Dożynki 2023. Dzielnica Nowe Miasto świętuje i dziękuje za plony

18 Sierpień 2023
Zgodnie z doroczną tradycją poczujemy aromat pieczonego specjalnie na tę okazję chleba i będziemy podziwiać wieńce dożynkowe. Za nami piękny sezon, przed nami okazja, by podziękować za niego rolnikom. 26 sierpnia spotykamy się w Przylepie na terenie Aeroklubu Ziemi Lubuskiej na Święcie Dzielnicy Nowe Miasto, czyli Dożynkach z miejskim charakterem.

To za tydzień. Tymczasem w sołectwach dobiega końca plecenie wieńców dożynkowych. W Przylepie nad wieńcem pracowało dziesięć osób, głównie przedstawicielki rady sołeckiej. Z czasem przyłączyli się panowie, którzy okazali się prawdziwymi dżentelmenami i nie zostawili żon w potrzebie i np. czyścili słomę potrzebną do przygotowania wieńca dożynkowego. To na ich głowie było też „dźwiganie”, ale z tego co mówią panie – nie narzekali ani trochę!

Naturalne produkty

Mieczysław Momot, sołtys Przylepu nie ukrywa, że najtrudniejszym zadaniem było pozyskać dobrej jakości zboża do wieńca dożynkowego. A w sołectwie gospodarstw rolnych jest jak na lekarstwo. Na szczęście z pomocą przyszedł zaprzyjaźniony rolnik, który ma pola w Nietkowie i Czerwieńsku. – I kiedy już wreszcie sprowadziliśmy zboża, szukaliśmy dzielnej ekipy do wyplatania wieńca dożynkowego – opowiada ze śmiechem M. Momot. - O dziwo poszło nam jak po maśle, bo zgłosiły się nie tylko panie z rady sołeckiej. Daliśmy radę dzięki fantastycznej atmosferze, efekty oceni komisja konkursowa. Jedno jest pewne, śmiechu przy wspólnej robocie było co niemiara.

Grażyna Szymańska w dożynkach uczestniczy pierwszy raz i wszystko jest dla niej nowe. – Przez dwa tygodnie w pocie czoła pracowaliśmy dwie, trzy godziny dziennie – mówi pani Grażyna. – Do wieńca wykorzystaliśmy cztery rodzaje zboża: żyto, pszenicę, owies i pszenżyto. Trzeba je było pociąć i porobić małe wiązanki, aby przyczepić do stelaża i odpowiednio ułożyć. Już samo umocowanie tych bukiecików okazało się pracochłonne. Zgodnie z regulaminem wszystkie produkty do wieńca muszą być naturalne, nie ma mowy o np. sztucznych kwiatach.

Przednia zabawa

Halina Nowińska to też świeżo upieczona debiutantka w temacie wieńca dożynkowego. Działa w duecie z sołtysem. – Nasz projekt zakładał, że powstaną trzy odnogi wieńca, z troszkę większym środkiem i koroną na głowie – wyjaśnia pani Halina. – Na początku poruszaliśmy się jak dzieci we mgle, nie wiedzieliśmy nawet do czego służą różne rodzaje słomy. Doszliśmy do czegoś metodą prób i błędów. Zabawa przy dożynkach jest przednia. Praca dosłownie paliła się w rękach, przy żartach, chlebie ze smalcem, pysznych ciastach i aromatycznych domowych nalewkach – śmieje się pani Halina.

Cała sztuka nie miałaby najmniejszych szans na powodzenie, gdyby nie zdolności manualne Jolanty Borek, która „wyczarowała” ozdobne łańcuchy i plotła kwiaty. Drzemiąca w niej dusza artystyczna podpowiedziała, że na wieniec najlepiej nadają się radosne słoneczniki. – Co ciekawe nigdy wcześniej tym się nie zajmowałam, jestem taka troszkę utalentowana „Zosia-Samosia” – przyznaje pani Jolanta, która od lat rozwijała talent plastyczny we własnym domu. –Bardzo się cieszę, że przy okazji dożynek tak sympatycznie integruje się nasza mała społeczność w Przylepie.

Na scenie po góralsku

Zespół Golec uOrkiestra powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie – „beskidzcy górale XXI wieku”, jak pisał o nich Janusz Stokłosa – polski pianista i kompozytor.

W oryginalny sposób łączą elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu. Siłą napędową okazały się pełne zdystansowanego humoru piosenki, m.in. Słodycze, Ściernisco czy Crazy is my live, do dziś rozgrzewające rzesze fanów na koncertach.

Wierność korzeniom, oryginalność oraz bezkompromisowość w tekstach sprawiają, że Golec uOrkiestra jest od lat jednym z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych zespołów w Polsce.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry

- Dożynki, czyli święto plonów, to piękna, wieloletnia tradycja, którą chcemy podtrzymać i pielęgnować. W Przylepie, obok elementów tradycyjnych, pojawią się te bardziej współczesne. Życząc udanego świętowania, chylę czoła przed rolnikami za tegoroczne plony i codzienny trud i wysiłek, jaki wkładają w pracę.

Klaudia Baranowska, dyrektor departamentu Dzielnicy Nowe Miasto

- Mimo że dożynki mają po połączeniu miejski charakter, sporo osób w poszerzonej Zielonej Górze żyje z roli. To ich święto, a dla nas niewątpliwie zaszczyt, że możemy w nim uczestniczyć. Decyzja o lokalizacji święta w Przylepie była podjęta przed wieloma miesiącami. Ostatnie wyniki badań utwierdzają nas w przekonaniu, że obchody będą bezpieczne.

PROGRAM:

12.00 – 13.00 - uroczysta msza święta w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w sołectwie Przylep

13.00 – 13.40 - korowód dożynkowy

13.40 – 14.20 - otwarcie święta przez prezydenta miasta i Bachusa

- pokazowy przelot samolotu

- ogłoszenie wyników konkursu wieńca dożynkowego, wręczenie odznaczeń Prezydenta Miasta Zielona Góra

14.20 – 16.15 - Występy wokalne i taneczne dzieci i młodzieży (uczniowie z Zespołu Edukacyjnego nr 5, Kinga Walczak, spektakl dzieci z Zespołu Edukacyjnego nr 8 „Lepsze jutro”)

16.15 – 17.00 - Sołtys SHOW – turniej sołectw

17.00 – 19.00 - występy wokalne grup śpiewaczych i tanecznych (Bolero, Nasza Łężyca, Raculanki, Latino przy Stowarzyszeniu „Zawsze Aktywni”)

- polsko-niemieckie grillowanie

19.00 – 19.40 - występy wokalistów ze Studia Piosenki „Rezonans”

20.00 – 21.30 - koncert zespołu Golec uOrkirestra

22.00 – 02.00 - zabawa taneczna Sołtys Dance

(rk),(ah)