Lemury, małpki i wielki krokodyl zapraszają!

14 Lipiec 2023
Tę miejscówkę uwielbiają rodziny z dziećmi. Jeśli Wy też kochacie minizoo i chcecie zobaczyć, jak wygląda po rozbudowie, zajrzyjcie tu w niedzielę, 16 lipca, o 12.00. Przed wigwamem rozpocznie się oficjalne otwarcie. Bohaterami dnia będą m.in. nowi lokatorzy minizoo i interaktywny krokodyl.

Dotychczas w naszym zoo mieszkały m.in. surykatki, daniele, kozy, papugi, paw i bażant. Dołączą do nich sympatyczne lemury w towarzystwie małpek kapucynek. Zwierzątka to prezent od zaprzyjaźnionego ogrodu zoologicznego w Cottbus. Po przyjeździe przeszły potrzebną aklimatyzację.

Na tym nie koniec niespodzianek. Do minizoo wprowadzą się kolejne urocze zwierzaki: owca świniarka i urson amerykański. Ten ostatni to jeżozwierz, które potrafi wspinać się po drzewkach. Gryzoń występuje w Ameryce Północnej.

Nowe nasadzenia

- Bardzo się cieszę, że doprowadziliśmy do szczęśliwego końca tę inwestycję, na którą czekało wielu, nie tylko małych, zielonogórzan - mówi radny Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, który koordynuje zmiany w minizoo i ogrodzie botanicznym.

W trzech nowych budynkach powstały woliery dla zwierząt, altana wypoczynkowo-szkoleniowa i toalety. Pojawiły się elementy małej architektury: ławeczki, kosze na śmieci i tablice edukacyjne. Powstały też ścieżki spacerowe.

W rozbudowanym minizoo nie zapomniano o nowych nasadzeniach . Możemy podziwiać 1800 krzewów, ponad tysiąc bylin i aż pięć tysięcy cebul kwiatowych. - Wszystkie budynki, ścieżki i ogrodzenie zaprojektowano tak, aby ucierpiało jak najmniej drzew. Tu drzewa rosną nawet w wolierach zwierząt - zaznacza prezydent Janusz Kubicki.

Projekt rozbudowy minizoo w stronę lasu przygotowało Biuro Usług Projektowo-Wkonawczych Archpeak Paweł Wyczałkowski z Zielonej Góry. Wykonawcą była firma Łukasik Group Sp. z o.o. z Grodziska Wielkopolskiego. Inwestycję zrealizował ZGM. Koszt zadania to około 3 mln 416 tys. zł - taniej niż planowało miasto, które na ten cel zabezpieczyło 3 mln 864 tys. zł. Inwestycja była możliwa dzięki współpracy transgranicznej Interreg VA Polska Branderburgia-Polska 2014-2020, w której udział biorą Zielona Góra, Cottbus, Gubin i Guben.

Zbiórka dla Pauliny

Przy minizoo zmieniły się też atrakcje dla dzieci. Stare plastikowe zabawki znalazły miejsce w przedszkolach, zastąpiły je: 26-metrowy interaktywny krokodyl, do którego paszczy maluchy mogą wejść, tunel ze zjeżdżalnią, wodny plac zabaw, huśtawki, bujaki i krzywe domki. Wszystkie wybrane przez najmłodszych mieszkańców w głosowaniu z cyklu „Dzieciaki Wybieraki”. Koordynatorkami akcji były Klaudia Baranowska, Emilia Kondrad i Paulina Bogucka.

Przy okazji otwarcia minizoo, Kobieca Grupa Społeczna „Konkret” organizuje zbiórkę pieniędzy na leczenie Pauliny Wolinowskiej, która choruje na nowotwór złośliwy piersi z przerzutami do węzłów chłonnych.

(rk)