Impreza z jajem. Malowanym!

24 Marzec 2023
Kolorowe zające, pisanki, a także naturalne miody i świąteczne wyroby. Do tego bezpłatna karuzela wenecka dla dzieci. Zielonogórska Kraszanka 2023 startuje w piątek, 31 marca i potrwa do czwartku, 6 kwietnia.

Lada moment serce Zielonej Góry zmieni się w barwny kiermasz. Stoiska jarmarku wielkanocnego staną od ratusza do pomnika Bachusa. Będą czynne w godz. 11.00-19.00. Za organizacją przedsięwzięcia, po wieloletniej przerwie, stoi Centrum Biznesu. - Czekamy na blisko 40 wystawców - mówi Anna Wielichowska, kierowniczka jarmarku. - To przede wszystkim lokalni rękodzielnicy i gospodarze stoisk, choć mamy również zgłoszenia z województwa mazowieckiego czy Dolnego Śląska, a nawet… Wilna. Żeby jarmark był atrakcyjny, musi być zróżnicowany.

Po miód i na karuzelę

Wokół ratusza staną domki, a w nich rękodzielnicy ze swoimi pracami. To głównie przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Zaopatrzymy się u nich w serwetki, dekoracje świąteczne, ręcznie malowane pisanki, zajączki, aromatyczne świece wyrabiane domowymi sposobami. Repertuar wystawców wybiega poza Wielkanoc, bowiem na stoiskach znajdziemy również wałki do jogi i pufy do medytacji, ręcznie szyte poduszki z łuską gryki, biżuterię z żywicy, ręcznie szyte maskotki, drewniane wyroby, dekoracje ze szkła. W namiotach zielonogórzanie znajdą skórzaną galanterię, zabawki, małą gastronomię czy wyroby litewskie. Rękodziełem, wypiekami i swojskimi wędlinami będą kusić również dwa sołectwa - Ługowo i Jeleniów.

Tam, gdzie podczas miejskich imprez staje scena, tym razem znajdzie się miejsce na karuzelę wenecką dla najmłodszych. - Będzie można z niej skorzystać bezpłatnie - zaznacza A. Wielichowska.

Maluchy i wielki zając

Ponadto w weekend 1-2 kwietnia na zielonogórzan czeka Kraszankowa Warsztatownia. W namiocie tuż obok ratusza w godz. 12.00-16.00 będą prowadzone warsztaty plastyczne dla dzieci.

- Wspólnie z najmłodszymi będziemy przygotowywać kolorowe pisanki z masy solnej, zajączki-torebki, papierowe żonkile, filcowe ptaszki, palemki na niedzielę palmową oraz zające XXL, czyli wielkie figury do wspólnego malowania - zachęca Weronika Bożejko z Zielonogórskiego Ośrodka Kultury. Wszystkie materiały potrzebne do wykonania świątecznych ozdób zapewnią organizatorzy.

W sobotę, 1 kwietnia, już tradycyjnie z Grupą Plastyczną „Babie Lato” spróbujemy pobić rekord w konstruowaniu olbrzymiej palmy. Kolorowe słomki i kwiaty już czekają na mieszkańców, którzy będą mogli wziąć czynny udział w tworzeniu nietypowej kompozycji. Co roku budzi ogromne emocje nie tylko wykonywanie palmy, ale również jej stawianie.

- Najwyższa miała blisko 12 metrów, więc jest wyzwanie - zaznacza W. Bożejko. - Budujemy ją wspólnie z mieszkańcami już od 15 lat, tradycyjnie stanie przy ratuszu, żeby przez całe święta cieszyć oczy przechodniów.

(ah)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki