Dzieci wybrały zabawki do przedszkoli

19 Maj 2023
Domek smerfów trafi do przedszkola nr 34. To zasłużona nagroda! Maluchy, które wzięły udział w konkursie na stworzenie krokodyla z recyklingu, mogły w zamian zabrać „stare” zabawki z Ogrodu Botanicznego do swoich przedszkoli. Bajkowe postaci i przedmioty dostaną drugie życie.

Karoca z dyni, ławeczki w kształcie łabędzi, Królewna Śnieżka… Zabawki będą jeszcze długo cieszyć dzieci z zielonogórskich przedszkoli. Maluchy wygrały je w konkursie na stworzenie krokodyla z materiałów nadających się recyklingu. Prace można było podziwiać na Facebooku i głosować na nie. W zabawie oddano 14.773 głosy. Popularność akcji przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Czary z odpadów

Na najwyższym stopniu podium w głosowaniu stanęło MP 34 „Rozśpiewane przedszkole”. Poparło je aż 2.180 osób. Dlatego w miniony wtorek, podczas spotkania w Ogrodzie Botanicznym, przedszkole jako pierwsze mogło wybrać, którą zabawkę zabierze do placówki. Dzieci zdecydowały, że będzie to domek smerfów. - Podobnych zabaw mogłoby być więcej - mówiła szczęśliwa Izabela Skibińska z MP 34, której towarzyszyły Kasia, Elenka i Julia. - Wszyscy „maczaliśmy palce” w tym krokodylu, przedszkolaki, nauczyciele i rodzice.

Renata Dudziak z MP 20 wraz z Nadią i Mateuszem miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie ekipa postawiła na łabędzia-ławkę. W głosowaniu przedszkole zajęło szóste miejsce, zgarnęło ponad 900 głosów. - Konstrukcję gada stworzyli nauczyciele, ale mieliśmy bardzo dużą pomoc od dzieci. Wykorzystaliśmy wszystkie odpady, to fajna ekologiczna zabawa - mówiła pani Renata.

Agnieszka Kuryś z MP 37 „Pozytywka” przyszła z dzielnymi pomocnikami - Leonem i Hanią. Wybrali postać Pinokia. - Cieszę się z tej akcji, bo nasze dzieci i nauczyciele bardzo się w nią zaangażowali - przyznała nauczycielka. - Przy tworzeniu krokodyla wykorzystaliśmy m.in. zakrętki i opakowania po owocach i jajkach.

Każdy wygrał

- Gratuluję organizatorom świetnego pomysłu na akcję „Dzieciaki Wybieraki” - mówił prezydent Janusz Kubicki. Pierwsze skrzypce w projekcie grały: Klaudia Baranowska, dyrektorka Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto, Emilia Kondrad, naczelniczka Wydziału Sportu, Kultury i Turystyki oraz społeczniczka Paulina Bogucka.

- Każde przedszkole w zależności od tego, ile głosów zdobyło, wybierało zabawki w danej kolejności - wyjaśniała E. Kondrad. - Nie było przegranego. Mieliśmy 20 zabawek, a w głosowaniu wzięło udział 19 placówek. Została nam jedna postać z bajki, która podczas dodatkowych zawodów sportowych trafiła do MP 10.

- Nie spodziewałyśmy się takiego zainteresowania - przyznała P. Bogucka. - Niektórzy się śmiali z plastikowych zabawek w ogrodzie, a jednak dzieciaki bardzo je lubią.

K. Baranowska dodała: - Po raz kolejny okazało się, że Ogród Botaniczny cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych.

Zadowolony był koordynator przedsięwzięcia, Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Dostałem blisko pół setki wiadomości od znajomych, którzy zachęcali mnie, żebym zagłosował na ich krokodyla z recyklingu. Niesamowite jest to, że blisko 200 tysięcy osób obejrzało na Facebooku stwory przygotowane przez dzieci i to one wygrały - podsumował P. Wysocki.

Do odnowionego minizoo dzieciaki z rodzicami wybiorą się w lipcu, pojawią się w nim nowe zabawki, m.in. 26-metrowy interaktywny krokodyl.

(rk)