To miasto Kobiet Wspaniałych

12 Marzec 2024
Czy Zielona Górą jest kobietą? Na pewno wiedzą to już wszyscy uczestnicy sobotniej gali Plebiscytu Kobiet Wspaniałych. Nagrodzono 12 wyjątkowych zielonogórzanek.

Za inicjatywą stoi Stowarzyszenie Konkret i Fundacja My Aktywni. - Nie chodzi o wielkie nazwiska, ale o kobiety, które działają społecznie, a nie są znane z pierwszych stron gazet. O lokalne bohaterki, które na co dzień przygotowują akcje charytatywne, pieką ciasta, pomagają potrzebującym. Chciałybyśmy je wyróżnić i pokazać szerszej publiczności - wyjaśniła Lena Pilonis z Konkretu.

- Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym projekcie. Do plebiscytu mieszkańcy zgłosili około 80 kandydatek. Dzięki temu mogłam się przekonać, jak wiele jest w Zielonej Górze kobiet zwyczajnych-niezwyczajnych, które w ciszy pracują na rzecz drugiego człowieka - dodała Aleksandra Majsnerowska, społeczniczka zaangażowana w plebiscyt.

Klaudia Baranowska przyznała, że organizacja nie była łatwa. - Robiłyśmy to po raz pierwszy, wiele rzeczy nas zaskoczyło, m.in. ilość zgłoszeń, które później należało zweryfikować - podkreśliła.

Wyróżnione zielonogórzanki wybrała kapituła w składzie: Agata Miedzińska, Małgorzata Ostrowska, Justyna Patalas-Maliszewska, Agata Rubacha, Beta Kopaczyńska oraz Elżbieta Wozowczyk-Leszko. - Myślę, że kapituła nie miała prostego zadania, przygotowałyśmy 10 różnych kategorii. Każda z nich była inna, każda warta uwagi. Do mojego serca najbardziej przemawia „Wspaniała Matka Zastępcza”. Sama oddaję pod opiekę córkę i muszę zawierzyć osobom, które się nią zajmują. Warto docenić panie, które poświęciły się temu odpowiedzialnemu zadaniu - mówiła Emilia Kondrad, organizatorka.

- Takiej imprezy brakowało. Postanowiłyśmy to zmienić i cieszę się, że całość zakończyła się sukcesem. Nie osiadamy na laurach, zamierzamy kontynuować plebiscyt w kolejnych latach. Wspaniałych kobiet do wyróżnienia nie zabraknie - dodała Paulina Bogucka ze Stowarzyszenia Konkret.

Seniorka Wioleta Wierzbicka, którą spotkaliśmy na widowni uwielbia takie wydarzenia. - Można poznać kogoś nowego, zobaczyć coś ciekawego. A dziś jeszcze szczególna okazja, bo nagradzane są kobiety. Myślę, że na co dzień za mało się mówi o sukcesach kobiet - podkreślała.

Mariusz Kowalczyk przyszedł na galę z żoną. - Mogłoby się wydawać, że to typowo kobieca impreza - jest kolorowo, jest szampan, panie ubrały się w piękne suknie. Ale ważna jest idea wydarzenia, warto docenić kogoś, kto robi coś dla innych - powiedział.

Na gali był też prezydent Janusz Kubicki. - Przyjąłem zaproszenie z przyjemnością. Uważam, że takie społeczne inicjatywy są ważne. Powinniśmy doceniać osoby, który działają na rzecz Zielonej Góry - zaznaczył prezydent.

 

12 Wspaniałych Kobiet

* Lokalna słodycz akcji charytatywnych - Edyta Codogni-Dżyga

* Lokalna liderka sportów różnych - Emilia Kijok

* Lokalna bizneswoman - Lilla Jurasik-Eckert

* Lokalnie dojrzały punkt widzenia - Anna Czyż

* Lokalna lwica - Aleksandra Wachowska

* Lokalna społecznica - Agnieszka Opalińska

* Lokalnie kulturalna - Aleksandra Łobodzińska

* Lokalna Superwoman - Anna Kwiatek

* Lokalna ArtKreatorka - Sylwia Gromacka-Staśko

* Lokalnie Wspaniała Matka Zastępcza - Agnieszka Krukowska, Ewa Sikora oraz Aleksandra Stencel

(md)