Oj, będzie się działo! Za pasem finał Orkiestry

17 Styczeń 2024
Majka Jeżowska połączy pokolenia, Papa Dance wróci ze starymi przebojami, radni pobiją się w kisielu, a morsy zażyją kąpieli w Dzikiej Ochli. Wszystko w trosce o nasze płuca po pandemii. W tym roku właśnie na ten cel zbiera Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

WOŚP zagra w ostatnią niedzielę stycznia. 32. finał obędzie się na scenie głównej, która stanie na parkingu przy Filharmonii Zielonogórskiej. Startujemy o 15.00. Wystąpi Oskar Cyms, Majka Jeżowska Band, Szymon Wydra i Carpe Diem, a po Światełku do nieba zaśpiewa Papa Dance. Imprezę poprowadzą Bachus i Grzegorz Hryniewicz. Nieopodal sceny rozstawi się miasteczko WOŚP z gastronomią i stoiskami tematycznymi. Jest jeszcze na etapie budowy, a kto chciałby dołączyć ze swoim stanowiskiem powinien napisać do sztabu: sztab.wospzg@gmail.com

Przy ratuszu natomiast stanie przeszklony kontener, gdzie na freestyle’u będzie rapował Rademenez, który za podobny wyczyn trafił do Księgi Rekordów Guinnessa. - Artysta nie opuści stanowiska od pierwszej do ostatniej złotówki - zapowiada Igor Skrzyczewski, rzecznik zielonogórskiego sztabu WOŚP.

Wdech i wydech

Wolontariusze są już w blokach startowych, a tekturowe puszki czekają na hojne gesty zielonogórzan. - W tym roku Orkiestra zagra pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych”. A że przy okazji będziemy się świetnie bawić, to już inna sprawa - uśmiecha się Filip Gryko, szef zielonogórskiego sztabu. - Z doświadczenia wiem, że energia Orkiestry i zielonogórzan to wyjątkowe połączenie.

Podczas finału sztab i bank będą mieścić się w ratuszu. Zanim wolontariusze przystąpią do akcji zbierania pieniędzy, zostaną przeszkoleni. Spotkanie w sobotę, 27 stycznia, o 12.00 w Centrum Biznesu.

Wrzut do puszki to nie jedyny sposób, by powiększyć konto Orkiestry. - Nasz sztab ma swoją eSkarbonkę, którą można zasilić za pomocą tradycyjnego przelewu lub blikiem - uzupełnia F. Gryko. Do puli Orkiestry trafią również pieniądze z licytacji. W tym roku pod młotek pójdzie m.in. bitwa w kisielu. W szranki stanie dwóch radnych wytypowanych przez zwycięzcę licytacji. Przegrany zostanie po walce obsypany pierzem.

Na rowerze, w lodzie

WOŚP to tradycyjnie również imprezy sportowe i towarzyszące. W trasę po sołectwach ruszą dwa tiry z muzyką i platformami do tańca. Po raz 18. odbędzie się bieg „Policz się z cukrzycą”. Start 28 stycznia o 10.00 na leśnych terenach za halą lekkoatletyczną przy CRS. Trasa liczy około 5 km, a udział w biegu mogą brać osoby w każdym wieku. Opłata startowa to minimum 50 zł i jest w całości przeznaczona na zakup pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. Zielonogórską tradycją jest również wspólne morsowanie w Dzikiej Ochli. Dzień przed finałem między 15.00 a 18.00 możemy zaliczyć także 8. Orkiestrowy Lubuski Maraton Indoor Cycling and Running w hali CRS. Od każdego z uczestników do puli Orkiestry spłynie co najmniej 120 zł wpisowego.

Ciekawie będzie również w Zatoniu, gdzie znajduje się najpopularniejsza zimowa atrakcja w mieście - baśniowe miasteczko iluminacji. Tam, z okazji WOŚP, zatańczymy poloneza na 700 osób z okazji 700-lecia uzyskania praw miejskich, które świętowaliśmy przez cały ubiegły rok.

(ah)