800 zdjęć i 10 piosenek z okazji jubileuszu!

10 Listopad 2022
Z okazji święta miasta można je fotografować albo o nim śpiewać. Taki pomysł na upamiętnienie 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich miało Zielonogórskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Fundacja Tonika.

W obu przypadkach pomysł na formę wzbogacenia miejskiego jubileuszu wydaje się oczywisty, bo wynikał z naturalnych zainteresowań autorów. W mozolnym akcie twórczym powstało „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry” i płyta „Przez Zielone miasto” z piosenkami o Zielonej Górze. Oba projekty zrealizowane zostały przy pomocy finansowej miasta.

Niezwykłe fotografie w „Norwidzie”

W ubiegły piątek w Bibliotece Norwida odbył się wernisaż wystawy „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry”. Na wystawie, która potrwa do końca listopada, wyeksponowano 60 fotografii. Zdjęcia są dopracowane w każdym calu, pokazują Zieloną Górę w pełnej krasie, we dnie i w nocy, rejestrują wydarzenia i zielonogórzan w jubileuszowym 2022 roku. – Moja grupa pracowała przy Palmiarni. Umawialiśmy się z zielonogórzanami na portrety indywidualne, otrzymali je od nas, w zamian wyrażając zgodę na upowszechnianie wizerunku – relacjonuje Lidia Wierzbicka, nierozłączna ze swym aparatem.

– Nie chcieliśmy przejść obojętnie obok jubileuszu miasta. Projekt realizujemy od początku roku, pracowaliśmy w trzech grupach: portret, krajobraz, street photo – opowiada Ireneusz Nowak, wiceprezes Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. - Wszystkie 800 zdjęć znajdzie się niebawem na naszej platformie internetowej.

Na wystawie umieszczono też… kapsułę czasu. – Schowamy w niej pendrive z wszystkimi zdjęciami, aktualne wydanie gazety i pamiątki naszego towarzystwa. Na razie kapsułę przechowa biblioteka, potem miejsce jej ukrycia wskaże miasto – zdradza Grzegorz Baworowski z ZTF.

Śpiewająco w Planetarium Wenus

Do wydania płyty „Przez Zielone Miasto” Fundacja Tonika wykorzystała archiwalne nagrania piosenek o naszym mieście oraz premierowe kompozycje Nataszy Smirnowej do tekstów zielonogórskich poetek: Ewy Stanglewicz i Zofii Mikuckiej-Lach. W nowych aranżacjach wykonali je muzycy również związani z Zieloną Górą. Warstwę wokalną zawdzięczamy uczniom Studium Muzycznego Tonika, prowadzonego przez fundację (tworzą zespół wokalny „Studio Atut” działający przy ZOK) oraz osobom zaangażowanym w życie miasta: Marcinowi Wiśniewskiemu – aktorowi i od święta Bachusowi, Agacie Miedzińskiej – dyrektorce ZOK, Grzegorzowi Hryniewiczowi – prezesowi stowarzyszenia „Warto jest pomagać” i radnemu Krzysztofowi Machalicy. Płyta przy pomocy ZOK została wydana w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.

Piosenki o Zielonej Górze usłyszymy obok piosenek patriotycznych podczas koncertu „Zielona Góra. Duża mała ojczyzna”, który odbędzie się 11 listopada o godz. 17 w Planetarium Wenus. Krążek w prezencie otrzymają wszyscy uczestnicy wydarzenia. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

(el)