Piknik, strzały i bieg na otwarcie obwodnicy

25 Kwiecień 2023
Nie było przecięcia wstęgi, w minioną sobotę (15 kwietnia) obwodnicę południową otworzyły dwa biegi i wystrzały z pistoletu. To inwestycja ponad politycznymi podziałami, w jej realizacji pomogli Bożenna Bukiewicz (PO) i Jerzy Materna (PiS).

Ewa Pawelec ze Starego Kisielina przyjechała, żeby kibicować mężowi Mariuszowi, który nie mógł sobie odpuścić biegu na dziesięć kilometrów. – To bardzo potrzebna inwestycja, bo skończą się korki na Trasie Północnej. Koleżanka z Suchej cieszy się z szybszego dojazdu do miasta – przekonuje pani Ewa.

Roberta Stefańskiego skusiła impreza towarzysząca otwarciu trasy, nie ukrywa jednak, że śledził jak obwodnica powstawała. – Miasto musi się rozwijać, trzeba budować nowe drogi – uważa pan Robert. Anna i Krzysztof Symczukowie chcieli zobaczyć inwestycję, o której słyszeli dużo dobrego. – Przekonują nas argumenty prezydenta Kubickiego, nowa obwodnica sprawi, że na Trasie Północnej przestaniemy stać w gigantycznych korkach – mówiło zgodnie małżeństwo.

- Udało nam się dokonać tego, co wydawało się niemożliwe – mówi prezydent Janusz Kubicki. –  Miała być dzisiaj z nami Bożenna Bukiewicz (była szefowa lubuskiej PO – red.). Prosiła, aby przeprosić za nieobecność. Bardzo nam pomogła. Pałeczkę przejął po niej Jerzy Materna (PiS), któremu też dziękuję za wsparcie. W 2014 r. obiecaliśmy, że wybudujemy obwodnicę i słowa dotrzymaliśmy.

Radości nie ukrywa Sebastian Jagiełowicz, przewodniczący zarządu Dzielnicy Nowe Miasto:-  –Mieszkańcy sołectw Drzonków i Racula opowiedzieli się za połączeniem z miastem m. in. dlatego, że prezydent Kubicki zadeklarował wyprowadzenie ruchu samochodów ciężarowych z centrum sołectw – mówi S. Jagiełowicz.

Radny Wiesław Kuchta, mieszkaniec sołectwa Sucha: – Drzonków, Racula i Kiełpin odetchną z ulgą, mieszkańcy mają dość ciężarówek.
- To kluczowa inwestycja dla zielonogórskich sołectw pod względem bezpieczeństwa. Za dwa, trzy miesiące, zmierzymy poziom hałasu na drodze. Jeżeli wykażą potrzebę budowy ekranów akustycznych, takie powstaną – obiecuje radny Tomasz Sroczyński, mieszkaniec Raculi.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki