Do skansenu w Ochli na Kaziuki!

17 Marzec 2023
Zapachnie nie tylko Kresami. Aż 140 wystawców z różnych zakątków Polski zapowiedziało swój udział w tradycyjnym jarmarku. Jak dokładnie ma wyglądać impreza?

- Tego jeszcze nie było, bo choć Kaziuki to nasza największa impreza, zwykle uczestniczy w niej około 70 wystawców. Przyjadą nawet spod Rzeszowa, więc asortyment, który przywiozą, też będzie przebogaty. Nie zabraknie rękodzieła słowiańskiego, palm, pisanek, przedmiotów sztuki użytkowej, będą deski, miody, przyjedzie nawet pan, który rzeźbi ptaki i ma ich całą kolekcję… Zapowiedziało się też sześć kół gospodyń wiejskich, które zaproponują potrawy regionalne - zapowiada Natalia Dziadura z Muzeum Etnograficznego w Ochli.

Skansen znów zaprasza na Kaziuki, doroczne święto tradycyjnej sztuki ludowej. Jak zawsze odbędą się dwa tygodnie przez Wielkanocą, w tym roku 26 marca, w godz. 11.00-16.00.

Kaziuki 2023 to moc wielkanocnych i ludowych różności oraz doznań smakowych. Ale chętni wezmą też udział np. w warsztatach tworzenia pisanek i wicia palm w Zagrodzie Kamiennej. Organizatorzy jeszcze czekają na potwierdzenie przyjazdu z Leszna Tadeusza Zajdowicza z jego stuletnią katarynką, ale na scenie skansenu na pewno zaprezentują się zespoły ludowe: Sasanka, Fudzijanki, Łużycki Zespół Wokalny, Karolinki z Grabika, Jutrzenka, łemkowski zespół Roztoka, Kryniczeńka i żarski Złoty Wiek. Na swoje przedstawienie najmłodszych zaprosi też teatr Bałałajka. W kaziukową niedzielę zobaczymy również m.in. wernisaż wystawy pt. „Podróże wycinanek” z Muzeum Częstochowskiego, wystawę czasową Świat Dziecka.

- Na parkingu na zmotoryzowanych gości czekać będzie około 200 miejsc. Niemało, jednak sugerujemy, by do skansenu wybrać się autobusem miejskim. Jak co roku MZK przygotowuje dodatkowe linie. Poinformujemy o nich na stronie internetowej i fanpage’u muzeum - zapowiadają organizatorzy.

Za wstęp na jarmark zapłacimy 12 zł. Bilety dostępne są w kasie muzeum, ale w tym roku po raz pierwszy również na abilet.pl.

(el)