Muzykują razem od pół wieku

27 Październik 2023
To najstarsza tego typu inicjatywa kulturalna na naszym pograniczu. Polsko-Niemiecka Orkiestra Młodzieżowa (DPJO) działa od 50 lat. Powstała dzięki współpracy Szkoły Muzycznej w Zielonej Górze i Musikschule Frankfurt we Frankfurcie nad Odrą.

Muzycy, którzy przychodzą do orkiestry mają od 12 do 18 lat. Spędzają tu średnio trzy-cztery lata, potem ruszają w świat. Choć jedni mówią po polsku, a drudzy po niemiecku, znajdują wspólny język - muzykę. Patronat nad orkiestrą sprawuje Centrum Kultury i Języka Niemieckiego działające w ramach Uniwersyteckiego Centrum Kształcenia Językowego. Dyrygentami ze strony polskiej są prof. Maciej Ogarek i prof. Bartłomiej Stankowiak z Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ze strony niemieckiej - Hannes Metze-Stuyven z Musikschule Frankfurt.

- Sięgamy po taki repertuar, by młodym chciało się grać. Stąd m.in. opracowania popularnych tematów muzyki filmowej - mówi prof. Ogarek, który z orkiestrą jest związany od 34 lat. - Gramy utwory polskich kompozytorów jak Moniuszko czy Kurpiński, ale i kompozytorów niemieckich, które zostały napisane specjalnie dla naszej orkiestry.

Na przestrzeni 50 lat muzycy brali udział w koncertach z orkiestrami młodzieżowymi z całej Europy. Bywali w Wielkiej Brytanii, Włoszech, Szwajcarii, Czechach, na Węgrzech i Białorusi.

- Za nami niezapomniany koncert w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Muzyka kompozytorów europejskich została wzbogacona poezją w językach obcych - wspomina Barbara Krzeszewska-Zmyślony z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ, która organizuje koncerty od bez mała 17 lat.

Z okazji okrągłego jubileuszu orkiestra zagra dla zielonogórzan. Na koncert wybierzemy się 12 stycznia do auli UZ przy ul. Podgórnej.

(ah)