Dzieci wybrały zabawki do przedszkoli

19 Maj 2023
Domek smerfów trafi do przedszkola nr 34. To zasłużona nagroda! Maluchy, które wzięły udział w konkursie na stworzenie krokodyla z recyklingu, mogły w zamian zabrać „stare” zabawki z Ogrodu Botanicznego do swoich przedszkoli. Bajkowe postaci i przedmioty dostaną drugie życie.

Karoca z dyni, ławeczki w kształcie łabędzi, Królewna Śnieżka… Zabawki będą jeszcze długo cieszyć dzieci z zielonogórskich przedszkoli. Maluchy wygrały je w konkursie na stworzenie krokodyla z materiałów nadających się recyklingu. Prace można było podziwiać na Facebooku i głosować na nie. W zabawie oddano 14.773 głosy. Popularność akcji przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów.

Czary z odpadów

Na najwyższym stopniu podium w głosowaniu stanęło MP 34 „Rozśpiewane przedszkole”. Poparło je aż 2.180 osób. Dlatego w miniony wtorek, podczas spotkania w Ogrodzie Botanicznym, przedszkole jako pierwsze mogło wybrać, którą zabawkę zabierze do placówki. Dzieci zdecydowały, że będzie to domek smerfów. - Podobnych zabaw mogłoby być więcej - mówiła szczęśliwa Izabela Skibińska z MP 34, której towarzyszyły Kasia, Elenka i Julia. - Wszyscy „maczaliśmy palce” w tym krokodylu, przedszkolaki, nauczyciele i rodzice.

Renata Dudziak z MP 20 wraz z Nadią i Mateuszem miała twardy orzech do zgryzienia. Ostatecznie ekipa postawiła na łabędzia-ławkę. W głosowaniu przedszkole zajęło szóste miejsce, zgarnęło ponad 900 głosów. - Konstrukcję gada stworzyli nauczyciele, ale mieliśmy bardzo dużą pomoc od dzieci. Wykorzystaliśmy wszystkie odpady, to fajna ekologiczna zabawa - mówiła pani Renata.

Agnieszka Kuryś z MP 37 „Pozytywka” przyszła z dzielnymi pomocnikami - Leonem i Hanią. Wybrali postać Pinokia. - Cieszę się z tej akcji, bo nasze dzieci i nauczyciele bardzo się w nią zaangażowali - przyznała nauczycielka. - Przy tworzeniu krokodyla wykorzystaliśmy m.in. zakrętki i opakowania po owocach i jajkach.

Każdy wygrał

- Gratuluję organizatorom świetnego pomysłu na akcję „Dzieciaki Wybieraki” - mówił prezydent Janusz Kubicki. Pierwsze skrzypce w projekcie grały: Klaudia Baranowska, dyrektorka Departamentu Dzielnicy Nowe Miasto, Emilia Kondrad, naczelniczka Wydziału Sportu, Kultury i Turystyki oraz społeczniczka Paulina Bogucka.

- Każde przedszkole w zależności od tego, ile głosów zdobyło, wybierało zabawki w danej kolejności - wyjaśniała E. Kondrad. - Nie było przegranego. Mieliśmy 20 zabawek, a w głosowaniu wzięło udział 19 placówek. Została nam jedna postać z bajki, która podczas dodatkowych zawodów sportowych trafiła do MP 10.

- Nie spodziewałyśmy się takiego zainteresowania - przyznała P. Bogucka. - Niektórzy się śmiali z plastikowych zabawek w ogrodzie, a jednak dzieciaki bardzo je lubią.

K. Baranowska dodała: - Po raz kolejny okazało się, że Ogród Botaniczny cieszy się dużą popularnością wśród najmłodszych.

Zadowolony był koordynator przedsięwzięcia, Paweł Wysocki z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. - Dostałem blisko pół setki wiadomości od znajomych, którzy zachęcali mnie, żebym zagłosował na ich krokodyla z recyklingu. Niesamowite jest to, że blisko 200 tysięcy osób obejrzało na Facebooku stwory przygotowane przez dzieci i to one wygrały - podsumował P. Wysocki.

Do odnowionego minizoo dzieciaki z rodzicami wybiorą się w lipcu, pojawią się w nim nowe zabawki, m.in. 26-metrowy interaktywny krokodyl.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki