Prawdziwe święto zielonogórskiej literatury

2 Grudzień 2022
W Muzeum Ziemi Lubuskiej spotkali się właściciele najlżejszych piór w regionie. Punktem kulminacyjnym było wręczenie nagród wyróżniającym się pisarzom i wydawnictwom.

Nagrodę Literacką ZLP im. Andrzeja K. Waśkiewicza otrzymała Zofia Mąkosa. Jest emerytowaną nauczycielką historii i wiedzy o społeczeństwie. Debiutowała w 2017 roku powieścią „Cierpkie grona”, pierwszym tomem cyklu Wendyjska Winnica. W swoich książkach stawia bohaterów przed trudnymi wyborami, a czytelników konfrontuje z problemem dobra i zła, tożsamości i uczciwości. Nagroda została przyznana po raz 13. W poprzednich edycjach otrzymali ją m. in. prof. Małgorzata Mikołajczak, Agnieszka Ginko czy Krzysztof Fedorowicz.

VIII Zielonogórska Nagroda Literacka Winiarka została przyznana w dwóch kategoriach. Indywidualnie trafiła do Mirosława Kuleby. Ideą nagrody jest docenianie utworów poświęconych Zielonej Górze. Tu komisja zwróciła uwagę nie tylko na działalność historyczną autora, ale również jego eseje poświęcone miastu. W kategorii zbiorowej Winiarkę otrzymało wydawnictwo „Pro Libris”, które działa przy bibliotece im. C.K. Norwida.

Podczas wydarzenia przyznano również IV Laur im. Janusza Koniusza. Otrzymali go Agnieszka Moskaluk i Jerzy Beniamin Zimny. Natomiast Marcin Mielcarek został zwycięzcą VIII Konkursu Literackiego o Tematyce Zielonogórskiej. Przyjemna nagroda czekała w muzeum na Igora Myszkiewicza, którego „Maszyna Snów” zwróciła uwagę komisji konkursowej w zeszłym roku. Książka została wydana i autora oraz uczestników spotkania cieszyć mogła już w wersji papierowej.

- To niezwykle budujące, że w Zielonej Górze nie brakuje literackich pasjonatów – uśmiecha się prezydent Janusz Kubicki. – Zwycięzcom gratuluję, życzę nieustającej weny i inspiracji do kolejnych twórczych poszukiwań. Wydarzenie wspólnie zorganizowali zielonogórski oddział Związku Literatów Polskich i Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry Winnica.

(ah)