Golfiksus to 65. Bachusik w mieście

25 Kwiecień 2023
Widzicie go? – to Golfiksus, 65. Bachusik w mieście! W sobotę stanie nieopodal Palmiarni. Jak myślicie już machnął kijem golfowym, czy się dopiero przymierza do strzału?

Również zadałem sobie to pytanie. Bachusik energicznie wykręcony jak golfista w akcji. Kij nad głową, za plecami. U jego stóp widać piłeczkę golfową na podstawce. Czyli wszystko gotowe do strzału. Krótko mówiąc szykuje się do uderzenia.

- To popatrz na ten rowek u jego stóp – śmieje się Artur Wochniak, autor rzeźby.

- Przywalił kijem w trawę? – głośno się zastanawiam.

- Tak. Nie trafił w piłkę i zdarł kawałek trawy, zagrywał ze swojej prawej strony. Impet uderzenia przerzucił mu kij na prawą stronę za plecy – zdradza rzeźbiarz. Zanim powstała figurka Wochniak oglądał filmy z golfistami w rolach głównych. Podglądał jak wygląda ich sylwetka podczas gry.

- Po uderzeniu mocno się obraca, ale nie odrywa stóp od ziemi. Wykręca się w taką śrubę. To bardzo dynamiczna postać –  kontynuuje artysta obracając Bachusika.

Okazuje się, że golfiści mają na wszystko swoje nazwy. - To Air Shot, czyli strzał w powietrze – tłumaczy Filip Czernicki ze Stowarzyszenia „Przytok Golf & Resort”, które odpowiada za całość przedsięwzięcia. Natomiast fundatorami są członkowie Klubu Golfowego Przytok & Resort. Klub skupia ok. 200 członków, którzy korzystają z działającego od 2016 r. pola golfowego w Przytoku o powierzchni ok. 35 hektarów. Oficjalnie zostało otwarte w 2017 r. Jest tam 9 dołków do gry.

– Podczas obchodów, pięciolecia istnienia, z inicjatywy kapitana klubu Ryszarda Mazurkiewicza, zapadła decyzja, że postawimy swojego Bachusika, który będzie promował grę w golfa – opowiada F. Czernicki.  – Zadbaliśmy, żeby wszystkie detale się zgadzały. Ma odpowiednią koszulkę, szorty i profesjonalne buty golfisty z korkami.

A. Wochniak przedstawił golfistom dwie propozycje Bachusika Golfiksusa. Rysunki zostały umieszczone w internecie i podczas głosowania zapadłą decyzja o wyglądzie postaci. O jego winiarskich korzeniach przypomina wieniec na głowie oraz kiść winogron na koszulce polo. Jak na dzieło A. Wochniaka Bachusik jest dosyć szczupły.

Teraz jeszcze tylko musi się nauczyć trafiać w piłkę. - Jak już trafi to spokojnie piłka doleci na druga stronę ul. Wrocławskiej do Focusa – śmieje się rzeźbiarz, chociaż nie do końca jest pewien czy Air Shot to kwestia nieumiejętności Golfiksusa czy może zamiłowania do wina… Z Bachusikami nic nie wiadomo.

Golfiksus zostanie odsłonięty w sobotę, 22 kwietnia, o 18.00. Stanie na murku fontanny znajdującej się u stóp Winnego Wzgórza od strony galerii Focus Mall.  Kilkanaście metrów dzielić go będzie od ul. Wrocławskiej. - Będzie się starał posłać piłkę w stronę zachodzącego słońca czyli w kierunku al. Konstytucji 3 Maja – precyzuje F. Czernicki. Ciekawe jak mu pójdzie?

Tomasz Czyżniewski