Jubileusz Zielonej Góry. Piwnice winiarskie i koncert w plenerze

31 Marzec 2023
Tego jeszcze w Zielonej Górze nie było - Opera Królewska wystąpi w plenerze, w Parku Książęcym w Zatoniu. Arie zabrzmią przed pałacem, a słuchacze zasiądą na łące. Całość poświęcona będzie księżnej Dorocie.

Magistrat właśnie rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć dotyczących jubileuszu 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich, organizowanych przez organizacje pozarządowe. Do podziału był milion złotych.

- Na konkurs wpłynęło 86 propozycji, 26 z nich otrzymało dofinansowanie - mówi prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów. - Najbardziej monumentalne przedsięwzięcie odbędzie się w Zatoniu.

Wyobraźcie sobie: wieczór w parku, ruiny pałacu „robią” za straszny dwór z opery Stanisława Moniuszki. Słuchamy słynnej arii „Ten zegar stary”, gdy młodego panicza usiłuje przestraszyć Skołuba.

Skołuba: - Boisz się?

Maciej: - Nie!

Skołuba: - Zażyj tabaki.

Opera będzie jednym z najciekawszych przedsięwzięć kończących jubileusz. Artyści pojawią się w Zatoniu 30 września w ramach projektu Fundacji Ogrody Kultury pt. „Opera Królewska na 700-lecie uzyskania praw miejskich i 230. rocznicę urodzin księżnej Dino”. Koncert kosztować będzie 231 tys. zł.

- Przedsięwzięcie nawiązuje do dwóch postaci związanych z Zieloną Górą, księżnej Doroty oraz honorowego obywatela miasta Ryszarda Peryta, który założył Operę Królewską - mówi prof. Osękowski. - W różny sposób doceniamy wybitnych zielonogórzan. Na przykład mamy już mural z Urszulą Dudziak, podczas Winobrania odsłonimy kolejny - z Marylą Rodowicz.

Drugim największym beneficjentem konkursu jest Fundacja Tłocznia, która za 174 tys. zł zrealizuje kilka zadań. Najokazalszym jest zorganizowanie Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, które odbędą się 8-11 czerwca br. W zeszłym roku impreza przyciągnęła setki gości z całego kraju. Wstęp do piwnic jest bezpłatny, można jednak kupić kupony degustacyjne na oferowane w piwnicach wina. Ich sprzedaż już trwa.

- Mam nadzieję, że Dni Otwartych Piwnic Winiarskich wejdą na stałe do czerwcowego kalendarza imprez - podsumowuje prof. Osękowski. Fundacja wzięła również na siebie wydanie wznowienia książki Mirosława Kuleby „Topografia winiarska Zielonej Góry”.

Miłośników książek o historii miasta zapewne zaciekawi propozycja Stowarzyszenia Forum Art. - „Restauracje przedwojennego Grünbergu dawniej i dziś” (dostali 20 tys. zł). Natomiast Polskie Towarzystwo Historyczne wyda książkę „Honorowi Obywatele Zielonej Góry w latach 1993-2023” (39 tys. zł).

Wybrane inne oferty, które będą zrealizowane:

* Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde” - przeprowadzenie działań związanych z tradycjami winiarskim - 30 tys. zł;

* Stowarzyszenie Promocji Winnic i Produktów Regionalnych - realizacja zadań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym związanych z historią miasta i promocją zielonogórskiego winiarstwa - 30 tys. zł;

* Fundacja Akademia Zdrowej Rodziny - 800 warzyw i owoców na 800 lecie!- 30 tys. zł;

* Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze - Pro Musica Pro Cathedra 2023 – 20 tys. zł;

* Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego - nagranie i promocja płyty Reed Connection Quartet z muzyką kompozytorów zasłużonych dla miasta Zielona Góra - 40 tys. zł.

(tc)