Obywatele Miasta Zielona Góra w latach 1993-2023”. Rozmawiamy z prof. dr hab. Bogumiłą Burdą, pod której redakcją zostały wydane.

- Jak powstały te dwie publikacje?

Bogumiła Burda, kierowniczka Zakładu Dydaktyki Historii Instytutu Historii UZ: - Polskie Towarzystwo Historyczne, oddział w Zielonej Górze, parę lat temu podjęło inicjatywę, by przygotować publikację regionalną dla młodzieży. Chcieliśmy za jej sprawą wprowadzić historię Zielonej Góry do edukacji szkolnej. W 1999 roku weszły sześcioletnie szkoły podstawowe i trzyletnie gimnazja. Do gimnazjum przygotowaliśmy program regionalny, który uzyskał akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki. Został opublikowany i zachęcaliśmy, żeby wprowadzać dzieje regionu, małej ojczyzny, do edukacji historycznej. Chcieliśmy, aby młodzi ludzie poznając historię Europy, świata, mieli okazję poznać dziedzictwo dziejów lokalnych.

- Czym dla pani jest dziedzictwo?

- Dla mnie „Dziedzictwo Ziemi Lubuskiej, dzieje i kultura” to zachowanie przeszłości i wytworów kultury materialnej, duchowej, religijnej, edukacyjnej. Ale również osób, postaci historycznych, dziejów politycznych, ciąg wydarzeń, który doprowadził nas do czasów obecnych. Trudno mówić o tym, że jest to region typowo historyczny jak Wielkopolska, Małopolska czy Mazowsze. Ponieważ styk tych kultur, regionów, idei daje niezwykle barwną mozaikę.

- Czy ta książka może służyć jedynie jako podręcznik dla uczniów?

- Książka jest przeznaczona nie tylko dla uczniów, ale i osób zainteresowanych historią regionu. Przyjęłyśmy konwencję podręcznika (redaktorką jest również dr Małgorzata Szymczak - dop. kd), bo łatwiej przyswaja się treści w takiej formie. Struktura opracowania jest przyjazna dla ucznia, ale jest to też narzędzie dla nauczyciela. Książka ma barwną obudowę. Niektóre fotografie są zaprezentowane po raz pierwszy. Dzięki wsparciu urzędu marszałkowskiego udało się opublikować tę pozycję, przeprowadzić spotkania dla nauczycieli. Podręcznik chronologicznie kończą wydarzenia ostatnich lat. To daje nam szerokie spektrum od pierwszego osadnictwa, pradzieje na Ziemi Lubuskiej, po okres realizacji transformacji po 1989 r.

- Region to również ludzie, przejdźmy zatem do drugiej książki „Honorowi Obywatele Miasta Zielona Góra w latach 1993-2023”.

- Jest to wspaniały prezent na jubileusz miasta. Obchody 800-lecia osadnictwa i 700-lecia nadania praw miejskich zakończyły się w 2023 roku. Upamiętnianie dziejów jest bardzo ważne, ale to są historie i losy, powiązania osób z miastem i dotyczy to wydarzeń po 1945 r. Książka składa się z biogramów - esejów. W tej grupie znalazły się 62 osoby: rektorzy, profesorowie, sportowcy, księża, dziennikarze, prezydenci, piosenkarki, muzycy, działacze społeczni itd. Jedną bardzo ważną zaletą publikacji jest to, że autorzy zaproszeni do stworzenia tych biogramów - esejów, bardzo często kontaktowali się z rodzinami swoich postaci. Książka pojawi się w Zielonogórskiej Bibliotece Cyfrowej ze względu na ograniczony nakład, bo jest tylko 250 sztuk. Publikacja została sfinansowana przez urząd miasta.

- Dziękuję.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe UZ