To jedyna taka noc w roku

15 Maj 2024
18 maja muzea otwierają się wieczorem dla zwiedzających. Zielonogórskie placówki kuszą latynoskimi rytmami, potyczkami rycerzy, imprezą plenerową z wikingami, warsztatami projektowania mody…

W Muzeum Ziemi Lubuskiej pod lupę weźmiemy Amerykę Łacińską. - Ukażemy mozaikę kulturową: od rzemiosła artystycznego i tradycyjnych strojów, aż po taniec, który stanowi serce tej kultury czy football, który jest niemal religią - zapowiada Leszek Kania, dyrektor MZL.

Wiedzę przyjmiemy w łatwej i przyjemnej formie. Przed gośćmi, którzy odwiedzą MZL 18 maja w godz. 17.00-23.00 pokaz samby w wykonaniu SambaSHOW oraz koncert zespołu Tango Bandonegro. Organizatorzy zapraszają na warsztaty tanga Argentino, na które można zapisać się telefonicznie pod numerem 513 369 484 w godz. 8.00-15.00. Termin zapisów upływa 17 maja. Proszą o rejestrację par (ilość miejsc ograniczona do 20 par). W programie Latynoskiej Nocy w MZL: wystawy tematyczne, konkurs wiedzy o Ameryce Łacińskiej oraz wykłady o kulturze tego regionu. Nie zabraknie warsztatów edukacyjno-plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych czy wspólnego oglądania filmu „Frida” (dla widzów, którzy skończyli 18 lat).

Militarnie i z wikingami

W Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie motywem przewodnim będzie 80. rocznica bitwy pod Monte Cassino. W godz.18.00-22.00 w programie koncert Orkiestry Wojskowej z Żagania, potyczki rycerskie i pokazy dawnych obyczajów, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, iluminacja plenerowej ekspozycji ciężkiego sprzętu wojskowego, pokazy świetlno-muzyczno-pirotechniczne „S-75 Dźwina” oraz „śmigłowiec Mi-4”, „prom GSP-55”, wystawy oraz prezentacje sprzętu Wojska Polskiego.

Bohaterami wieczoru w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Świdnicy będą wikingowie. - Są kojarzeni z okrucieństwem, dalekimi grabieżczymi wyprawami i zamorskimi podbojami, ale to tylko część historii - zdradza Arkadiusz Michalak, dyrektor muzeum w Świdnicy. - Mieszkańcy Skandynawii świetnie znali się na nawigacji, obróbce metali, byli znakomitymi kupcami, a kobiety zajmowały dość wysoką pozycję społeczną. Wydarzenie odbędzie się w godz. 16.00-20.00, będzie miało charakter rodzinnej imprezy plenerowej w parku. W programie m.in. wykłady, warsztaty, zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem oraz pokazy walki.

Dla dzieci i kolekcjonerów

Drzwi otworzy również Biblioteka im. Norwida. Kto z dzieciństwa kojarzy ilustracje Marcina Szancera, nie będzie zawiedziony. Można je było poznać w „Akademii Pana Kleksa”, „Lokomotywie”. Wspomnienia można odświeżyć w godz. 19.00-22.00 w Muzeum Ilustracji Książkowej w gmachu głównym biblioteki. Ilustracje są inspiracją do stworzenia wystawy i organizacji warsztatów projektowania mody. Będą zagadki, zadania i konkursy. To wieczór dla dzieci z opiekunami. W godz. 17.00-21.00 zostanie też udostępniona ekspozycja w holu, po której oprowadzi kustosz. To „Historia biblii i rozwoju piśmiennictwa - księga, która przetrwała wieki...” - wystawa replik, manuskryptów i kamiennych tablic, skrawków papirusów, zrolowanych skór, zapisanych zwoi oraz pierwsze drukowane egzemplarze.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

(ah)