Bachus biega nocami. Od 37 lat!

8 Wrzesień 2023
Nocny Bieg Bachusa zbliża się do czterdziestki. 38.edycja imprezy tradycyjnie w pierwszy dzień Winobrania - sobota, 9 września. Start o 19.00. Trasa od lat się nie zmienia i ma 10 kilometrów.

Najważniejsza informacja jest taka, że zapisy na imprezę są już zamknięte. Limit 250 biegaczy został nawet przekroczony. Na starcie ma pojawić się 270 uczestników. Wśród nich jest Krzysztof Łuczak, który biegł we wszystkich edycjach imprezy. - Wystartuje z numerem 257 - informuje Wacław Hansz, prezes lubuskiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Zielonej Górze, od pierwszej edycji organizator wydarzenia.

Początki sięgają 1986 roku. Na starcie pierwszego „Bachusa” stanęło 63 biegaczy. Później było ich znacznie więcej. Rekordową frekwencję odnotowano osiem lat temu, gdy wystartowało 790 zawodników. - W tym roku przyjadą do nas biegacze z Wrocławia, Świnoujścia, Stalowej Woli, Katowic, Jeleniej Góry, Jastrzębia-Zdroju, Dusznik, Bydgoszczy i Poznania. Spodziewamy się też gości z Niemiec - wylicza W. Hansz.

Na liście startowej jest też ubiegłoroczny triumfator. Adam Marysiak trzykrotnie wygrywał Nocny Bieg Bachusa (2012, 2020, 2022). Wcześnie hat-tricka „ustrzelił” jeszcze Artur Olejarz.

Organizatorzy proszą, aby zwłaszcza miejscowi biegacze - w miarę możliwości - swoje pakiety startowe odebrali już w piątek, w biurze lubuskiego TKKF przy al. Niepodległości 16/9, w godz. 16.00-19.00. - Start i meta tradycyjnie będzie na ul. Bohaterów Westerplatte, przy wieżowcu PGNiG. Tam też w sobotę powstanie biuro zawodów, będzie czynne od 16.00 - dodaje organizator.

Trasa 10-kilometrowego biegu od lat się nie zmienia i wiedzie ulicami: Westerplatte, Ułańską, al. Niepodległości, Bankową, Chrobrego, Kupiecką, Drzewną, Jedności, Reja i Bohaterów Westerplatte. Uczestnicy pokonają cztery pętle. Ubiegłoroczny triumfator potrzebował na to 33 min. 48 sek. Najszybszą kobietą przed rokiem była Sandra Nowak (37:41).

Granicę pół godziny złamał kenijski zawodnik, który wystartował w 2017 roku. Biwot Wycliffe Kipkorir pobiegł w czasie 28 min. 50 sek.

Na puchary, medale i nagrody mogą liczyć najlepsi w klasyfikacjach generalnych i poszczególnych kategoriach wiekowych. Będą też prowadzone klasyfikacje najlepszych zielonogórzan i Lubuszan. Uhonorowani będą też najstarsi zawodnicy. Biegaczy do wysiłku będzie zachęcał ten, który z wysiłkiem fizycznym ma… niewiele wspólnego - Bachus ze swoją świtą, tuż przed startem, który nastąpi o 19.00 - kończy W. Hansz.

(mk)