Wojewoda: - Zrobiłem wszystko, by wesprzeć ten projekt

2 Sierpień 2014
- Jeśli komuś przyjdzie do głowy pomysł złamania miejskich obietnic, automatycznie narazi się na ataki opozycji i na społeczny osąd – twierdzi wojewoda lubuski Jerzy Ostrouch.

- Politolodzy od dawna kreślą czarny obraz społecznej aktywności. Tymczasem zielonogórskie połączenie, jakby na przekór obywatelskiej apatii, urosło do rangi wręcz wyjątkowego wydarzenia. Słusznie?Jerzy Ostrouch, wojewoda lubuski: - Zielonogórzanom już dawno udało się wytworzyć aurę własnej wyjątkowości, którą skutecznie „zaszczepiają” innym. Ponadto, Zielona Góra dla gminy była i jest najważniejszym punktem odniesienia. Nawet wójt rezyduje w mieście. Ale jest i trzeci element: 2/3 mieszkańców gminy nie poparło połączenia. Część nie poszła do urn, część zagłosowała na „nie”. Z tego punktu widzenia, politolodzy mogą mieć rację.

- Ale przed referendum aż kipiało…
- Bo doszło do specyficznej sytuacji: zantagonizowane strony doprowadziły do głębokiego podziału opinii publicznej. Dlatego były duże emocje i wysoka frekwencja. Ale przeciwnicy połączenia nie wyprowadzili się do innej gminy. Przed przyszłymi władzami Zielonej Góry pojawi się trudne pytanie – jak ponownie zintegrować przeciwników i zwolenników połączenia.

- Dokumenty połączeniowe, dzięki panu, trafiły w ekspresowym tempie na właściwe, ministerialne biurka. Skąd aż tak daleko idące wsparcie wojewody?
-
Zadaniem i obowiązkiem wojewody jest wspieranie tego typu projektów konsolidacyjnych. Taka jest strategia rządu i premiera Donalda Tuska.

- Ale procedura prawna dawała panu aż 30 dni na przygotowanie opinii w sprawie „naszego” połączenia. Pan potrzebował zaledwie kilku godzin. W opinii zielonogórzan, to było wręcz niezwykłe zachowanie u „wojewody z Gorzowa”…
- Reprezentuję polski rząd i moje miejsce zamieszkania nie ma tu żadnego znaczenia. Ponadto, wybraliście najtrudniejszy model połączenia. Nie gabinetowy, tylko oparty o referendum. Zielonogórzanie wykazali się niezwykle otwartym i transparentnym działaniem. Może wynika to z mojego idealistycznego nastawienia, ale uważam, że polityka wymaga uczciwości. Dlatego zrobiłem wszystko, by wesprzeć ten projekt.

- Tym samym wziął pan na swe barki część odpowiedzialności za połączenie. Kto powinien stać na straży obietnic danych mieszkańcom gminy?
-
Najlepszym strażnikiem będą demokratyczne procedury.

- Kto ma władzę nad procedurą, ten ma władzę nad miejskimi obietnicami…
- Jeśli komuś przyjdzie do głowy pomysł złamania miejskich obietnic, automatycznie narazi się na ataki opozycji i na społeczny osąd. Połączenie już urasta do rangi nowego mitu założycielskiego miasta, niedługo będzie najważniejszym punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń zielonogórzan.

- Nie widzi pan żadnych zagrożeń?
- Widzę, ale w innych miejscach.

- Czyli?
-
W Warszawie mieszka ok. 3.300 mieszkańców na 1 km kw. W Gorzowie – 1.400. W Zielonej Górze będzie zaledwie 469. Oznacza to bardzo duże koszty w zakresie realizacji usług transportowych czy infrastrukturalnych. Jeśli Zielona Góra nie będzie potrafiła, po połączeniu, skorzystać z nowych możliwości rozwojowych, to narastające trudności budżetowe będą głównym źródłem przyszłych konfliktów. Ale Zielona Góra da sobie radę. Jestem o tym głęboko przekonany. Z całego serca życzę sukcesu w waszej grze o miasto, o wspólnotę.

- Dziękuję.
Piotr Maksymczak

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki