800 zdjęć i 10 piosenek z okazji jubileuszu!

10 Listopad 2022
Z okazji święta miasta można je fotografować albo o nim śpiewać. Taki pomysł na upamiętnienie 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich miało Zielonogórskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Fundacja Tonika.

W obu przypadkach pomysł na formę wzbogacenia miejskiego jubileuszu wydaje się oczywisty, bo wynikał z naturalnych zainteresowań autorów. W mozolnym akcie twórczym powstało „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry” i płyta „Przez Zielone miasto” z piosenkami o Zielonej Górze. Oba projekty zrealizowane zostały przy pomocy finansowej miasta.

Niezwykłe fotografie w „Norwidzie”

W ubiegły piątek w Bibliotece Norwida odbył się wernisaż wystawy „800 zdjęć na 800-lecie Zielonej Góry”. Na wystawie, która potrwa do końca listopada, wyeksponowano 60 fotografii. Zdjęcia są dopracowane w każdym calu, pokazują Zieloną Górę w pełnej krasie, we dnie i w nocy, rejestrują wydarzenia i zielonogórzan w jubileuszowym 2022 roku. – Moja grupa pracowała przy Palmiarni. Umawialiśmy się z zielonogórzanami na portrety indywidualne, otrzymali je od nas, w zamian wyrażając zgodę na upowszechnianie wizerunku – relacjonuje Lidia Wierzbicka, nierozłączna ze swym aparatem.

– Nie chcieliśmy przejść obojętnie obok jubileuszu miasta. Projekt realizujemy od początku roku, pracowaliśmy w trzech grupach: portret, krajobraz, street photo – opowiada Ireneusz Nowak, wiceprezes Zielonogórskiego Towarzystwa Fotograficznego. - Wszystkie 800 zdjęć znajdzie się niebawem na naszej platformie internetowej.

Na wystawie umieszczono też… kapsułę czasu. – Schowamy w niej pendrive z wszystkimi zdjęciami, aktualne wydanie gazety i pamiątki naszego towarzystwa. Na razie kapsułę przechowa biblioteka, potem miejsce jej ukrycia wskaże miasto – zdradza Grzegorz Baworowski z ZTF.

Śpiewająco w Planetarium Wenus

Do wydania płyty „Przez Zielone Miasto” Fundacja Tonika wykorzystała archiwalne nagrania piosenek o naszym mieście oraz premierowe kompozycje Nataszy Smirnowej do tekstów zielonogórskich poetek: Ewy Stanglewicz i Zofii Mikuckiej-Lach. W nowych aranżacjach wykonali je muzycy również związani z Zieloną Górą. Warstwę wokalną zawdzięczamy uczniom Studium Muzycznego Tonika, prowadzonego przez fundację (tworzą zespół wokalny „Studio Atut” działający przy ZOK) oraz osobom zaangażowanym w życie miasta: Marcinowi Wiśniewskiemu – aktorowi i od święta Bachusowi, Agacie Miedzińskiej – dyrektorce ZOK, Grzegorzowi Hryniewiczowi – prezesowi stowarzyszenia „Warto jest pomagać” i radnemu Krzysztofowi Machalicy. Płyta przy pomocy ZOK została wydana w nakładzie 2 tys. egzemplarzy.

Piosenki o Zielonej Górze usłyszymy obok piosenek patriotycznych podczas koncertu „Zielona Góra. Duża mała ojczyzna”, który odbędzie się 11 listopada o godz. 17 w Planetarium Wenus. Krążek w prezencie otrzymają wszyscy uczestnicy wydarzenia. Wstęp na koncert będzie bezpłatny, ale liczba miejsc jest ograniczona.

(el)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki