Otwieramy park Tysiąclecia po renowacji

20 Marzec 2024
Teren dopiero nieśmiało się zieleni, ale już zaprasza na pierwszy wiosenny spacer. Wyjątkowo przy muzyce i z przekąską w ręku. W parku Tysiąclecia w nowej odsłonie widzimy się 21 marca o godz. 16.00.

Będzie hucznie, ale uszanujemy obyczaje tutejszych gospodarzy - jeży i ptaków. - I jak na pierwszy dzień wiosny przystało, będzie kolorowo - mówi tajemniczo Grzegorz Hryniewicz, współorganizator wydarzenia i prezes Stowarzyszenia Warto Jest Pomagać, którego siedziba mieści się w samym sercu parku. Na pewno zobaczymy park w zupełnie nowej odsłonie. Zaniedbane ścieżki i wybrakowana zieleń odeszły w niepamięć.

- Przez wiele lat niewiele się działo w naszych parkach, bo zawsze brakowało na to pieniędzy. Kiedy jednak pojawiły się odpowiednie programy i fundusze, bardzo dobrze wykorzystaliśmy nadarzającą się okazję - komentuje prezydent Janusz Kubicki. - Oprócz mnóstwa nasadzeń, nowej zieleni, drzew i krzewów, są tu również miejsca do rekreacji i wypoczynku.

Żurek i sałatki

Początek wiosny skłonił organizatorów do sięgnięcia po zdrowy kulinarny repertuar. W parku stanie scena, na której odbędzie się cooking show pod hasłem Arena Wiosennych Smaków. Naprzeciw siebie staną dwie drużyny (jedna reprezentowana przez prezydenta Janusza Kubickiego, druga przez Grzegorza Hryniewicza). Liderzy dobiorą zawodników z publiczności i wspólnie z nimi przygotują wiosenne sałatki z sosami. Kuchenne przybory i rękawiczki - zapewnione. To publiczność zadecyduje, spod czyjego noża wyszła lepsza sałatka. Na degustatorów czekać będzie 500 porcji. Podobnie będzie z żurkiem - zupą, która kojarzy się z wiosną i Wielkanocą. Powinna rozgrzać gości, bowiem przednówek bywa kapryśny.

Takie samo zadanie stoi przed studiem piosenki Rezonans z Domu Harcerza i studiem tańca Keep on Dancing. O oprawę muzyczną zadbają natomiast DJ Bamse (Paweł Jakubowski) i DJ Vonsky (Patryk Leszczyński). ZGrana Rodzina zatroszczy się o animacje, zabawy i warsztaty dla dzieci.

Poznaj zakątki

Młodsi i starsi będą mogli wspólnie wziąć udział w grze terenowej i bliżej poznać park. W Centrum Pomocy Warto Jest Pomagać otrzymają mapy. Zadaniem zawodników będzie odnaleźć 12 punktów na terenie parku - m.in. grobowiec Beuchelta, tężnię, wybieg dla psów, huśtawkę dla osób jeżdżących na wózkach, karmniki, fontanny, stoły szachowe czy ogród zmysłów. Przy każdej stacji zdobędą pieczątkę. Z zebranym kompletem stempli będą mogli ruszyć po odbiór nagrody-niespodzianki. Wspólna zabawa jest wstępnie przewidziana do godz. 18.00.

(ah)