Impreza z jajem. Malowanym!

24 Marzec 2023
Kolorowe zające, pisanki, a także naturalne miody i świąteczne wyroby. Do tego bezpłatna karuzela wenecka dla dzieci. Zielonogórska Kraszanka 2023 startuje w piątek, 31 marca i potrwa do czwartku, 6 kwietnia.

Lada moment serce Zielonej Góry zmieni się w barwny kiermasz. Stoiska jarmarku wielkanocnego staną od ratusza do pomnika Bachusa. Będą czynne w godz. 11.00-19.00. Za organizacją przedsięwzięcia, po wieloletniej przerwie, stoi Centrum Biznesu. - Czekamy na blisko 40 wystawców - mówi Anna Wielichowska, kierowniczka jarmarku. - To przede wszystkim lokalni rękodzielnicy i gospodarze stoisk, choć mamy również zgłoszenia z województwa mazowieckiego czy Dolnego Śląska, a nawet… Wilna. Żeby jarmark był atrakcyjny, musi być zróżnicowany.

Po miód i na karuzelę

Wokół ratusza staną domki, a w nich rękodzielnicy ze swoimi pracami. To głównie przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Zaopatrzymy się u nich w serwetki, dekoracje świąteczne, ręcznie malowane pisanki, zajączki, aromatyczne świece wyrabiane domowymi sposobami. Repertuar wystawców wybiega poza Wielkanoc, bowiem na stoiskach znajdziemy również wałki do jogi i pufy do medytacji, ręcznie szyte poduszki z łuską gryki, biżuterię z żywicy, ręcznie szyte maskotki, drewniane wyroby, dekoracje ze szkła. W namiotach zielonogórzanie znajdą skórzaną galanterię, zabawki, małą gastronomię czy wyroby litewskie. Rękodziełem, wypiekami i swojskimi wędlinami będą kusić również dwa sołectwa - Ługowo i Jeleniów.

Tam, gdzie podczas miejskich imprez staje scena, tym razem znajdzie się miejsce na karuzelę wenecką dla najmłodszych. - Będzie można z niej skorzystać bezpłatnie - zaznacza A. Wielichowska.

Maluchy i wielki zając

Ponadto w weekend 1-2 kwietnia na zielonogórzan czeka Kraszankowa Warsztatownia. W namiocie tuż obok ratusza w godz. 12.00-16.00 będą prowadzone warsztaty plastyczne dla dzieci.

- Wspólnie z najmłodszymi będziemy przygotowywać kolorowe pisanki z masy solnej, zajączki-torebki, papierowe żonkile, filcowe ptaszki, palemki na niedzielę palmową oraz zające XXL, czyli wielkie figury do wspólnego malowania - zachęca Weronika Bożejko z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Wszystkie materiały potrzebne do wykonania świątecznych ozdób zapewnią organizatorzy.

W sobotę, 1 kwietnia, już tradycyjnie z Grupą Plastyczną „Babie Lato” spróbujemy pobić rekord w konstruowaniu olbrzymiej palmy. Kolorowe słomki i kwiaty już czekają na mieszkańców, którzy będą mogli wziąć czynny udział w tworzeniu nietypowej kompozycji. Co roku budzi ogromne emocje nie tylko wykonywanie palmy, ale również jej stawianie.

- Najwyższa miała blisko 12 metrów, więc jest wyzwanie - zaznacza W. Bożejko. - Budujemy ją wspólnie z mieszkańcami już od 15 lat, tradycyjnie stanie przy ratuszu, żeby przez całe święta cieszyć oczy przechodniów.

(ah)