Kawiarenka Wieża Braniborska

14 Lipiec 2023
Nie na stałe, lecz tymczasowo, z leżakami i napojami - w najbliższy weekend przy Wieży Braniborskiej działać będzie letnia kawiarenka. Chętni wejdą na szczyt wieży.

 

- W ten sposób nawiązujemy do tradycji miejsca, gdzie kiedyś funkcjonowała duża kawiarnia - mówi Bartłomiej Gruszka z Fundacji Tłocznia, która jest organizatorem wydarzenia. I zaraz żartobliwie dodaje, że awantur nie przewiduje i nikt nie zginie.

Przez wiele powojennych lat wieża była popularnym lokalem gastronomicznym. A ponieważ serwowano alkohol i działała do późna w nocy, czasami dochodziło do poważnych ekscesów.

Teraz nie są przewidziane. W sobotę (od 10.00 do 23.00) i niedzielę (od 10.00 do 18.00) zielonogórzanie będą mogli sobie przypomnieć to miejsce w ramach pikniku „Weekend otwarty Wieży Braniborskiej”. W kawiarence serwowane będą zimne napoje i ciasta. W sobotę przy muszli wystąpi zespół Atawizm (od 17.30). Wcześniej (od 16.00) w tym samym miejscu będzie można posłuchać o historii wieży, jej powstaniu i powojennej historii. - Przewidujemy otwarty mikrofon, mieszańcy będą mogli przybliżyć swoje wspomnienia o wieży - dodaje Szymon Płóciennik z Fundacji Tłocznia.

W sobotę o 11.00 oraz w niedzielę o 14.00 i 17.00 zaplanowano spacery z przewodnikami. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

(tc)