Czy już poczułeś atmosferę świąt?

8 Grudzień 2023
Najpierw odpalenie baśniowych iluminacji w Zatoniu i dekoracji na deptaku, potem Elfy Świętego Mikołaja - w tej roli zielonogórskie dzieciaki - ratowały święta, szykując z ZOK-iem gwiazdkowe ozdoby. Odliczamy dni do Bożego Narodzenia.

Nie ma świąt bez dekoracji, uznało też Centrum Przyrodnicze i zaprosiło chętnych na warsztaty bożonarodzeniowe. Odbędą się już jutro, 9 grudnia, w dwóch turach - o 11.00 i 15.00. Uczestnicy wykonają ozdoby w duchu EKO. Sprawdźcie w kasie CP, czy nadal są bilety! W miejskim kalendarzu adwentowym jeszcze wiele zapowiedzi.

W świątecznym klimacie

W środę, 13 grudnia, w Hydro(za)gadce w Zielonogórskim Ośrodku Kultury poczujemy magię świąt, oglądając świąteczne przedstawienia zielonogórskich grup teatralnych. O 9.00 odbędą się tu 34. Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Wstęp wolny, nie pożałujecie.

Następnego dnia, 14 bm., kolejne wydarzenie muzyczne. O 17.00 tradycyjny Koncert Świąteczny w Planetarium Wenus. Na scenie zespoły i soliści działający w ramach Programu Edukacji Kulturalniej Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze - usłyszymy blisko stu uzdolnionych zielonogórzan. Wstęp bezpłatny, ale zaśpiewają jak za milion dolarów!

Wracamy do Centrum Przyrodniczego - tu w niedzielę, 17 grudnia, o 15.30 gala konkursu plastycznego połączona z wystawą prac, których autorami były dzieci w wieku 3-14 lat. Tytuł - „Moja wymarzona choinka”. Przy takiej choince, kilkunastometrowym świerku, niebawem umoszczą się również stragany…

Jarmark Bożonarodzeniowy

Odbędzie w dniach 15-21 grudnia. Świątecznie udekorowane kramy, otwarte codziennie w godz. 12.00-19.00, postawione zostaną od Starego Rynku przez ul. Żeromskiego po skrzyżowanie z ul. Mickiewicza.

- Nie zabraknie w nich okazjonalnych ozdób, pomysłów na prezenty pod choinkę, akcesoriów kuchennych i artykułów do przygotowania potraw wigilijnych, m.in. miodów i innych przetworów z pasiek. A dla najmłodszych postawimy karuzelę wenecką! - zapowiada Anna Wielichowska z Centrum Biznesu, które odpowiada za przygotowanie bożonarodzeniowego bazaru.

W jego klimat jak zwykle wpisze się Świąteczna Warsztatownia. W weekend, 16 i 17 grudnia, w godz. 12.00-16.00 na wspólne warsztaty dzieci i rodziców na deptak zaprosi ZOK i jego instruktorzy. Zabawa gwarantowana.

W niedzielę również wydarzenie, które zawsze ściąga tłumy - Wigilia Miejska. 17 bm. już w południe zaczniemy wspólne kolędowanie - na deptakowej scenie wystąpią artyści w świątecznym repertuarze. A o 15.00 podzielimy się tradycyjnym opłatkiem, życzenia zielonogórzanom złoży biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i władze miasta, a po wspólnym wigilijnym posiłku jeszcze świąteczny koncert. - Gwiazdą wieczoru będzie Krzysiu Kiljański - zapowiada Agata Miedzińska, dyrektorka ZOK, który jest autorem grudniowego kalendarza kulturalnego.

Czy będzie mróz, chcieliby wiedzieć amatorzy rzeźbienia w lodzie, które zawsze jest mocnym punktem jarmarku. Pokaz profesjonalnego wykonania mroźnego monolitu oraz warsztaty zaplanowano na 19 grudnia o 15.00.

Na tych, którym nie dość będzie świecidełek i pyszności na deptaku, czeka również skansen w Ochli. Tu w weekend, 16 (godz. 10.00-15.00) i 17 grudnia (godz. 9.00-15.00) ponad 80 wystawców z rękodziełem, ozdobami i regionalnym jedzeniem weźmie udział w jarmarku „Idą święta”. Będzie się działo!

(el)