Poznajcie najładniejsze stoiska winiarskie

18 Wrzesień 2023
Już z początkiem Winobrania, w niedzielę, 10 września okazało się, kto najbardziej przyciąga gości. I nie o smaki i aromaty tu chodzi, a o wygląd i prezentację. Na pudle stanęły winnice: „Stara Winna Góra”, „Pod Lipą” i „Łukasz”. Ta ostatnia już drugi rok z rzędu!

Stanowiska winiarskie oceniała specjalnie powołana komisja konkursowa. Kryteria oceny obejmowały: kompozycję przestrzenną, układ eksponatów, sposób prezentacji stoiska, atrakcyjność wizualną oraz obfitość oferty.

Złoty laur - winnica „Stara Winna Góra”

Winnica „Stara Winna Góra” istnieje od 1997 r. Założyli ją Danuta i Marek Krojcig. Powstają tu wina ze szczepów regent, riesling, pinot gris, pinot noir, saphira, saint laurent, traminer. Grona zbierane są ręcznie i starannie selekcjonowane.

Przy winnicy działa Winny Dworek, gdzie mieści się hotel, restauracja oraz SPA.

Dwa flagowe wina to „Riesling Liryczny”, rześki o łagodnych aromatach i smakach owocowych oraz „Riesling Znad Pradoliny”, z delikatną nutą moreli oraz owoców tropikalnych.

- Jedną z tegorocznych nowości jest „Riesling Organica”. To białe wytrawne, bardzo delikatne wino. Ma lekką nutę słodyczy miodowych - zachęca pani Marysia, która sprzedaje wina na stoisku „Starej Winnej Góry”. - Mamy też słodszą, musującą wersję tego rieslinga.

Srebrny laur - winnica „Pod Lipą”

Winnica „Pod Lipą”, z widokiem na zakole Odry, powstała w 2008 r. w Górzykowie. Nazwa nie jest dziełem przypadku, bo nad winnym wzgórzem góruje stara lipa. Spośród ponad 2500 krzewów uprawianych w winnicy, większość to odmiany gatunku vitis vinifera (winorośl winna): riesling, pinot noir oraz gewürztraminer uzupełnione hybrydami międzygatunkowymi takimi jak regent i johanniter. - W tym roku premierowo prezentujemy delikatne wino pomarańczowe traminer, macerowane w skórkach o aromatach płatkowo-różanych. Trunek ma piękny pomarańczowy kolor - zdradza Barbara Buczek, która w Górzykowie produkuje wina. - Proponujemy też tradycyjny biały traminer.

Na stoisku „Pod Lipą” jest też dostępna biżuteria z elementami winiarskimi. Są to np. zatopione w żywicy liście lub drewno, wzbogacone o kamienie szlachetne i naturalne m.in. koral, jaspis, jadeit. - Udało nam się zaskoczyć nawet gości z Francji i Hiszpanii. W tym roku stawiamy na odważne wzory - dodaje B. Buczek.

Brązowy Laur - winnica „Łukasz”

Winnica „Łukasz” znajduje się w Wityniu, nieopodal Jeziora Lubinieckiego. Na terenie XIX-wiecznego folwarku o powierzchni ośmiu hektarów posadzono niemal 10 tys. krzewów winorośli. Dom znalazły tutaj także lamy, alpaki, konie osły, a nawet stado danieli.

- Nazwy naszych win nawiązują do zwierząt - wyjaśnia z uśmiechem Zuzanna Snowball, która wspólnie z mężem Ronaldem przejęła prowadzenie winnicy po rodzicach, Elżbiecie i Leszku Pietrasikach. To dzięki ich pracy i staraniom winnica została odtworzona w 2009 r. po 164 latach przerwy. - Na Winobraniu polecam szczególnie dwa nasze wina - zaznacza pani Zuzanna. - Pierwsze to „Alpaca”, wino półwytrawne musujące, kapslowane frizzante z rocznika 2022, które orzeźwi każdego. Przygotowaliśmy je z odmiany johanniter. Drugim jest „Dama Dama”, powstała na bazie szczepu chardonnay. Charakteryzuje się kwiatowymi aromatami - dla osób szukających spokojniejszego smaku.

(ah, md, rk)