Kolejne nowości! Za tydzień zapraszamy na Dni Otwartych Piwnic Winiarskich

22 Maj 2024
W kontekście kilkusetletnich piwnic mówienie o nowościach brzmi trochę dziwnie. Jednak podczas trzydniowej imprezy (30 maja-1 czerwca) będziemy mogli wejść do piwnic, które jeszcze przed rokiem znane były tylko nielicznym osobom. Hitem będą podziemia przy Starym Rynku 19. Tam właśnie burzone są niepotrzebne ściany działowe.

Dni Otwartych Piwnic Winiarskich to kolejna impreza w Zielonej Górze, która staje się znana w całej Polsce. Łączy dwa atrakcyjne elementy: wielowiekowe tradycje winiarskie oraz kilkadziesiąt starych piwnic winiarskich. Tego nie zobaczymy nigdzie w Polsce. I to przyciąga turystów.

- Tegoroczne dni zapowiadają się rekordowo. Zamówienia na karnety napływają z całej Polski. Jest ich o 20 procent więcej niż przed rokiem - zdradza Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, która przy finansowym wsparciu miasta jest organizatorem imprezy.

Szczególnie cieszą nowości. Już podczas majowego festiwalu piwnic można było wejść do nieprezentowanych wcześniej podziemi przy ul. Krawieckiej i Lisowskiego. Nowością jest piwnica w kamienicy przy Starym Rynku 19.

Łup, łup, łup - jeżeli przechodząc tamtędy usłyszycie coś takiego, nie zdziwcie się. To robotnicy burzą zbędne ściany działowe.

- Piwnica, według fachowców, powstała w XVII-XVIII wieku. Nigdy nie była pokazywana. Pierwotnie składała się z dwóch pomieszczeń - opowiada Szymon Płóciennik z Fundacji Tłocznia. - Później powstały tam różne komórki i przepierzenia. Teraz, w uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, wyburzamy je. Na nowo odkryjemy piękno pomieszczeń. Piwnice są niesamowite. Każda inna.

Organizatorzy podkreślają, że udostępniają kolejne pomieszczenia w najbliższym otoczeniu ratusza. Zazwyczaj są one przebudowane i niedostępne. Na dodatek nie zachowała się niemiecka dokumentacja domów przy Starym Rynku. Czyli jest co odkrywać.

- Zgadza się. Przeprowadziliśmy inwentaryzację piwnic winiarskich. Umieściliśmy w niej 33 piwnice, które wcześniej nie były znane lub nie były prezentowane. Oceniliśmy, że 17 z nich ma potencjał turystyczny, czyli mogą w przyszłości być prezentowane podczas Dni Otwartych Piwnic Winiarskich - dodaje B. Gruszka. – Chciałbym, żeby na przykład w przyszłym roku udostępnić piwnicę przy pl. Pocztowym 3.

Tymczasem na zwiedzających czeka 25 piwnic. A w nich oczywiście winiarze…

Nowością jest piwnica w budynku przy ul. Krawieckiej 2. Nie zachowała się jej dokumentacja. Z pewnością piwnica jest znacznie starsza niż budynek, który się nad nią znajduje. Mirosław Kuleba tak opisuje ul. Krawiecką w „Topografii winiarskiej Zielonej Góry”: „Kilkunastu mieszkańców starych domów przy Neuthorstraße (Krawiecka), łączącej rynek z niewielkim placem przy Bramie Głodowej, w XIX w. oferowało na sprzedaż tłoczone przez siebie wino. Adresów większości z nich nie sposób dzisiaj ustalić, a ich domy zastąpiły nowe budynki, wzniesione na przełomie XIX i XX w.”

Piwnica w budynku przy ul. Lisowskiego 1 to kolejna nowość. Gmach dawnej szkoły. Nazywano ją fryderycjańską (nadano jej imię króla Prus Fryderyka II Wielkiego). Oddana do użytku w 1770 r. Uczyło się w niej 300 osób, w budynku mieszkali też nauczyciele, były również pokoje dla przyjezdnych uczniów. Szkołę zbudowano przy murach miejskich, częściowo wykorzystano je, gdy stawiano fundamenty budynku. Od 1936 do 1957 r. w dawnej szkole działało muzeum miejskie. Do 1964 r. mieścił się tu dworzec PKS. W budynku działała kasa biletowa.

INTERNETOWY PRZEWODNIK

Szczegółowy program dni otwartych piwnic winiarskich (w tym koncertów, spacerów winiarskich czy rejsów galarami po Odrze) znajduje się w folderach dołączonych do pakietów i na stronie www.fundacjatlocznia.pl. Skorzystaj z umieszczonego obok kodu QR.

Piwnica przy Starym Rynku 19

Jest podzielona na wiele mniejszych pomieszczeń i komórek. Największe pomieszczenie, z którego otwory wentylacyjne wychodzą na deptak, dzieli masywna ściana działowa. Zostanie zburzona. Prace są prowadzone za zgodą konserwatora zabytków.

O winiarskiej historii kamienicy nie wiemy zbyt wiele, bo nie ma dokumentacji przyrynkowych kamienic. Do głębokiej piwnicy prowadzą szerokie schody. Na ich szczycie widać miejsca, w których dawniej znajdowały się okrągłe, metalowe uchwyty. Ułatwiały winiarzom wciąganie i opuszczanie beczek z winem.

Do piwnicy wchodzi się przez boczną i wąską uliczkę odchodzącą od Starego Rynku. Składa się z dwóch części: przypuszczalnie starszej, sklepionej kolebkowo i młodszej, sklepionej krzyżowo, ciągnącej się w stronę ul. Lisowskiego. Zdaniem historyków sztuki piwnice pod budynkiem powstały w XVII-XVIII wieku.

WINOBUSY

Pojedź na wycieczkę do lubuskiej winnicy! To niepowtarzalna okazja, by spróbować wina wśród krzewów winorośli i na miejscu posłuchać opowieści winiarza. W cenie autokarowego wyjazdu z przewodnikiem jest degustacja trzech rodzajów wina, do tego przekąski.

Bilety: 75 zł za osobę do kupienia na: www.lubuskielove.pl. Winobusy odjeżdżają z parkingu naprzeciwko Filharmonii Zielonogórskiej.

czwartek, 30 maja

9.30-13.00 - winobus do winnicy Aris

13.00-16.00 - winobus do winnicy Mozów

16.00-19.00 - winobus do winnicy Żelazny

piątek, 31 maja

10.00-13.00 - winobus do winnicy Cantina

13.00-16.00 - winobus do winnicy Ingrid

16.00-19.00 - winobus do winnicy Marcus

sobota, 1 czerwca

9.30-13.00 - winobus do winnicy Łukasz - wyprzedany

10.00-13.00 - winobus do winnicy Kinga

13.00-16.00 - winobus do winnicy Pod Wieżą

13.00-16.00 - winobus do winnicy Winnogóra

LISTA PIWNIC

Godziny otwarcia:

Czwartek (30 maja) - godz. 12.00 - 22.00*

Piątek (31 maja)) - 12.00 - 22.00*

Sobota (1 czerwca) - 12.00 - 22.00*

*część piwnic otwarta do ostatniego gościa

 

1. Srebrna Góra, plac Słowiański 10 - winnice: Equus, Milsko, Saint Vincent

2. Zajazd Pocztowy, ul. Jedności 78 - winnica Aris

3. piwnica Johanna Friedricha Seydela, ul. Jedności 65 - winnica Nadodrzańskie Wzgórze

4. KOKU Sushi, ul. Jedności 48 - winnica Od Nowa

5. piwnica Gustava Seelera, plac Matejki 2 - winnica Międzypole

6. piwnica Carla Engmanna, ul. Wrocławska 7 - winnica Preto

7. nowa piwnica na Wzgórzu Winnym - winnica Ingrid

8. piwnica Augusta Gremplera w Palmiarni, ul. Wrocławska 12A - winnica Julia

9. piwnica Ernsta Mühle w parku Sowińskiego - winnice: Pod Lipą, Stara Winna Góra i Trojan

10. Dom Stanów Ziemskich, ul. Sikorskiego 6 - winnice Hiki i Pod Wieżą

11. piwnica przy placu Słowiańskim 26 - winnica Winnogóra

12. piwnica Försterów, ul. Jedności 3 - winnice Cantina i Pod Winną Górą

13. dawny hotel Reichsadler, ul. Jedności 10 -winnice: Bergkolonie, Pod Basztą i Vineas Montis

14. piwnica przy ul. Grottgera 1 (wejście od ulicy ks. Wawrzyniaka) - winnice Mozów i Wzgórza Cisowskie

15. piwnica przy ul. Grottgera 3 - winnice Łukasz i Marcus

16. Endgame shotbar, ul. Grottgera 23 - winnica Marcinowice

17. dawna szkoła fryderycjańska, ul. Lisowskiego 1 - winnica Bukowicki Dom

18. Jazz Kino, ul. Sobieskiego 14 - winnica Vae Soli

19. piwnica Ernsta Theodora Franke, ul. Kupiecka 22 - winnice Bachusowe Pole i Na Leśnej Polanie

20. Sala Szeptów, ul. Sowińskiego 3 - winnice Kinga i Żelazny

21. piwnica przy ul. Krawieckiej 2 - winnica Saganum

22. Winiarnia Bachus w ratuszu, ul. Stary Rynek 1 - winnice Senator i Winne Tarasy

23. piwnica przy Starym Rynku 19 (wejście od bocznej uliczki) - winnice Folwark Pszczew i Jakubów

24. Wine bar Skrzynka Wina, ul. Sobieskiego 11 - WYBÓR LUBUSKICH WIN

25. piwnica Johanna Jeremiasa Seydela, ul. Wodna 32 - winnica Miłosz

JEDZENIE

Tu znajdziesz produkty pod patronatem Lubuskiego Centrum Produktu Regionalnego:

* 9. piwnica Ernsta Muhle * 14. Grottgera 1* 15. Grottgera 3 * 20. Sala Szeptów * 21. Krawiecka 2* 22. Winiarnia Bachus * 23. Stary Rynek 19.

DEGUSTACJE KOMENTOWANE

Podczas Dni Otwartych Piwnic Winiarskich czekają na was wyjątkowe degustacje komentowane. To możliwość spróbowania znakomitych lubuskich win z fachowym

komentarzem.

czwartek, 30 maja

* 10.30 - piwnica nr 20 - Sala Szeptów przy ul. Sowińskiego 3 - ABC Wina, czyli śniadanie przy winie na rozpoczęcie Dni Otwartych Piwnic Winiarskich. Degustacja czterech win z winnic Kinga i Żelazny. Prowadzenie: Kinga Kowalewska-Koziarska z winnicy Kinga. Bilety: 69 zł, do kupienia na www.abilet.pl.

* 15.00 - piwnica nr 24 - Wine bar Skrzynka Wina przy ul. Sobieskiego 11 - degustacja pięciu win musujących z winnicy Aris, do tego przekąski. Prowadzenie: Robert Stawski z winnicy Aris. Bilety: 149 zł, do kupienia na www.lubuskielove.pl albo w piwnicy nr 24.

* 19.00 - piwnica nr 10 - Dom Stanów Ziemskich przy ul. Sikorskiego 6 - jedyna taka kolekcja, czyli degustacja archiwalnych roczników lubuskich win ze zbiorów Przemysława Karwowskiego. Prowadzenie: Maciej Nowicki. Bilety: 169 zł, do kupienia na www.abilet.pl.

* 20.00 - Bar Pinacolada na placu Teatralnym - plenerowe spotkanie z winem regionalnym. Pokaz tworzenia orzeźwiających drinków na bazie wina musującego frizzante z winnicy Cantina. Wstęp wolny.

piątek, 31 maja

* 12.30 - piwnica nr 20 - Sala Szeptów przy ul. Sowińskiego 3 - Lubuskie vs. Dolnośląskie, czyli pojedynek win z województw lubuskiego i dolnośląskiego. Degustacja łącznie sześciu win. Prowadzenie: Patrycja Nawrocka i Maciej Nowicki. Bilety: 89 zł, do kupienia na www.abilet.pl.

* 15.00 - piwnica nr 24 - Wine bar Skrzynka Wina przy ul. Sobieskiego 11 - degustacja pięciu rieslingów z winnicy Marcinowice, do tego przekąski. Prowadzenie: Grzegorz Runowski z winnicy Marcinowice. Bilety: 149 zł, do kupienia na www.lubuskielove.pl albo w piwnicy nr 24.

* 19:00 - piwnica nr 1 - Srebrna Góra przy pl. Słowiańskim 10 - kolacja degustacyjna: „Lubuskie smaki w kieliszku i na talerzu”. Prowadzenie: Maciej Nowicki i Maciej Ostrowski. BILETY WYPRZEDANE.

sobota, 1 czerwca

* 13.00 - piwnica nr 24 - Wine bar Skrzynka Wina przy ul. Sobieskiego 11 - degustacja sześciu win z winnicy Jany, do tego przekąski. Bilety: 149 zł, do kupienia na www.lubuskielove.pl albo w piwnicy nr 24.

* 17.00 - piwnica nr 9 - piwnica Ernsta Mühle w parku Sowińskiego - Z-winnie po francusku, czyli warsztaty wymowy przy lubuskim winie. Degustacja czterech regionalnych win z francuskich szczepów. Prowadzenie: Katarzyna Flieger. Bilety: 69 zł, do kupienia na www.abilet.pl.

codziennie

* 19.00 - piwnica nr 25 - degustacja siedmiu win z winnicy Miłosz. Bilety: 50 zł, na miejscu.