Piękny łańcuch ze skarpetek

24 Marzec 2023
Hala CRS pękała w szwach jak podczas najlepszych rozgrywek sportowych! Wszystko za sprawą akcji „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach”. Zielonogórzanie tłumnie wsparli osoby z zespołem Downa, które w miniony wtorek miały swoje święto.

Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego Wojciech Strzyżewski z plastyki miał „tróję”, ale z kolorowaniem papierowych skarpet radził sobie zawodowo. W kompozycjach i żonglowaniu barwami konkurował z prezydentem Januszem Kubickim, który siedział tuż obok. A warto zaznaczyć, że rywal trafił mu się sprawny i twórczy! Wszystkie skarpety trafiały na sznur. Dołączały do nich kolejne - wykonane przez przedszkolaków, uczniów, seniorów. Stworzyły najdłuższy łańcuch w Zielonej Górze. Kolorowe skarpety to symbol niedopasowania społecznego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. - Tym symbolicznym gestem dajemy wyraz wsparcia dla nich i chęci integracji - podkreślał J. Kubicki.

W hali CRS nie brakowało osób z zespołem Downa. W końcu to było ich święto! - Prowadzimy klasy integracyjne. Dzieci trzymają się razem od samego początku, mają świetne relacje - mówiła Karolina Kajda, nauczycielka z SP nr 21.

- Nie oceniać, tylko doceniać - radził Grzegorz Hryniewicz, radny i prezes stowarzyszenia „Warto jest pomagać”. I taka właśnie atmosfera panowała w hali. - Wesoło jest i wszyscy są mili - uśmiechała się Oliwka z przedszkola „Miś Uszatek”.

- Jak witać wiosnę, to z przytupem - podsumowała Janina Kolańska z klubu seniora „Wrzos”, który zaskoczył całą salę. Klubowicze mieli nie tylko kolorowe skarpety, ale i całe stroje, kwiaty we włosach i kapeluszach. To bynajmniej nie przeszkadzało w uwijaniu się przy kolorowaniu papierowych skarpet.

Kolorowe skarpety można było dostrzec nie tylko na sznurkach, ale i na stopach! Wioleta Haręźlak, dyrektorka Departamentu Edukacji i Spraw Społecznych w magistracie postawiła na żółtą i różową. Tego duetu nie sposób było przegapić… I o to chodziło! W końcu 21 marca mamy zwrócić szczególną uwagę na potrzeby osób z zespołem Downa.

(ah)

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki