Przedświątecznie z miejską Kraszanką

20 Marzec 2024
Pisanki, kraszanki, miody i czego dusza zapragnie… Deptak szykuje się do wielkanocnego jarmarku. Świąteczne kramy pod ratuszem pojawią się już w sobotę, 23 marca.

Klimat zbliżającej się Wielkanocy, która w tym roku przypada na 31 marca, na deptaku poczujemy wraz z tradycyjnym jarmarkiem. Wystawcy ze świątecznymi i innymi rozmaitościami pojawią się pod ratuszem w tę sobotę - 23 marca i w drewnianych kramach oraz pod dachami namiotów będą handlować do czwartku - 28 marca. Codziennie w godz. 12.00-18.00.

- Wystawców, podobnie jak w minionych latach, będzie około 30 i tradycyjnie ulokują się na Starym Rynku w pobliżu ratusza oraz na ul. Żeromskiego do skrzyżowania z ul. Mickiewicza - informuje Anna Wielichowska z Centrum Biznesu, który wraz z Zielonogórskim Ośrodkiem Kultury jest organizatorem zielonogórskiej Kraszanki.

Oprócz kolorowych pisanek, stroików, serwetek czy wyrobów z drewna, czyli typowo świątecznego asortymentu lokalnych rękodzielników, ceramiki dekoracyjnej ze Śląska oraz miodów i innych specjałów, m.in. wędlin z Litwy czy serów, oscypków i przetworów z Podhala, na jarmarku pojawi się też oferta w sam raz na upominki „od zająca”: galanteria skórzana, biżuteria, zabawki...

Nie samym jednak handlem Kraszanka żyje. Będzie też wspólna zabawa związana ze świąteczną symboliką. W pierwszy dzień jarmarku (sobota) o 12.00 nawiążemy do szesnastoletniej tradycji i razem z Grupą Twórców Nieprofesjonalnych „Babie Lato” znów spróbujemy pobić rekord, przygotowując wielką palmę wielkanocną, która podczas świąt ozdobi wejście główne do ratusza. Będzie wyzwanie, ale przede wszystkim mnóstwo radości.

W sobotę i w niedzielę, w godz. 12.00-16.00 ZOK zaprosi młodszych zielonogórzan do Kraszankowej Warsztatowni, w której stworzą własne ozdoby wielkanocne. W tych samych godzinach w niedzielę ugości nas Strefa Falubaziaka. Będzie też niespodzianka dla milusińskich - zamiast jednej atrakcji będą mieli dwie, bo w tym roku karuzelę wenecką zastąpią karuzela łańcuchowa i kolejka. - Będą dostępne 23-26 marca, a dzieci skorzystają z nich bezpłatnie - zapowiada A. Wielichowska.

(el)