Jubileusz Zielonej Góry. Piwnice winiarskie i koncert w plenerze

31 Marzec 2023
Tego jeszcze w Zielonej Górze nie było - Opera Królewska wystąpi w plenerze, w Parku Książęcym w Zatoniu. Arie zabrzmią przed pałacem, a słuchacze zasiądą na łące. Całość poświęcona będzie księżnej Dorocie.

Magistrat właśnie rozstrzygnął konkurs na dofinansowanie przedsięwzięć dotyczących jubileuszu 800-lecia powstania miasta i 700-lecia uzyskania praw miejskich, organizowanych przez organizacje pozarządowe. Do podziału był milion złotych.

- Na konkurs wpłynęło 86 propozycji, 26 z nich otrzymało dofinansowanie - mówi prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów. - Najbardziej monumentalne przedsięwzięcie odbędzie się w Zatoniu.

Wyobraźcie sobie: wieczór w parku, ruiny pałacu „robią” za straszny dwór z opery Stanisława Moniuszki. Słuchamy słynnej arii „Ten zegar stary”, gdy młodego panicza usiłuje przestraszyć Skołuba.

Skołuba: - Boisz się?

Maciej: - Nie!

Skołuba: - Zażyj tabaki.

Opera będzie jednym z najciekawszych przedsięwzięć kończących jubileusz. Artyści pojawią się w Zatoniu 30 września w ramach projektu Fundacji Ogrody Kultury pt. „Opera Królewska na 700-lecie uzyskania praw miejskich i 230. rocznicę urodzin księżnej Dino”. Koncert kosztować będzie 231 tys. zł.

- Przedsięwzięcie nawiązuje do dwóch postaci związanych z Zieloną Górą, księżnej Doroty oraz honorowego obywatela miasta Ryszarda Peryta, który założył Operę Królewską - mówi prof. Osękowski. - W różny sposób doceniamy wybitnych zielonogórzan. Na przykład mamy już mural z Urszulą Dudziak, podczas Winobrania odsłonimy kolejny - z Marylą Rodowicz.

Drugim największym beneficjentem konkursu jest Fundacja Tłocznia, która za 174 tys. zł zrealizuje kilka zadań. Najokazalszym jest zorganizowanie Dni Otwartych Piwnic Winiarskich, które odbędą się 8-11 czerwca br. W zeszłym roku impreza przyciągnęła setki gości z całego kraju. Wstęp do piwnic jest bezpłatny, można jednak kupić kupony degustacyjne na oferowane w piwnicach wina. Ich sprzedaż już trwa.

- Mam nadzieję, że Dni Otwartych Piwnic Winiarskich wejdą na stałe do czerwcowego kalendarza imprez - podsumowuje prof. Osękowski. Fundacja wzięła również na siebie wydanie wznowienia książki Mirosława Kuleby „Topografia winiarska Zielonej Góry”.

Miłośników książek o historii miasta zapewne zaciekawi propozycja Stowarzyszenia Forum Art. - „Restauracje przedwojennego Grünbergu dawniej i dziś” (dostali 20 tys. zł). Natomiast Polskie Towarzystwo Historyczne wyda książkę „Honorowi Obywatele Zielonej Góry w latach 1993-2023” (39 tys. zł).

Wybrane inne oferty, które będą zrealizowane:

* Fundacja na Rzecz Lubuskiego Dziedzictwa „Gloria Monte Verde” - przeprowadzenie działań związanych z tradycjami winiarskim - 30 tys. zł;

* Stowarzyszenie Promocji Winnic i Produktów Regionalnych - realizacja zadań o charakterze edukacyjnym i kulturalnym związanych z historią miasta i promocją zielonogórskiego winiarstwa - 30 tys. zł;

* Fundacja Akademia Zdrowej Rodziny - 800 warzyw i owoców na 800 lecie!- 30 tys. zł;

* Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze - Pro Musica Pro Cathedra 2023 – 20 tys. zł;

* Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego - nagranie i promocja płyty Reed Connection Quartet z muzyką kompozytorów zasłużonych dla miasta Zielona Góra - 40 tys. zł.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki