25 lat Big Bandu. Kawałek historii jazzu

31 Styczeń 2024
W miniony czwartek w auli UZ przy ul. Podgórnej 50 odbył się niezwykły koncert. Zamykał obchody jubileuszu 25-lecia Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Na scenie zaprezentowali się soliści współpracujący od lat z uniwersytecką orkiestrą: Paulina Gołębiowska, Katarzyna Mirowska, Lech Popławski, a także Warsztat Wokalny pk. dr P. Gołębiowskiej. Założyciel i dyrektor Big Bandu Uniwersytetu Zielonogórskiego - prof. dr hab. Jerzy Szymaniuk otrzymał z rąk prezydenta Janusza Kubickiego złoty medal za zasługi dla miasta. Drugi medal otrzymała uniwersytecka orkiestra.

Jeszcze jeden

Pomysł na zorganizowanie re-koncertu wziął się z kilku powodów. - Listopadowy, jubileuszowy koncert cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Na tydzień przed wydarzeniem wszystkie bilety były wyprzedane. Co oznacza, że nie wszyscy zainteresowani słuchacze mogli w nim uczestniczyć. Były też zapytania, czy Big Band planuje jeszcze koncert w ramach jubileuszu. Uznaliśmy, że będzie to świetna okazja do zaprezentowania programu z innymi solistami, którzy współpracują z nami od lat. Był to też pretekst do wspólnego spotkania, odnowienia kontaktów z muzykami związanymi z Big Bandem z poprzednich lat i z muzykami współpracującymi z orkiestrą, a liczymy łącznie ok. 140 osób - wymienia prof. Szymaniuk, który jest również kierownikiem katedry dyrygentury i instrumentalistyki Instytutu Muzyki UZ.

Koncepcja wydarzenia i preferencji solistów sprawiły, że podczas końcowego koncertu, oprócz kilku utworów zagranych w listopadzie w Filharmonii, orkiestra zaprezentowała utwory specjalnie przygotowane na jubileusz. Można było też usłyszeć standardy jazzowe oraz utwory z twórczości polskich artystów. Zaprezentowano też utwory z płyt nagranych przez orkiestrę.

Po koncercie w Piekarni Cichej Kobiety przy ul. Fabrycznej 13, muzyczne wydarzenie przerodziło się w jam session i spotkanie z muzykami. Zagrali studenci kierunku jazz i muzyka estradowa. Koncert objęty był honorowym patronatem rektora UZ prof. dr. hab. Wojciecha Strzyżewskiego, poprowadził go Andrzej Winiszewski.

Pomysłów nie brakuje

Mimo długiego stażu Big Band nie zwalnia tempa. Muzycy i wokaliści mają głowy pełne pomysłów. A grafik na 2024 r. zapełnia się już ambitnymi planami. - 7 marca planowany jest koncert z okazji Dnia Kobiet. Aktualnie trwają przygotowania repertuaru oraz solistów. Na razie zdradzę tylko tyle, że z orkiestrą wystąpią studenci, absolwenci i wykładowcy Instytutu Muzyki UZ, a koncert odbędzie się w auli UZ przy ul. Podgórnej 50. Poprowadzi go Leszek Jenek z kabaretu Ciach. Oprócz tego planujemy nagranie płyty „Piosenki z ekranu” z piosenkami z polskich filmów i seriali. W tym roku przypada kolejny jubileusz: 20-lecie kierunku jazz i muzyka estradowa. Trwają przygotowania do koncertu z tej okazji. Drugi okrągły jubileusz to XX edycja Międzynarodowego Festiwalu Green Town Of Jazz. Z tej okazji oczywiście też będziemy organizować koncert - wymienia prof. Szymaniuk.

 

Katarzyna Doszczak

Biuro Prasowe UZ