Lekcja ekologii z czekoladą w tle

27 Styczeń 2023
Czy borsuk zasypia na zimę? Jeśli nie wiecie, musiało was zabraknąć w Leśnej Osadzie przed ratuszem! W środę odbył się tam edukacyjny piknik na finał akcji Ekochoinka.

Dla Ryszarda Lisowskiego ekologia to nie pierwszyzna. W końcu jest geografem i przyrodnikiem w SP 13. Na finale Ekochoinki też już bywał poprzednimi laty. W tym roku to już szósta edycja. Przed ratusz przyprowadził klasę 8c. - Jak oceniam akcję? Celująco! I, co najważniejsze, mamy jej owoce. Kiedy rozmawiałem ze swoimi wychowankami przed świętami okazało się, że zaledwie troje uczniów ma w domu sztuczną choinkę!

- I o to chodzi. Zielonogórzanie coraz chętniej stawiają na żywe drzewka - kwituje prezydent Janusz Kubicki po rozmowach z mieszkańcami w Leśnej Osadzie. I słusznie. Sztuczne choinki są trwałe, ale ich produkcja i utylizacja obciążają środowisko. Produkcja choinki jest bardzo energochłonna, a kiedy się jej pozbędziemy, będzie się rozkładać nawet kilkaset lat. - Ekochoinka to akcja promująca działania na rzecz zrównoważonego rozwoju środowiska - wyjaśnia Ewelina Fabiańczyk, rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Nauka na słodko

Kalina, Piotrek i Szymon z 7b SP 18 mówią, że w Leśnej Osadzie wiedza łatwiej wchodzi do głowy niż w ławce. - No i można się napić gorącej czekolady. Za darmo! - śmieją się uczniowie. Za słodki napój odpowiada Palmiarnia. Z roku na rok krąg partnerów przedsięwzięcia się powiększa. Wszyscy prześcigają się w pomysłach na ekoedukację. W namiotach rozstawionych wokół ratusza można zakręcić kołem fortuny, rozwiązać krzyżówkę, rebus, test, a także dotknąć szyszek, nasion, igieł przeróżnych drzew. - Nasze hasło to „Miasto z klimatem”. Promujemy szeroko pojętą ochronę powietrza - relacjonuje Emilia Gaik z Biura Ochrony Środowiska w magistracie.

Naprzeciw jej namiotu furorę robi stanowisko z piłą, którą można przeciąć drzewo. Robi się to w parze. Z okazji skorzystały dwie Hanie z 3a SP 21. - Pierwszy raz coś piłowałyśmy. Było super, ale i tak najfajniej było się poprzytulać do maskotek - opowiadają. Po Leśnej Osadzie krążył bowiem szczurek, dzik i falubazowa mysz. Wrażenie robiło również stanowisko z rębakiem, który „pożerał” choinki.

Przyda się wszystko

Drzewka, które zielonogórzanie wystawiają pod śmietnikowe pergole wracają do natury. Obok urzędu miasta i RDLP, w akcję zaangażowany jest Zakład Gospodarki Komunalnej. - Choinki odebrane od mieszkańców są rozdrabniane i tak powstają zrębki, czyli naturalny nawóz - wyjaśnia Krzysztof Sikora, prezes ZGK. Zielone igiełki trafią do misek zwierząt z Malinówki, zaprzyjaźnionego gospodarstwa agroturystycznego.

W ubiegłym roku padł rekord, powstało aż 46 ton zrębków. Zobaczymy czy tym razem uda się go pobić. Ekopatrole będą zbierać choinki jeszcze do końca stycznia. Za drewniane krążki - wykonane z miejskiej choinki z poprzedniego roku - zabiorą się natomiast artyści. Powstaną na nich obrazy i płaskorzeźby. Dochód ze sprzedaży prac zasili konta wybranych przez nich akcji charytatywnych.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki